Strona główna PORADY Impregnat do drewna na zewnątrz – co jest godne polecenia?

Impregnat do drewna na zewnątrz – co jest godne polecenia?

327
0

Drewno jest materiałem powszechnie stosowanym i w większości sytuacji narażonym na liczne obciążenia oraz uszkodzenia. Żeby więc pozostało w jak najlepszym stanie, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest impregnat do drewna na zewnątrz. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem tego produktu?

Impregnat do drewna – dlaczego jest tak ważny?

Konserwacja drewna na zewnątrz wymaga podjęcia działań ochronnych, które przyczynią się do zachowania pięknego i trwałego wyglądu elementów wykonanych z tego materiału. To niezwykle ważne, ponieważ wykonuje się z niego zdecydowaną większość konstrukcji w ogrodzie, czyli tarasy, płoty, altany, pergole, oblicówki itd. To nie dziwi, gdyż drewno od zawsze cenione jest za swój szlachetny, jedyny w swoim rodzaju wygląd. 

Często mówi się też o tym, że jest wyjątkowo trwałe, zapominając, że bez właściwych środków do ochrony drewna, zniszczeje w kilka lat. Tylko właściwe zabezpieczenie drewna na zewnątrz zapewnia jego długowieczność! Szukając najlepszego impregnatu do drewna, zapraszamy pod adres https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/impregnat-do-drewna, gdzie na pewno znajdziemy coś dla siebie. Dostępne są impregnaty do drewna markowych producentów, między innymi Tikkurila.

Dlaczego drewno niszczeje?

Lignina to jeden z najważniejszych składników drewna, odpowiada za kluczowe procesy, dzięki którym ten materiał jest sztywny i wytrzymały. Niestety bardzo źle wpływa na nią promieniowanie UV, sprawiając, że lignina szybko niszczeje. A bez niej drewno szarzeje, a co gorsza staje się podatne na działanie wilgoci. Woda wnikająca w drewno powoduje ogromne szkody. Materiał pęcznieje i się kurczy, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia jego konstrukcji. To doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, które jeszcze bardziej niszczą drewno, powodując jego rozkład. Dobry impregnat do drewna jest więc niezbędny, jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowym wyglądem tego materiału i nie martwić jego coraz gorszym stanem. 

Impregnat do drewna na zewnątrz – ważne wskazówki

Drewno w ogrodzie i na elewacji nie ma łatwego życia, co szczególnie mocno uwydatnia się w naszym kapryśnym klimacie. Częste wahania temperatury i zmienna pogoda wpływają na powolne niszczenie tego szlachetnego materiału. Wybierając środek do impregnacji drewna, sprawdźmy jego działanie, dzięki czemu dowiemy się dokładnie, z jakimi szkodliwymi czynnikami sobie radzi. Większość impregnatów do drewna chroni przed wilgocią i promieniowaniem UV, ale także zapobiega rozwojowi pleśni oraz innych grzybów. 

Środki do impregnacji drewna dzielimy na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze z wymienionych są raczej polecane do wnętrz, gdyż można je nakładać jedynie na lekko wilgotne drewno. Rozpuszczalnikowe zaś to są doskonałym rozwiązaniem do konserwacji starego, wysuszonego materiału. Jeśli szukamy ochrony drewna na zewnątrz, wybierajmy więc przede wszystkim preparaty rozpuszczalnikowe. 

Poza tym warto wiedzieć, że impregnaty mogą być bezbarwne lub koloryzujące. Te drugie są bardziej popularne, zwłaszcza że wybór kolorowych impregnatów do drewna jest dość duży. Są różne odcienie, także te bardziej ekstrawaganckie i niespotykane, jak srebrny impregnat do drewna. Mimo to, w dalszym ciągu króluje klasyka, w czym od lat przewodzi kolor biały impregnat do drewna. 

Weźmy sobie do serca te rady, nie rezygnując z dokładnej ochrony drewnianych elementów. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do konstrukcji zewnętrznych stale narażonych na szkodliwe czynniki. Stosujmy więc regularnie różne środki do ochrony drewna, w tym impregnaty i woski do drewna.