Strona główna PORADY Jak dobrze wybrać meble ze skóry

Jak dobrze wybrać meble ze skóry

565
0

Meble ze skóry nie tracą na popularności i niezmiennie są stałym elementem kolekcji mebli luksusowych. Oczywiście mowa tu o meblach ze skóry naturalnej, które będą służyły długimi latami, jeśli odpowiednio będzie się o nie dbało. Aby faktycznie stać się właścicielem porządnie wykonanych mebli ze skóry, warto poznać rodzaje skór i ich najważniejsze cechy. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie podjąć decyzję, jakie meble wybrać oraz jak o nie dbać, aby nie doszło do typowych dla danego rodzaju skór uszkodzeń.

Dobrej jakości skóra powinna mieć grubość od 1,3 do 1,5 mm. Właśnie takie parametry skóry mogą zapewnić wytrzymałość mebli. Wybierając meble skórzane warto zatem dopytywać, jaką grubość ma użyta skóra meblowa. Oczywiście trzeba pamiętać, że te najgrubsze są również najdroższe, ponieważ są najbardziej wytrzymałe i znacznie wolniej ulegają fałdowaniu czy zniszczeniu.

Wśród skór meblowych wyróżnić można takie rodzaje, jak:

–         Semianilina  (skóra gładka) – najczęściej spotykane w meblarstwie, są też dość odporne na ścieranie czy utratę koloru. Charakteryzuje je starte całkowicie lico, zamiast którego jest wytłaczane nowe o określonej fakturze (jest spory wybór). Gładkie skóry są odporne na wchłanianie wilgoci (kropla wody nie wsiąka w skórę, także ta skóra nie ciemnieje pod wpływem wilgoci).

–         Skóra antyczna (wycierana) – należy ona raczej do grupy skór gładkich, ale do ich wybarwienia używa się kilku rodzajów farb. To właśnie z tego powodu skóry antyczne wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. W miejscach stałego użytkowania skóra się ściera, czyli kolor staje się wyraźnie jaśniejszy, co jest efektem zamierzonym. To właśnie te wytarcia są najważniejsze w skórach antycznych, które sprawiają wrażenie, że meble są po prostu stare.

–         Skóry anilinowe (skóry ciepłe) – skóra ta bardzo łatwo wchłania wodę, co przekłada się na to, że różne jej obszary będą pochłaniały w większym lub mniejszym stopniu wilgoć, co przełożyć się może na pojawienie się miejscowych  rożnych odcieni skóry. Największą zaletą skór anilinowych jest to, że w dotyku jest ona ciepła i bardzo przyjemna. Niestety w związku z tym skóra jest równocześnie mało wytrzymała, a wręcz podatna na otarcia, odbarwianie się (ciemne plamy w miejscach najczęściej użytkowanych lub w miejscach kontaktu z ciałem, bo ta skóra wchłania wodę, pot oraz tłuszcz).

–         Skóry szorstkie (welur, zamsz) – jest to skóra pokryta jakby niewielkimi włoskami, przez co w dotyku można wyczuć, że jest szorstka. Dodatkowo zachowuje się bardzo podobnie do aksamitu, bo po dotknięciu jej dłonią zostanie ciemniejsze miejsce w zależności od tego jak ułożą się włoski. Welur, nubuk i zamsz charakteryzuje się dużą chłonnością wody, a w tych miejscach skóra stanie się wyraźnie ciemniejsza. Największą wadą tego typu skór jest szybko postępujące zatłuszczenie.

–         Skóry wytłaczane, np. nubuk – rozpoznać je można bardzo łatwo, bo maja wytłaczany ciemniejszy wzór. Dodatkowo jest to skóra przeważnie szorstka, a w miejscu wytłoczonego wzoru staje się ona gładka. Najczęściej ten typ skóry ulega dużemu zatłuszczeniu oraz blaknięciu.

–         Skóry ekologiczne – jest to skóra syntetyczna, czasami tak dobrze wykonana, że można mieć wątpliwości w jej rozpoznaniu. Jako imitacja skóry naturalnej może przyjąć strukturę typową dla danego rodzaju skóry naturalnej, jak również i każdy kolor. Tworzywo to jest wykorzystywane do tańszych wariantów mebli, których cena jest wyraźnie niższa niż w przypadku wykonania ich w skórze naturalnej.

Chcąc jak najdłużej cieszyć się meblami ze skóry, należy odpowiednio podejść do ich pielęgnacji. Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że podczas regularnego użytkowania mebli ze skóry naturalnej, będzie dochodziło do powstania zagnieceń, falowań oraz przetarć, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, którego nie da się uniknąć. Ale już sposób w jaki meble użytkujemy oraz warunki w jakich one się znajdują, mogą spowolnić proces niszczenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra na meblach, tak jak i ta ludzka, nie lubi zbyt suchego powietrza oraz bezpośredniego padania promieni słonecznych. W związku z tym mebli skórzanych nie można przesuszyć, ani postawić w miejscu, gdzie padać na nie będą promienie słoneczne. Pamiętać należy także i o tym, że skóra stosunkowo  łatwo się odbarwia, czyli gdy będziemy często siadać w ubraniach, które farbują, to ta farba zostanie też na skórzanym meblu. Meble ze skóry należy także regularnie konserwować, a najlepiej w tym celu stosować specjalistyczne środki przeznaczone do pielęgnacji skórzanych mebli. Ważne jest by regularnie meble delikatnie odkurzać oraz wycierać wilgotną ściereczką flanelową. Oczywiście po tym zabiegu należy wetrzeć odpowiednie środki pielęgnacyjne, ale nie jest to konieczne by robić to za każdym razem. Wystarczy stosować środki pielęgnacyjne raz na trzy miesiące, dokładnie je wcierając w miejscach najczęściej użytkowanych.

Meble ze skóry są meblami wymagającymi dobrej pielęgnacji, ale dzięki temu mogą służyć naprawdę długo. Dzięki regularnej pielęgnacji meble będą zawsze wyglądały atrakcyjnie.  Niezależnie od tego jaki typ skóry się wybierze, warto zawsze pytać w sklepach meblowych, jaka jest ich grubość. Im większa grubość tym lepiej, gdyż skóra o grubości od 0,8 do 1 mm raczej nadaje się tylko do użycia w miejscach nie narażonych na kontakt z użytkownikiem, a więc np. tył kanapy. Zdając sobie z tego sprawę, można kupić naprawdę dobrej jakości mebel w okazyjnej cenie.