Strona główna Meble do sypialni Tworzenie przestrzeni młodzieżowej: jak łóżko młodzieżowe może zdefiniować pokój nastolatka

Tworzenie przestrzeni młodzieżowej: jak łóżko młodzieżowe może zdefiniować pokój nastolatka

230
0

Dorośli są często w szoku, że ich dzieci tak szybko dorastają. Nie ma co ukrywać, że tak jest faktycznie. Dopiero co mama z tatą wozili je w wózku, a tu już z niecierpliwością oczekują na jego powrót ze szkoły. Pokój dla dziecka zawsze powinien być dopasowany do jego potrzeb. W związku z tym, że dzieci szybko rosną, pokój powinien dorastać razem z nimi. Sama aranżacja pokoju nie powinna stanowić tak dużego problemu. Łatwo bowiem przemalować ściany, czy też wybrać inny dywan (lub całkowicie z niego zrezygnować). Gorsza sprawa, jeżeli chodzi o łóżko młodzieżowe. Jak należy je dopasować?

Czas na duże łóżko

Na samym początku maleństwo ma swoje łóżeczko ze szczebelkami. To dla pewności, żeby w nocy maluchowi nic się nie stało. Korzystanie z takiego łóżka należy zaliczyć do funkcjonalnych i praktycznych. Z czasem trzeba będzie pomyśleć o tym, aby łóżko wymienić. Kiedy nastąpi ten moment?

Można powiedzieć, że wtedy kiedy z poprzedniego zacznie wyrastać. Są tacy rodzice, którzy z łózka szczebelkowego (ale o zmienionej konstrukcji) korzystają aż do drugiego roku życia. To wtedy można myśleć o innym łóżku, większym. Jakim? Wszystko tak naprawdę zależy od rodziców i miejsca, którym się dysponuje. Można od razu zdecydować się na łóżko młodzieżowe, ponieważ to będzie służyć zdecydowanie dłużej. Jeżeli to nie zostanie zniszczone, jak maluch podrośnie, m.in. do wieku szkolnego, nie trzeba będzie dokonywać jego wymiany.

Można zdecydować się na coś mniejszego, np. rozkładaną sofkę, jeżeli przestrzeń jest ograniczona i na każdy centymetr na podłodze tak naprawdę należy uważać.

Jakie łóżko dla nastolatka?

Czy da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na to pytanie? Oczywiście, że nie. Wszystko uzależnione jest od tego, jaką przestrzenią się dysponuje oraz jakie są preferencje młodego człowieka. Jak już było wcześniej wspomniane, w przypadku pokoi o małej powierzchni, lepiej zdecydować się na model rozkładany, aby w ciągu dnia nie utrudniać sobie komunikacji. Duży pokój może skutkować tradycyjnego łóżka, którego nie będzie trzeba w żaden sposób składać.

Jaki powinien być wygląd łóżka? No cóż, do wyboru są różne fantazyjne meble, które mogą przybrać kształt rakiety kosmicznej, a nawet zamku królewskiego. Producenci mebli doskonale zdają sobie sprawę, że muszą stanąć na wysokości zadania, aby spełnić oczekiwania swoich klientów. Jednak tego typu fantazyjne kształty sprawdzają się w przypadku młodszych dzieci. Nastolatki w zdecydowanej większości stawiają na klasykę. Proste łózko, materac i tyle. Nic więcej.

Jest to także dogodna opcja dla rodziców, ponieważ łóżka o takim kształcie dopasowują się idealnie do każdej aranżacji. Jeżeli przyjdzie zmienić wystrój, będzie można ograniczyć koszta, ponieważ nie trzeba będzie kupować nowego łóżka.

Gdzie postawić łóżko młodzieżowe?

To jedna z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o tworzenie przestrzeni młodzieżowej. Gdzie należy ustawić łóżko dziecka? Najlepiej, jeżeli będzie to przestrzeń, która będzie znajdować się z dala od okien i drzwi. Zawsze należy także zadbać o to, aby łóżko zostało zwrócone wezgłowiem do ściany. Dlaczego z dala od okien? Może się bowiem okazać, że młody człowiek nie będzie należał do rannych ptaszków (a tak jest w zdecydowanej większości) i wpadające światło słoneczne przez okno, może zbyt szybko je obudzić. Z drugiej strony, latarnie uliczne mogą także ze swoim światłem powodować irytacje u młodego człowieka, przez co ten nie będzie mógł zasnąć.

Jeżeli nie ma innej opcji, tylko ustawienie łóżka pod oknem, należy zadbać o to, aby zamontować dobre osłony okienne, jakie pozwolą na dozowanie ilości światła, jakie będzie docierać z zewnątrz.

Strefy w pokoju młodego człowieka

Ważne jest to, aby w pokoju nastolatka wydzielić odpowiednie strefy, jakie są koniecznością. To właśnie dzięki temu będzie można być pewnym tego, że młodzież będzie w stanie bez problemu egzystować w tym miejscu. Oprócz strefy snu, gdzie powinno stanąć łóżko młodzieżowe, w pokoju powinno znaleźć się miejsce na:

  • strefę nauki – to właśnie w tym miejscu znajdzie się miejsce na biurko, fotel oraz inne meble, jakie będą służyć do przechowywania materiałów naukowych;
  • strefę rozrywki – którą warto wydzielić osobno, jeżeli tylko dostępna powierzchnia na to pozwala, często jednak bywa tak , że strefa nauki i rozrywki łączy się w jedno, czego dowodem może być komputer lub laptop ustawiony na biurku;
  • strefę przyjmowania gości – jaka bardzo często znajduje się koło łóżka dziecka, to właśnie w niedalekiej odległości ustawia się mały stolik kawowy, aby goście mieli gdzie odłożyć picie oraz usiąść na łóżku, na ziemi (jeżeli będą chcieli) lub też na pufie;
  • strefę beauty – jest to miejsce, które potrzebne jest nawet chłopcom, oni także lubią zadbać o swój wygląd, może nie czynią takich zabiegów pielęgnacyjnych jak dziewczyny, ale żel na włosy wielu z nich chętnie zakłada.

Aranżację przestrzeni w pokoju młodego człowieka, na pewno należy przedyskutować razem z nim. Aby mieć pewność, że będzie to miejsce, które będzie mu odpowiadać.