Strona główna Meble pokojowe Garderoba jak marzenie

Garderoba jak marzenie

316
0

Garderoba to nic innego jak duża szafa. W takim uproszczeniu można o niej mówić, aby oddać jej istotę. Dobrze jest, aby do garderoby można było swobodnie wejść, jak też się ubrać bez obijania o półki czy wieszaki. Jak zatem dobrze zaplanować przestrzeń w garderobie?

Prawdziwa garderoba musi mieć odpowiednią przestrzeń. Tutaj nie tylko mają się zmieścić ubrania, półki i szafki, ale również musi być na tyle dużo miejsca, aby od razu było można się swobodnie ubrać w to, co się z półek wyciągnie. Dlatego też myśląc o garderobie należy przeznaczyć na nią minimum 3,5 m², jeśli chodzi o same szafki, a jeśli mamy się tu jeszcze swobodnie przebierać, to trzeba na to przeznaczyć dodatkowe 1,5 m². Oczywiście garderoba może być wielkości salonu, ale warto również przemyśleć, czy tak ogromna przestrzeń jest nam potrzebna. Garderoba powinna być wyposażona w liczne półki i miejsce na wieszaki, dobrze też będzie, jeśli znajdzie się w niej miejsce na buty. Rozkład półek i wieszaków warto zostawić firmie, która specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu zabudowy garderoby. Firmy specjalizujące się w takiej zabudowie dokładnie wiedza ile miejsca potrzeba na swobodne dojście do szafek, czy równoczesne korzystanie przez dwie osoby z szafek i wieszaków. Koniecznie trzeba pamiętać, że do zawieszenia długich płaszczy czy kurtek niezbędna jest przestrzeń mająca 150 cm, zaś na spodnie i marynarki czy koszule wystarczy już 95 cm. Warto również przemyśleć, czy potrzebne będą szafki zamykane, czy mogą zostać otwarte. Jeśli potraktujemy całą garderobę jako szafę, to zwykłe drzwi wystarczą, ale jeśli chcemy aby to pomieszczenie miało jeszcze dodatkowe przeznaczenie, to warto zamontować drzwi przesuwne.

W garderobie bardzo ważna jest wentylacja. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Garderoby mają to do siebie, że są pozbawione okien, czyli są ciemnym i zamkniętym pomieszczeniem, a w związku z tym bardzo łatwo tu o pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy, że choć raz zawiesimy nieco wilgotne ubranie w garderobie, a szybko będzie ono miało nieprzyjemny zapach. Dlatego też ważne jest, aby w garderobie znajdował się otwór wentylacyjny, jak również dobrze jest, aby drzwi posiadały specjalne otworki wentylacyjne. Już niewielki ruch powietrza sprawi, że ubrania nie będą miały zapachu kurzu. Pomocne okazać się mogą także saszetki zapachowe, które wiesza się w zwykłych szafach.

Przemyślana garderoba będzie bardzo cennym pomieszczeniem w domu. Na pewno nie warto jej robić, jeśli mamy zbyt mało na nią miejsca. Niestety, zbyt ciasna garderoba może być powodem większych problemów niż korzyści związanych z jej posiadaniem. Dlatego też dobrze zastanówmy się, gdzie możemy umieścić garderobę i czy nie lepiej będzie tą przestrzeń wykorzystać na szafę wnękową.