Strona główna Krzesła i fotele Pielęgnacja mebli ze skóry

Pielęgnacja mebli ze skóry

927
0

Meble ze skóry mogą zawsze wyglądać jak nowe i nie jest to wcale wymysł producentów środków do ich pielęgnacji. Skóra używana do produkcji mebli, pod względem pielęgnacji jest bardzo podobna do naszej. Oznacza to tyle, że jeśli nie jest odpowiednio nawilżana, to będzie krótko nam służyć.

Pierwszą zasadą jest zatem nawilżanie. Jeśli zabraknie takiej pielęgnacji, to skóra na kanapie może stać się krucha i bardzo szybko będzie pękać. Szczególnie powinny o to dbać osoby, które w swoich mieszkaniach mają suche powietrze, a jego wilgotność nie przekracza 50%. Wtedy należy zaopatrzyć się w specjalny krem stearynowy stosowany do pielęgnacji mebli ze skóry.

Dodatkowym zabiegiem, który trzeba dość często wykonywać jest konserwacja skóry. Jeśli meble są codziennie użytkowane, a powietrze jest bardzo suche, to należy ją wykonywać nawet co dwa miesiące. Dobrym zabiegiem dla skóry będzie również częste jej przecieranie wilgotną ściereczką, ale dobrze jest to poprzedzić, np. odkurzaniem kanapy za pomocą odkurzacza. Przetarcie później skóry wilgotną ścierką spowoduje, że będzie ona wyglądała jak nowa.

Aby cieszyć się jak najdłużej kolorem i sprężystością tego obicia, należy unikać produktów do pielęgnacji, które zawierają naftę, różnego typu rozpuszczalniki, lakiery, terpentynę, alkohol. Nie można także skóry czyścić zmywaczem do paznokci, który zawiera aceton. Proszek do prania jest także niewskazany. Zastosowanie ich może trwale uszkodzić mebel, a w szczególności jego cienką i naturalną warstwę ochronną. Jeśli zostanie ona uszkodzona, wtedy meble są silnie podatne na trwałe odbarwienia, których nie będzie się dało usunąć.

Użytkownicy mebli ze skóry powinni także pamiętać o tym, że jakiekolwiek plamy trzeba natychmiast wycierać do sucha. Najlepiej do tego wykorzystać biały papierowy ręcznik, który nie wejdzie w reakcję z zabrudzeniem.

Dla skóry mogą być bardzo niebezpieczne soki oraz czerwone wino. Jeśli takie plamy się pozostawi do wyschnięcia, to już nie będzie dało się ich tak łatwo usunąć. O wiele prościej jest z tłustymi plamami, które najlepiej jest pozostawić do wchłonięcia. Jeśli skóra jest naturalna, to z pewnością nie będzie po nich śladu.

Przestrogą dla właścicieli mebli ze skóry powinno być także i to, że nie wolno ich stawiać w pełnym słońcu oraz blisko źródła ciepła, np. kaloryfera. Może to spowodować ich płowienie oraz zbyt szybkie pękanie skóry.

Jeśli będzie się pamiętało o tych kilku prostych zasadach, z pewnością meble ze skóry będą służyły długimi latami oraz zawsze będą się doskonale prezentowały.