Czasy, kiedy w łazienkach królowały umywalki z ceramiczną, charakterystyczną nogą już bezpowrotnie minęły. Przestrzeń pod umywalką została funkcjonalnie zaadaptowana i jednocześnie stanowi ona część aranżacji. Szafki pod umywalką są niezastąpionym elementem wyposażenia wnętrz we w nowoczesnych łazienkach. Wybierając odpowiednią szafkę pod umywalkę należy pamiętać o tym, aby była jednocześnie funkcjonalna i w pełni dopasowana do wizji danego pomieszczenia. Równolegle kluczowa jest kwestia montażu, aby w przyszłości uniknąć nieplanowanych wypadków. Przedstawiamy na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas zakupu szafki pod umywalkę.
Szeroki wybór szafek pod umywalkę
Meble łazienkowe zdecydowanie zrewolucjonizowały kwestię przechowywania zarówno kosmetyków, drobiazgów jak i tekstyliów łazienkowych. Ułatwiają zachowanie porządku i utrzymanie prawidłowej organizacji. Wśród wszystkich mebli łazienkowych najistotniejsza jest obecność szafki pod umywalkę. Jest ona zdecydowanie najbardziej funkcjonalna i umożliwia wygospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania.
Na rynku mebli łazienkowych dostępny jest ogromny wybór wybór szafek pod umywalkę, które różnią się pomiędzy sobą zarówno kolorystyką, designem, wielkością czy sposobem montażu.
Szeroki wybór sprawia, że bez najmniejszego problemu można znaleź szafkę pod umywalkę, która będzie spełniała idealnie wszystkie stawiane wymagania. Jednocześnie z łatwością można dopasować ją do motywu występującego w pomieszczeniu. Chcesz utrzymać swoją łazienkę w stylu industrialnym, minimalistycznym czy glamour? Bez jakichkolwiek trudności znajdziesz szafkę łazienkową idealnie wpisującą się w te aranżacje. Równolegle producenci dążą do spełnienia wszystkich potrzeb, dlatego dane meble występują w różnych kolorach i oferują różnorodną funkcjonalność.
Jakie są rodzaje szafek pod umywalkę?
Szafki pod umywalkę są dzielone ze względu na sposób ich montażu, który wpływa na ich wygląd, a także pozwla na dopasowanie do ilości dostępnego miejsca. Wśród szafek pod umywalkę wyróżnia się:
- wiszące szafki pod umywalkę (podwieszane) – montaż tych szafek dokonywanych jest przy ścianie za pomocą dedykowanych do tego listew, śrub i hakow. W tym przypadku szafka nie posiada styczności z podłożem, co umożliwia uniknięcie szkodliwego oddziaływania wody na powierzchnię mebla. Dodatkowo szafki podwieszane można o wiele łatwiej dopasować do wzrostu domowników. Szczególnie jest to istotne w przypadku niskich lub wysokich domowników, ponieważ ustandaryzowane wysokości nie są dla nich komfortowe. Wybór wiszącej szafki pod umywalkę umożliwia uzyskanie lekkiego i przestrzennego charakteru pomieszczenia.
- Stojące szafki pod umywalkę – ten rodzaj szafki posiada nóżki, które łączą ją z podłogą. Stwarzają mniejsze możliwości w funkcjonalnym zaaranżowaniu przestrzeni.
- Szafki pod umywalkę nablatową – w przypadku tych szafek dotrzegalny jest otwór przeznacozny na odpływ i syfon. Są one doskonałym sposobem na zmaksymalizowanie powierzchni. Wokół umywalki dostępny jest blat, na którym można przechowywać kosmetyki, dekoracje łazienkowe.
- Szafki pod umywalkę nakładaną – wielkość górnej części szafki odpowiada idealnie docelowej umywalce. W tym przypadku nie występuje przestrzeń na blacie. W przypadku tej szafki, aby zminimalizować ryzyko zakupu elementów o nieodpowiednich wielkościach, rekomendowany jest wybór gotowego zestawu złożonego z szafki i umywalki.
Co jest istotne podczas zakupu szafki pod umywalkę?
Każdy człowiek posiada inne wymagania i gust, dlatego trudne jest znalezienie idealnej szafki pod umywalkę, która byłaby uniwersalnym rozwiązaniem. Wybierając szafkę pod umywalkę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolor, design, styl, wymiar. Równolegle bardzo ważne jest oferowane wyposażenie szafki pod umywalkę. Może być złożona z zamykanych szafek lub praktycznych szuflad. Dodatkowo producenci decydują się na zastosowanie otwartych półek umożliwiających wyeksponowanie dekoracji łazienkowych. Można w nich także umieścić ręczniki przeznaczone dla gości. Rekomendowany jest wybór szafek wyposażonych w system cichego domykania. Dzięki nim zamykanie przebiega niemalże bezszelestnie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup mat antypoślizgowych do wnętrza szafek, a w przypadku szuflad warto pokusić się o specjalne przegrody, które pozwalają na prostą organizację zawartości.
