Strona główna Meble do sypialni Jak wybrać magiczne łóżko dla dziecka? Jaki materac wybrać?

Jak wybrać magiczne łóżko dla dziecka? Jaki materac wybrać?

108
0

Dorośli zwracają baczną uwagę na warunki panujące we własnej sypialni. Dążą oni do tego, aby mieć pewność, że każdego dnia będą mogli położyć się w wygodnym łóżku, które będzie w stanie zapewnić im komfortowy wypoczynek. Tak samo należy zachować się w stosunku do sypialni swoich pociech. Bardzo ważne jest nie tylko łóżko dziecka, ale także sam materac. Już na samym wstępie warto wspomnieć, że te dwa elementy należy wybierać osobno – o ile będzie tylko możliwość.

Dlaczego wybór materaca jest tak ważny dla dziecka?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy tak naprawdę spojrzeć na to, co dzieje się w przypadku wyboru złego materaca.

Przede wszystkim – dziecko nie będzie wyspane. Co dalej za tym idzie, będzie niespokojne i marudne, co też obniżać będzie nie tylko jego dyskomfort, ale także osób dorosłych.

Źle dopasowany materac będzie miał również negatywny wpływ na zdrowie małego człowieka. Mowa tu przede wszystkim o:

  • chorobach układu oddechowego,
  • schorzeniach układu kręgosłupa.

W przyszłości może to mieć również negatywny wpływ na naukę, problemy z koncentracją i przyswajanie wiedzy. Wygląd materaca jest ważny. Podobnie jak łóżka dla dziecka. Jednak zdecydowanie ważniejsze jest to, co te dwa elementy są w stanie zapewnić młodemu człowiekowi.

Właściwości dobrego materaca do spania

Chcąc wybrać dobry materac do spania dla dziecka, należy zwrócić uwagę na następujące cechy charakterystyczne:

  • antyalergiczny – w szczególności, jeżeli mowa jest o nowo narodzonych dzieciach. Tak, aby mieć pewność, że wrażliwy organizm dziecka, będzie miał zapewnione komfortowe warunki do odpoczynku;
  • wolne od toksycznych substancji – w tym celu należy sprawdzić czy materac posiada stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Tym bardziej że toksyczne substancje mogą negatywnie oddziaływać nie tylko na układ oddechowy, ale także skórę dziecka w każdym wieku;
  • antybakteryjny – powierzchnia będzie przeciwdziałać namnażaniu się bakterii oraz innych patogenów. Powierzchnia będzie pomagać zadbać o zdrowie małego człowieka w trakcie nocnego odpoczynku.

Różne materace dla dzieci

Znając główne cechy charakterystyczne, można przyjrzeć się podziałowi materacy, które dedykowane są dla małych dzieci. Dzieli się je ze względu na posiadane wypełnienie.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Może być wykorzystany przez dzieci w różnym wieku. Również te maluchy, które dopiero co pojawiły się na świecie. Cechuje się niską wagę, dzięki czemu jego przenoszenie nie będzie stanowić dużego problemu. To on będzie wspierał zachowanie naturalnej postawy kręgosłupa. Jest to możliwe dzięki temu, że szybko reaguje na nacisk. Szybko powraca również do pierwotnej postaci. Wykonany z materiałów, które pozwalają na zachowanie swobodnej cyrkulacji powietrza. Nie rozwijają się w nim żadne roztocza i grzyby, dzięki czemu jest zdrowy. Wykonany z trwałego materiału, więc będzie można go wykorzystywać przez długi czas. Na ogól dostępny jest w specjalnych pokrowcach, który będzie można swobodnie zdejmować, aby całość wyprać.

Materac lateksowy

Kolejny materac, który może być wykorzystywany przez noworodki, ale także młodych ludzi, którzy wchodzą w etap dojrzewania. Zapewnia on naturalną sprężystość i elastyczność, dzięki czemu z pełną swobodą dopasowuje się do ruchów ciała. Ma hipoalergiczne i rehabilitacyjne właściwości. Do tego jest w stanie zapewnić najwyższą odporność na odkształcenia. Warto zwrócić uwagę na to, że w jego budowie znajdują się mikrokanały powietrzne. To właśnie one ograniczają się pocenie ciała do maksimum. Wyposażone w zdejmowane pokrowce, które będzie można w dowolnej chwili wyprać. Wiele osób również ucieszy to, że ma do czynienia z materacami, które są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Materace sprężynowe

To chyba jedna z najbardziej popularnych propozycji, która może być wykorzystywana przez starsze dzieci. Dokładnie od szóstego roku życia. Warto jednak mieć na uwadze to, że najlepiej będą na nich czuć się te dzieci, których wzrost wynosi ok. 160 cm lub więcej. Punktowa sprężystość i elastyczność jest w stanie zapewnić zdrowy i komfortowy odpoczynek. Tym bardziej że jest to materac, który doskonale radzi sobie z odkształceniami. Posiada on zdolność odzyskiwania pierwotnego kształtu. Warto również zaznaczyć, że każda sprężyna w łóżku pracuje niezależnie. Materac podtrzymuje kręgosłup i inne ważne części ciała, chroniąc przed wystąpienie wielu bolesnych dolegliwości.

