Strona główna Meble gabinetowe Klucz do relaksu w Twoim domu: jak wybrać wygodny fotel

Klucz do relaksu w Twoim domu: jak wybrać wygodny fotel

6
0

Oferta mebli wypoczynkowych nieustannie poszerza się o nowe modele, które mają zapewnić ci komfort. Jednym z powszechniejszych rozwiązań wykorzystywanych do relaksu i odpoczynku jest fotel wypoczynkowy. W odpowiednio dobranym modelu możesz skupić się na kwestiach regenerujących twój umysł i ciało. Fotel powinien zapewniać ci właściwe podparcie. W praktyce okazuje się, że dobór modelu fotela wypoczynkowego nie jest tak prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy na jakie kwestie należy zwrócić swoją uwagę, aby zakupiony fotel w pełni spełniał twoje oczekiwania.

Dlaczego warto kupić fotel wypoczynkowy?

Fotel wypoczynkowy to doskonałe rozwiązanie umożliwiające komfortowe spędzanie czasu. Relaks z książką, oglądanie ulubionego serialu czy słuchanie muzyki? Wszystko to możesz robić podczas siedzeniu na fotelu. W rezultacie istotne jest, aby fotel był doskonale dobrany. W konsekwencji podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W dobrym fotelu posiadasz wsparcie dla pleców, a w szczególności dla lędźwi. Wyobraź sobie, że po ciężkim dniu w pracy możesz na nim usiąść i spokojnie odpocząć. To także doskonały mebel pozwalający na ugoszczenie Twoich gości. W sprzyjających okolicznościach każda rozmowa przebiega przyjemniej, a wspólne spędzony czas będzie okazją do radości i wspomnień w przyszłości.

Fotel wypoczynkowy czy zwykły – który lepszy?

W ofercie sklepów z wyposażeniem do wnętrz znajdują się zarówno modele wypoczynkowych jak i fotele zwykłe. Różnica pomiędzy nimi wynika z posiadanej funkcjonalności. Fotel wypoczynkowy posiada o wiele szersze możliwości zastosowania. Z powodzeniem możesz przysnąć na nim podczas popołudniowej drzemki. Z kolei relaks na fotelu zwykłym jest nieco utrudniony, z pewnością pełni funkcję dekoracyjną, jednak nie można na nim komfortowo wypoczywać tak jak na alternatywnym rozwiązaniu. Rzadko zdarza się, aby posiadały możliwość zapewnienia stabilnego podparcia dla całego ciała, najczęściej wykorzystywane są do bardziej wygodnego siedzenia niż na krześle.

Fotel wypoczynkowy powinien charakteryzować się posiadaniem stosunkowo niskich nóżek, a dodatkowo jego powierzchnia powinna być rozłożysta, aby móc siedzieć w nim w różnych pozycjach, ale zawsze wygodnie.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu fotelu?

Wybór fotelu nie można pozostawić przypadkowi. Kupujący powinien być doskonale zorientowany w tym czego potrzebuje i czego szuka. Wyróżnionych zostało kilka aspektów, które mają ogromne znaczenie w użyteczności i funkcjonalności tego mebla. W tej grupie znajduje się m.in.:

  • podparcie dla pleców,
  • stopień twardości/miękkości, 
  • rodzaj zastosowanego wypełnienie, 
  • materiał wykorzystany do obicia, 
  • wyprofilowanie ergonomiczne. 

Jakie wymiary powinien posiadać fotel wypoczynkowy?

O ile przy zakupie sprzętu elektronicznego z dużą rozwagą analizowane są wszystkie parametry, tak nierzadko wybór fotela wypoczynkowego ogranicza się do jego dostosowania do stworzonej aranżacji w pomieszczeniu lub innych mebli wypoczynkowych. Warto jednak pamiętać, że od fotela można i trzeba wymagać o wiele więcej. Porównując wytypowane modele w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Przyjmuje się, że minimalna głębokość siedziska powinna wynosić co najmniej 40 cm. Jest to absolutne minimum. Najbardziej optymalne wymiary siedziska wynoszą 58 cm głębokości i 50 cm szerokości. W rezultacie można uzyskać pożądane podparcie, a jednocześnie można skutecznie odciążyć kręgosłup.

Stawiane oczekiwania spełnia fotel wypoczynkowy z wysokim oparciem. Najlepiej, kiedy wysokość oparcia wynosi ok. 70 cm. Wówczas po ciężkim dniu możesz zapewnić ulgę dla szyi. Idealny fotel wypoczynkowy wyposażony jest w podłokietniki, które zapewniają oparcie dla przedramion. Równolegle na przedramiona będzie przełożony ciężar ciała, co odciąża kręgosłup.

