Meble młodzieżowe w małym pokoju z jednej strony mogą znacznie poprawić jego funkcjonalność, z drugiej źle dobrane meble mogą sprawić, że przestrzeń zagraci, co nie sprzyja codziennemu użytkowaniu. Jak więc wybrać meble do pokoju nastolatka, które idealnie wpasują się w dostępną przestrzeń i będą dobrze służyć nastolatkowi w codziennym życiu?
Jakie powinny być funkcjonalne meble młodzieżowe?
Pokój zabawny, funkcjonalny i prosto urządzony to taki, w którym nie brakuje rzeczy związanych z preferencjami dziecka. Jeśli lubi leżeć i czytać lub słuchać muzyki, warto zapewnić mu wygodne łóżko, które w razie potrzeby można zamienić w sofę.
Model ten najlepiej sprawdzi się w małych pomieszczeniach z bardzo ograniczonymi możliwościami wyposażenia. Niezależnie od wielkości pomieszczenia warto podzielić je na odpowiednie strefy.
Pierwsza z nich powinna być przeznaczona na naukę. W takim miejscu niezbędne jest:
- biurko idealnie dopasowane do wzrostu dziecka,
- wygodny i najlepiej regulowany fotel obrotowy.
Ale to nie wszystko. Jeśli to możliwe, umieść lub powieś półki na książki w tym obszarze.
Druga część powinna być zarezerwowana na wypoczynek. Posiada:
- łóżko,
- fotel,
- poduszki
Jeśli dysponujesz dodatkową przestrzenią, możesz umieścić w niej przedmioty związane z hobby dziecka.
Zadbaj o komfortowy sen nastolatka
Komfort i jakość snu ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Łóżko w pokoju nastolatka pełni bardzo ważną rolę, jest nie tylko miejscem relaksu i regeneracji sił, ale również miejscem do siedzenia i spędzania wolnego czasu. Przy wyborze odpowiednich mebli do pokoju nastolatka należy wziąć pod uwagę możliwości rozmiarowe oraz indywidualne potrzeby starszych dzieci. Jeśli przestrzeń nie pozwala na klasyczne łóżko lub dodatkowe siedzisko, warto rozważyć opcję rozkładanej sofy.
Dzięki temu będziemy mieć mebel, który w łatwy sposób możemy zmieniać w zależności od pory dnia i własnych upodobań. W ciągu dnia sofa może służyć jako miejsce spotkań z towarzyszami, a nocą może służyć jako część sypialna, służąc jako łóżko. Na uwagę zasługuje również oferta nakładek na materace, które mają na celu zwiększenie komfortu spania lub wygładzenie powierzchni spania. Kluczowym aspektem jest również wybór odpowiedniego materaca. Szczególnie polecamy materace wykonane z:
- pianki,
- lateksu,
- ze sprężynami.
Kreatywne meble do nauki – jak wybrać?
Stół i odpowiednie krzesło to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia nastolatka. Biurko to nie tylko miejsce do nauki czy odrabiania lekcji, ale również miejsce rozrywki i rozwijania wielu pasji. Młody człowiek może czytać książki, grać w gry komputerowe i oddawać się różnym hobby. Dlatego dużo czasu spędza się przy biurku. Dlatego tak ważne jest dopasowanie stołów i krzeseł do ich użytkowników.
Odpowiedni rozmiar mebli pozwoli zachować prawidłową postawę podczas siedzenia, co jest niezbędne, aby uniknąć przyszłych problemów z kręgosłupem. Warto więc zainwestować w porządne krzesło lub fotel obrotowy z regulacją wysokości siedziska, kąta oparcia czy regulowanymi podłokietnikami. Wysokość blatu również powinna być odpowiednia, choć nie zawsze regulowana. Rozwiązaniem tego problemu może być pasujący podnóżek. Dzięki temu, pomimo podniesienia siedziska do wysokości blatu, nogi nadal są dobrze podparte.
Zadbaj o strefę przechowywania
Wybierając meble młodzieżowe, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Kubatura i funkcjonalność bryły, a także wielkość i układ pomieszczenia, muszą pomieścić stoły, krzesła, łóżka, szafy, szafki i wszystkie inne elementy wyposażenia. Kiedy pomieszczenie jest małe, a zagospodarowanie narożników wydaje się trudne do zaaranżowania, warto poszukać rozwiązań optymalizujących wykorzystanie przestrzeni. Meble młodzieżowe z szafą narożną to świetne rozwiązanie do wąskich i trudnych pomieszczeń. Umieszczona na styku dwóch ścian pozwala zaoszczędzić miejsce.W miejscu, w którym powinna stanąć standardowa szafa, można postawić biurko lub dostawić regał. Przy odrobinie kreatywności bardzo łatwo jest przekształcić kieszonkowy dom w funkcjonalny, wygodny i młodzieńczy projekt.
Jakie kolory wybrać do młodzieżowego pokoju?
Potrzeby dziewcząt i chłopców są zazwyczaj różne, więc pomysły na urządzenie pokoju będą zupełnie inne. Jednak w obu przypadkach warto zrozumieć potrzeby dziecka. W pokoju nastolatka warto zrezygnować z pastelowych kolorów i złotych dodatków. Lepiej postawić na szaro-białe. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie entuzjazmu nastolatka lub niektórych jego cech. Takie wnętrze będzie oryginalne i niepowtarzalne, oddaje charakter właściciela pokoju. Szare meble dla nastolatków to zawsze strzał w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli twój syn jest poważnym graczem.
Mały pokój młodzieżowy dla chłopca lub dziewczynki może być nowoczesny i funkcjonalny, zachowując przy tym dużo miejsca. Wystarczy odrobina silnej woli, aby stworzyć pokój swoich marzeń. W małym pokoju młodzieżowym najlepiej sprawdzą się jasne i stonowane kolory, które rozjaśnią wnętrze i powiększą je optycznie. Świetnie prezentuje się w odcieniach beżu, szarości i bieli.