Znając cztery najpopularniejsze materace do spania, będzie można wybrać coś, co będzie można zaoferować swojemu dziecku. W szczególności, jeżeli chodzi o maluchy poniżej szóstego roku życia. Należy pamiętać także o tym, że ważny jest również sam rozmiar materaca do spania. Musi on zostać dopasowany do indywidualnego wzrostu dziecka. Szacuje się, że na długość powinien on być większy o ok. 10 cm niż wzrost dziecka. W przypadku szerokości, to taki zalecany wymiar wynosi 90 cm. Nieco mniejszy materac można wybrać dla niemowlaków i dzieci do trzeciego roku życia.

Jakie łóżko dla dziecka?

Kolejne ważne pytanie, którego odpowiedź uzależniona jest od wielu czynników.

Jednym z nich są możliwości finansowe osób dorosłych. Nie ma się co oszukiwać, ale dzieci często marzą o tym, aby mieć łóżka, które mają różne magiczne kształty, np. wyścigówki, bramki piłkarskiej, bajkowego zamku, itd. W obecnych czasach wybór takich łóżek jest naprawdę szeroki. Dzieciom na ich widok otwierają się oczy na szerokość prawie całej twarzy.

Jednak te łóżka – a dokładnie ich cena – jest dużo wyższa od tych w tradycyjnej formie. Nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. To właśnie dlatego należy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, aby mieć pewność, że będzie można poradzić sobie z zakupem takiego wymarzonego łóżka.

O czym nie można zapomnieć?

Chociaż w pierwszej kolejności należy sprawdzić możliwości, które jest w stanie zaoferować pokój. Powierzchnia łóżka – podobnie jak materac – musi zostać dopasowane zgodnie z wysokością dziecka. Wielu rodziców kupuje łóżka, które pociecha będzie mogła wykorzystywać przez kilka kolejnych lat. Tak, aby mieć pewność, że nie będzie potrzeby zakupu nowego mebla co kilka miesięcy.

Należy jednak w pierwszej kolejności zaprojektować cały pokój dziecka. Łóżko powinno stać się takim centrum, które stanowić będzie punkt odniesienia w stosunku do pozostałej części wyposażenia. Nie można obyć się bez łóżka. Dziecko będzie mogło się jednak obyć bez kolejnej szafki czy też regału na zabawki. Najwyżej będzie trzeba ograniczyć ilość takich zabawek. Jednak komfortowe warunki do spania powinny stanowić priorytet.

Gdzie ustawić łóżko dla dziecka?

Chcąc mieć pewność, że uda się znaleźć łóżko w odpowiednim wymiarze, należy ustalić, gdzie powinno znaleźć się dla niego miejsce?

W przypadku młodszych pociech, które niekiedy kładą się na drzemkę w ciągu dnia, musi być to przede wszystkim zaciszne, spokojne miejsce. Warto postawić (w miarę posiadanych możliwości) na miejsce, które będzie oddalone od okna, jak również od drzwi. W ten sposób będzie można zminimalizować wpływ świateł ulicznych, a także hałasów z korytarza. Rodzic powinien znaleźć takie miejsce, które własnemu dziecku będzie w stanie zapewnić odpowiedni poziom prywatności. Skoro już o sypialni mowa, w pokoju mogą zagościć rolety lub osłony okienne, które pomagają dzieciom wyciszyć się przed snem.

Z jakich materiałów powinno być wykonane łóżko dla dziecka?

Wśród najpopularniejszych materiałów, które wykorzystywane są przy budowie łóżek dla dzieci, wymienić można drewno. Materiał naturalny, którego obecność może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. W szczególności z drewna wykonywane są łóżka, które mają różne, magiczne kształty, które są tak uwielbiane przez dzieci.

Aczkolwiek, łóżka z łóżka z metalową ramą również są doskonałym pomysłem dla dzieci. Solidnie, pozwalają na kształtowanie różnych fantazyjnych kształtów, które mogą w szczególności przypaść do gustu dziewczynkom w różnym wieku.

Sypialnia dziecka jest równie ważna jak sypialnia osób dorosłych. Warto do jej planowania podejść z odpowiednią rozwagą.