Ergonomiczny fotel wypoczynkowy

Rekomendujemy wybór ergonomicznego fotela wypoczynkowego, jeżeli chcesz spędzać w nim więcej czasu niż kwadrans dziennie. W ergonomicznych modelach występuje podparcie dla pleców w lędźwiach. W rezultacie jest on tak wyprofilowany, aby na wysokości lędźwiowej kręgosłupa występowało dodatkowe wypełnienie. Ewentualnie ten niedobór może zostać zrekompensowany przez umieszczenie tam poduszek.

O ile obecności podłokietników często nie odnotowujemy, tak ich niedobór jest bardzo szybko dostrzegalny. Zapewniają solidne podparcie dla rąk i sprzyjają utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała. Dodatkowo polecamy modele wyposażone w wysoki zagłówek. Posiadanie tych cech przyczyniło się do ogromnej popularności foteli uszaków, które w pełni spełniają te wymagania. Pozwalają uzyskać wsparcie dla głowy i pleców. W rezultacie uszaki są częstym wyborem miłośników książek.

Jakie powinny być materiały w fotelu do wypełnienia?

Kluczowe jest, aby fotel był w pełni adekwatny do preferencji głównego użytkownika. Ogromne przełożenie posiada na to wypełnienie zastosowane w fotelu. Najczęściej stosowana jest pianka poliurentowa. Ewentualnie praktykowane jest wykorzystanie sprężyn falistych czy pianki wysokoelastycznej. W niektórych modelach może wystąpić także kulka silikonowa. Należy pamiętać, że inne wypełnienie powinno być na siedzisku a inne w oparciu. Oparcie powinno zapewniać otulenie, dlatego musi mieć właściwości odpowiedzialne za dostosowanie do ciała. Z kolei siedzisko musi być bardziej sprężyste.

Coraz częściej wykorzystywane są pasy elastyczne, które zapewniają wsparcie dla siedziska. Indywidualne preferencje użytkownika powinny determinować, czy w siedzisku występują sprężyny czy pianka. Dodatkowy komfort dla użytkownika zapewnia obecność poduszek. Wypełnienie przygotowane z kulek silikonowych umożliwia uzyskanie największego stopnia dopasowania do ciała.

Fotel i podnóżek – zestaw idealny do wypoczynku

Osoby, które mogą sobie pozwolić na zakup zestawu złożonego z fotela i podnóżka nie powinny zbyt długo się zastanawiać. Jest to wręcz komplet idealny do odpoczywania. Fotel zapewnia relaks dla pleców, a podnóżek dla nóg, które przez cały dzień zapewniają Ci stabilność i pozwalają się przemieszczać. Unoszenie nóg jest sposobem na zapewnienie lepszego krążenia, zminimalizowanie opuchlizny, a także pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Podnóżek możesz zaszeregować do kategorii akcesoriów polepszających stan nóg. Podnóżki występują w różnych formach i kolorach, dlatego z łatwością można znaleźć model, który będzie idealnie dopasowany do zestawu, jeżeli nie możesz zakupić go razem w fotelem w jednym dniu.

Design fotela wypoczynkowego

Nie od dziś wiadomo, że otoczenie pięknych rzeczy sprzyja wypoczynkowi. Ogromna ilość dostępnych na rynku foteli wypoczynkowych sprawia, że możesz posiadać mebel zarówno piękny jak i równie funkcjonalny. Jedna cecha nie powinna umniejszać drugiej. W praktyce występuje ogromna dowolność w dopasowaniu fotela do wnętrza. Niektórzy chcą zaakcentować jego obecność w pomieszczeniu i wybierają model w intensywnych barwach. Z kolei inni decydują się na fotel w kolorze dopasowanym do pozostałych aranżacji.

Rodzicom lub właścicielom zwierząt radzimy dokładnie przeanalizować wybór jasnego fotela. Choć prezentuje on się rewelacyjnie, to jednak widoczne wszystkie zabrudzenia sprawiają, że czyszczenie i pielęgnacja zajmują bardzo dużo czasu. Alternatywnie można zakupić fotel wypoczynkowy, który został obity plamoodporną tkaniną, która uniemożliwia powstawanie plam trudnych do usunięcia.

W sprzedaży nie brakuje modeli zdobionych różnymi wzorami. Są one praktycznym rozwiązaniem, ponieważ wszelkie wzory skutecznie maskują ewentualne zabrudzenia. Uniemożliwiają ich wizualne wybicie na powierzchnię  łóżka, dlatego pozostają nieocenione w kontekście szybkiego sprzątania i czyszczenia. Równolegle można zdecydować się dopełnienie aranżacji danego pomieszczenia za pomocą estetycznego fotela. Możliwości jest naprawdę sporo. Warto z większą odwagą i wiarą w swoją wizje wybierać fotele, ponieważ nie jest to inwestycja na długie lata. Jego trwałość i dopracowani będą doskonałą bazą do posiadania niezawodnego Schultz.