Strona główna PORADY Gramofony – czemu zawdzięczają swoją popularność?

Gramofony – czemu zawdzięczają swoją popularność?

317
0
gramofony
gramofony

Gramofony to urządzenia, które coraz częściej znajdują zaszczytne miejsce w naszych domach i mieszkaniach. Coraz więcej osób odkrywa niezwykłe uroki analogowego dźwięku. Skąd wynika ich tak duża popularność? Czy to tylko przejściowa moda, czy może coś więcej? Wyjaśniamy.

Gramofon pozwala ingerować w system dźwięku

Praktycznie wszystkie współcześnie produkowane gramofony pozwalają w prosty sposób ingerować w system wytwarzania dźwięku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulepszyć samą konstrukcję poprzez zmianę obudowy albo dokupić do sprzętu dodatkowe akcesoria. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza tak zwane slipmaty gramofonowe. Występują w różnych cenach i są wykonane z różnych materiałów. Pozwalają między innymi zmniejszyć tarcie płyty winylowej.

Ciekawym rozwiązaniem są także podkładki antywibracyjne. Po ich zastosowaniu można w interesujący sposób poprawić doznania dźwiękowe i polepszyć odbiór muzyki. Znajdzie się też coś dla wyjątkowych pasjonatów. Na przykład akcesorium, które pozwala mierzyć nacisk igły na płytę i go regulować w zależności od potrzeb. Żaden ze współczesnych sprzętów nie pozwala na takie nietypowe ingerencje w system odtwarzania. Nic więc dziwnego, że gramofony cieszą się uznaniem zarówno melomanów, jak i osób, które chcą samodzielnie odkrywać świat dźwięku analogowego.

Specyfika muzyki płynącej z gramofonu

Muzykę z gramofonu bardzo trudno pomylić z dźwiękiem pochodzącym z jakiegokolwiek innego urządzenia. Wiele osób zwraca uwagę zwłaszcza na mocny bas, który jest jednocześnie delikatny i przyjemny do słuchania. Wysokie tony są łatwo słyszalne i wyraziste. Wszystko to sprawia, że słuchanie płyt winylowych na gramofonie często kojarzone jest z przyjemnym relaksem i odpoczynkiem. Zwłaszcza po ciężkim dniu w pracy. Duże znaczenie ma oczywiście wybór odpowiedniego repertuaru muzycznego, ale dobrej jakości gramofon potrafi wydobyć wyjątkową głębię z każdego utworu.

Współczesny gramofon dopasowany do potrzeb użytkownika

Obecnie sprzedawany gramofony to urządzenia w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Większość z nich wyposażona jest we wzmacniacz, więc bez konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów jesteśmy w stanie uzyskać wyrazisty dźwięk. Na ich wyposażeniu znajdują się także przydatne funkcje, których nie znajdziemy w starszych modelach urządzeń. Pozwalają między innymi podłączyć głośniki przez różnego rodzaju wejścia. Niektóre z nich wyposażone są także w Bluetooth, więc bez zbędnego okablowania można przesyłać dźwięk bezpośrednio do innych urządzeń.