Strona główna PORADY Jak wybrać idealne lampy do nowoczesnych wnętrz?

Jak wybrać idealne lampy do nowoczesnych wnętrz?

482
0
Beautiful modern loft, view of the kitchen

Jak wybrać idealne lampy do nowoczesnych wnętrz?

Choć współczesna aranżacja wnętrz niejedno ma imię, to mimo wszystko przemawia do nas językiem form nowoczesnych, minimalistycznych i bardzo oszczędnych w dekoracji. W poszczególnych pomieszczeniach nie ma przypadkowości, a każde wnętrze jest potraktowane w pełni kompleksowo. Dotyczy to wszystkich tendencji stylistycznej, a mamy ich obecnie naprawdę wiele.

Do najczęściej preferowanych przez architektów wciąż zaliczają się tak zwane style skandynawskie. Wywodzą się one jeszcze z lat 50. poprzedniego wieku, gdy rozpoczął się triumf prostoty w geometrycznym wydaniu. Meble i inne elementy wyposażenia wnętrz zaczęłyby być wówczas przede wszystkim funkcjonalne, a estetyka została sprowadzona do intensywnego koloru, prostej bryły i dobrej jakości materiałów – pierwotnie drewna, szkła i tkaniny, z czasem dołączyło do nich również tworzywo przyszłości, czyli plastik.

Style skandynawskie choć stawiają głównie na dużą użyteczność wszystkich przedmiotów, nie rezygnują jednak z nadania im nowoczesnej i przyjemnej w odbiorze formy. Z tego słyną designerzy z dalekiej Północy – potrafią zawrzeć piękno i elegancję w prostych bryłach geometrycznych.

Częściowo z opisanym powyżej nurtem bywa powiązany narastający w ostatnich latach na całym świecie styl eko architektury. Na czym on polega? Mówiąc najprościej, na powrocie do naszego biologicznego środowiska, nawet jeśli na co dzień żyjemy w ścisłym centrum dużego miasta. We wnętrzach pojawiają się rośliny, naturalne materiały, jak drewno i kamienie lub ich imitacje (tworzywa sztuczne, naśladujące efekt naturalnych surowców, a także fototapety).

Na drugim biegunie znajduje się styl, który powstał niemal 100 lat temu. Mowa oczywiście o święcącym ponownie triumfy art déco, które kocha przepych i elegancję, choć wyraża je w duchu zgeometryzowanego minimalizmu. Pojawiają się w nim zatem linie proste oraz symetria, ale ozdobiona stylizowanymi liśćmi i piórami, a także ekskluzywne i połyskujące materiały, jak marmur, złocenia czy polerowany chrom.

Oświetl swoje wnętrze w zgodzie ze stylem

Dzięki tak daleko posuniętej różnorodności, możemy swobodnie szukać rozwiązania do naszego mieszkania lub domu, dopasowanego ściśle do tego, co gra nam w duszy. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia, który może zbudować całą kompozycję wnętrza, jest dobrze dobrane oświetlenie. Nie chodzi wyłącznie o ilość i jakość dawanego przez lampy światła, ale również o samą ich formę, która często stanowi główny element dekoracyjny aranżacji.

Jak zatem dobrać odpowiednie produkty oświetleniowe do opisanych powyżej stylizacji?

W przypadku nurtów skandynawskich warto stawiać na skrajną prostotę. Niezmiernie popularne są lampy podłogowe stojące lub wiszące, w których źródło światła osłania tkaninowy abażur. Znaleźć je można w sklepie Lampy.it. Pojawiają się również wersje zdobione naturalnym drewnem, z widoczną strukturą słojów i sęków. Lampa przede wszystkim ma spełniać dobrze swoją funkcję oraz stanowić integralną część przestrzeni, w której się znajduje.

W przypadku nurtu eko również bywa podobnie – podstawą są oczywiście naturalne surowce, jak drewno lub kamień, z którego często wykonuje się solidne i stabilne podstawy lamp stojących, idealnych do salonu. Niekiedy pojawiają się abażury, stworzone z pięknego, ozdobnego, surowego lnu.

Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku trzeciego z omawianych styli. Art déco musi błyszczeć i przykuwać uwagę. Formy lamp są również proste, jednak wykonane z materiałów o dekoracyjnie kontrastujących fakturach, na przykład mleczne szkło zestawione z wypolerowanym mosiądzem lub marmur połączonych z intensywnie czerwonym, lakierowanym drewnem egzotycznym. Ponadto wypełniając założenia stylu, zwłaszcza kinkiety lub lampy stołowe, powinny pojawiać się po dwa, dla stworzenia symetrycznej i uporządkowanej przestrzeni.

Nowoczesność pod znakiem różnych wersji minimalizmu

Współczesne lampy są zazwyczaj pozbawione nadmiernej dekoracji i ozdobników. Producenci stawiają na dobrą jakość zarówno wykonania, jak i samych, użytych materiałów. Każdy z wymienionych nurtów jest nieco inny i ma swój indywidualny charakter, pozwalając na stworzenie własnej i spersonalizowanej aranżacji. Sprawmy, żeby zawsze oświetlało ją właściwe światło.

Dobre oświetlenie to podstawa każdego wnętrza, bez względu na stylistykę.