Materiał, z którego wykonywane są szafki pod umywalkę
Meble łazienkowe są szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci, dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najpowszechniejszym rozwiązaniem są szafki z płyt meblowych dwustronnie laminowanych. Ponadto, producenci decydują się na pokrycie frontów specjalną płytką ceramiczną, aby zwiększyć trwałość i odporność mebli.
Szafki podumywalkowe mogą być wykończone za pomocą frontów matowych, frontów z połyskiem. Niezwykle popularne są ostatnio fronty, które swoim wyglądem przypominają marmur lub imitują drewno. Jednak nie brakuje rozwiązań nawiązujących do całkowicie unikalnych faktur w różnych kolorach.
Jak dopasować rozmiar szafki pod umywalkę?
W standardowej ofercie producenci mają szafki o szerokości 60, 80, 100 i 120 cm, choć coraz częściej można spotkać szafki pod umywalkę, które mają nieco bardziej nietypowe wymiary, np. 65 cm. Zazwyczaj szafki pod umywalki mają wysokość wynoszącą od 70 do 80 cm. W przypadku szafek pod wiszących wysokość szafek wynosi najczęściej 40 cm, co daje ogromną przestrzeń pod nimi.
Szafki pod umywalkę standardowo mają głębokość wynoszącą 45 cm. W sprzedaży dostępne są także szafki o większej głębokości od 50 do 60 cm. W przypadku głębszych szafek rekomendowany jest wybór mebli posiadających szuflady, aby mieć ułatwiony dostęp do ich zawartości. Meble o głębokości 40 cm są równie praktyczne, jeżeli mają standardowe półki.
Kluczowe jest, aby docelowa wielkość szafki była zgodna z ilością dysponowanego miejsca. Powinna występować możliwość swobodnego otwierania i korzystania. Równolegle należy także dopasować ją do posiadanej umywalki.
Szafka pod umywalkę a wielkość umywalki
Najmniejsze umywalki dostępne na rynku posiadają szerokość wynoszącą od 35 do 45 cm. W przypadku większych wymiarów ta wartość może wynosić 60 cm. Standardowe, najpopularniejsze umywalki mierzą od 35 do 56 cm. W sprzedaży dostępne są także większe modele, a ich szerokość wynosi nawet 100 cm. Są one rzadkie, jednak stosunkowo łatwe do znalezienia. Na tym etapie należy dokładnie określić jak docelowo powinna wyglądać umywalka. W przypadku umywalek nadblatowych dobrze sprawdza się kilkucentymetrowy zapas z każdej strony, aby móc ustawić na blacie najpotrzebniejsze przedmioty. Z kolei umywalki nablatowe powinny być idealnie dopasowane do szafek.
Jak powinien przebiegać montaż szafki pod umywalkę?
Zdecydowanie najprostsze w montażu są szafki stojące. Mają nóżki lub przedłużone boki, które umożliwiają im uzyskanie stabilności. Te szafki nie dają możliwości dostosowania wysokości. W przypadku osób nie posiadających uśrednionego wzrostu, dobrze sprawdzają się szafki wiszące, które mają możliwość dostosowania wysokości. Standardowe szafki należy złożyć zgodnie z instrukcją, a następie dosunąć do ściany i scalić ją za pomocą silikonu sanitarnego.
Montaż szafek wiszących jest nieco bardziej skomplikowany. Po złożeniu mebla należy wymierzyć odległość występującą pomiędzy szafkami. Odległość należy wyraźnie zaznaczyć na ścianie. Jednocześnie szafkę należy wypoziomować, aby uniknąć ewentualnych późniejszych trudności. Dokładny sposób montażu znajduje się w instrukcji. Zgodnie ze sztuką należy dopasować rodzaj zastosowanych kołków montażowych i wywiercić na nie otwory, co pozwala na zawieszenie szafki na kołkach lub haczykach. W przypadku szafki na listwie montżowej, schemat wygląda bliźniaczo. Niekiedy zachodzi konieczność wykonania otworu w blacie, co można przeprowadzić za pomocą piły otwornicowej lub umywalki. Na powstałe obrzeża należy nanieść silikon, aby scalić szafkę z umywalką. Równolegle silikon należy wykorzystać do połączenia blatu i ściany. W ten sposób zapewniona będzie stabilność i trwałość konstrukcji. Nastepnie można przystąpić do montażu baterii umywalkowej i syfonu. W razie jakichkolwiek trudności warto doradzić się lub poprosić o pomoc fachowców.