Społeczeństwo, nie tylko polskie starzeje się coraz szybciej. Tym samym na rynku znajduje się coraz to więcej urządzeń przeznaczonych dla osób starszych, które mają za zadanie pomóc im podczas wykonywania codziennych czynności. Prawdziwym wyzwaniem jest optymalne wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych – tak by pomieszczenie to było zarówno estetyczne, funkcjonalne, a przede wszystkim bezpieczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!
Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej
Łazienka dla osób starszych, czy po prostu dla osób, które mają problemy z motoryką powinna być bezpieczna. Korzystanie z niej powinno być jak najbardziej komfortowe. W tego typu wnętrzach nie powinno być barier lub powinny być zminimalizowane. Dlatego też zakup wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych z pewnością nie jest zadaniem łatwym, nie tylko dla laika, ale często i dla projektanta wnętrz.
Jednym z podstawowych pytań dotyczących aranżacji wiąże się z zakupem kabiny lub wanny. Kabina prysznicowa z pewnością jest bardzo dobrym wyborem. Oczywiście istotna jest sama kabina, czy to z jakiego materiału została wykonana, jakie ma wymiary i kształt, ale w przypadku łazienki przeznaczonej dla osób, które mają problemy z motoryką istotny jest także rodzaj brodzika. O ile jest tylko taka możliwość warto, by zamiast brodzika znalazł się tam odpływ liniowy. W takim wypadku wchodząc do kabiny, nie napotyka się na żadne przeszkody czy bariery. Dzięki temu z łazienki mogą korzystać samodzielnie także osoby poruszające się na wózkach.

Jaki brodzik prysznicowy w łazience dla osób niepełnosprawnych?
Mówiąc o wyposażeniu do łazienki dla osoby niepełnosprawnej ma się przed oczami przede wszystkim wnętrze z kabiną prysznicową bez brodzika. Nie wszędzie jednak montaż odpływu liniowego ze względu, chociażby na wysokość stropu jest możliwy. Z tych właśnie względów warto przyjrzeć się także ofercie brodzików prysznicowych płytkich, które znajdują się w asortymencie praktycznie wszystkich wiodących producentów. Modele te także są niezwykle funkcjonalne. Poza tym sam montaż ich jest łatwiejszy i możliwy nawet podczas odświeżenia wnętrza a nie tylko podczas generalnego remontu.
Niskie brodziki prysznicowe posiadają zazwyczaj antypoślizgową powierzchnię. Poza tym te wykonane z akrylu są antyseptyczne, lekkie oraz ciepłe. Nie ma więc dyskomfortu związanego z kontaktem z zimną powierzchnią, podczas wejścia do wnętrza kabiny. O ile jest tylko na to miejsce, warto jest przemyśleć kwestię siedziska, które jest także dobrym rozwiązaniem i elementem wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych.

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej – a może jednak wanna?
Wiele osób uważa, że nic nie jest w stanie zastąpić relaksującej, długiej, gorącej kąpieli, wypełnionej aromatyczną pianą. Niestety wejście do standardowej, klasycznej wanny jest wielką trudnością dla osób z niektórymi niepełnosprawnościami czy dla osób starszych. Okazuje się jednak, że producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom osób z problemami motorycznymi. Na rynku bowiem dostępne są wanny o standardowych wymiarach z drzwiczkami. Same drzwiczki nie tylko sprawiają, że wanna wygląda niezwykle nowocześnie, to jeszcze są szczelne, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Wanny z drzwiczkami sprzedawane są razem z zagłówkami, mogą być specjalnie wyprofilowane, jest możliwość dokupienia do nich także specjalnych siedzisk.
Jeśli natomiast chodzi o klasyczne wanny, trzeba zadbać o to, by powierzchnia ich była antypoślizgowa oraz o to, by w ich pobliżu zostały zamontowane uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Uchwyty, poręcze powinny zresztą znaleźć się także w pobliżu umywalki czy miski WC.