Strona główna PORADY Jak dbać o czystość materaca?

Jak dbać o czystość materaca?

406
0

Dobry sen to z pewnością taki, który ma miejsce nie tylko w ciepłej, pachnącej pościeli, ale również na wygodnym materacu. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest regularne czyszczenia naszego materaca. To poważny błąd, za który można zapłacić nienajlepszym samopoczuciem, albo zdrowiem.

  1. Na początek wybierz idealny materac
  2. Dbanie o materiał – codzienne czynności
  3. Plamy na materacu, jak się ich pozbyć?
  4. Żelazne zasady dotyczące użytkowania materaców

Na początek wybierz idealny materac

Podstawą wypoczynku jest dobrze dobrany materac. Zazwyczaj zakup dobrego materaca to duża inwestycja. Nasza decyzja zależy od preferencji. Idealnym materacem jest ten wykonany z materiałów antyalergicznych, dzięki czemu nigdy nie będziemy mieć problemu z niepożądanymi reakcjami. Wybierając materac, powinniśmy zwrócić uwagę na jego konstrukcję oraz fakt, czy wyposażony został w ściągany pokrowiec, który od czasu do czasu można wyprać.

Dbanie o materiał – codzienne czynności

Dbanie o nasz materac warto rozpocząć od położenie na niego wodoodpornego ochraniacza. Jest to niewielki wydatek, który może zaowocować mniejszym wkładem pracy. Ochraniacz ułatwia utrzymanie czystości, a ponadto ochroni podłoże od roztoczy kurzu domowego, bez odparzeń. Rewelacyjny ochraniacz na materac to taki, który można prać w wysokich temperaturach. Zalecana częstotliwość prania ochraniacza to raz na 2 tygodnie. Allegro oferuje również wodoodporne prześcieradła, które chronią materac przed zabrudzeniami.

Codzienna pielęgnacja naszego miejsca wypoczynku powinna rozpoczynać się zabrania pościeli i wywietrzenia jej. Warto do sypialni wpuścić nieco rześkiego powietrza, by lekko schłodzić materac. Ponadto, zmieniając co jakiś czas pościel, warto obracać materac, np. przodem do tyłu lub górą do dołu, jeśli jest dwustronny.

Plamy na materacu, jak się ich pozbyć?

Materace, na których regularnie śpimy, powinny być także regularnie prane. Taką czynność należy wykonywać minimum 2 razy w roku. Przywracanie świeżości materacowi nie jest łatwe, ale nie wymaga też dużych nakładów pieniężnych. Wystarczy całą powierzchnię materaca wysypać sodą oczyszczoną i pozostawić na 30 minut, a następnie go odkurzyć.

Plamy, które podczas użytkowania pojawiły się na materacu bez większych problemów można usunąć wykorzystując do tego domowe sposoby. Wystarczy zmieszać szklankę wody utlenionej z sodą oczyszczoną i dwoma kroplami mydła, by uzyskać świetną miksturę czyszczącą. Rewelacyjnie sprawdzają się także środki chemiczne dedykowane dywanom i tapicerkom. Tego rodzaju środki wyposażone są w antyelektrostatyki, które zapobiegają elektryzowaniu się tkanin. Dodatkowo sprawiają, że brud i kurz dużo wolniej wnikają w głąb materaca.

Żelazne zasady dotyczące użytkowania materaców

Biorąc pod uwagę fakt, że materace to dość duży wydatek, warto o niego dbać, by wytrzymał z nami długie lata i zapewniał maksymalny komfort. W tym celu powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach użytkowania.

Przede wszystkim nie wolno skakać po materacu i nie chodzić po nim. Warto przestrzec swoje pociechy, by nie bawiły się w łóżku.

Drugą zasadą jest taka, by nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze. W takim przypadku materac praktycznie nie oddycha, a gromadząca się w nim wilgoć stwarza doskonałe warunki dla wszystkich mikroorganizmów, które rozmnażają się w zastraszającym tempie.

Warto zainwestować w ochraniacze na materac bądź prześcieradła wodoodporne oraz pamiętać o ich regularnym praniu.

Regularne dbanie o czystość materaca może sprawić, że pozbędziemy się go dopiero po ok. 10 latach.