Strona główna PORADY Jak kupować by nie żałować – krótki poradnik o aranżacji wnętrz, zakupie...

Jak kupować by nie żałować – krótki poradnik o aranżacji wnętrz, zakupie mebli i oszczędności. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat by być świadomymi kupującymi

308
0

Wybierając meble często kierujemy się designem, ale i ceną. Istotne znaczenie często ma również bliskość sklepu meblowego, bo często lubimy obejrzeć dany komplet na własne oczy, zwłaszcza jeśli chodzi o meble wypoczynkowe. Nie zawsze oczywiście znajdujemy to, co sobie zaplanowaliśmy i tu pojawia się pytanie, zrezygnować ze swoich planów i pójść na kompromisy czy jednak szukać dalej w ofercie internetowej? Jak kupować meble, by potem nie żałować – tego dowiecie się z naszego poradnika.

Aranżacja wnętrz a dobór mebli – jak znaleźć te idealne?

Urządzasz wnętrze w duchu filozofii hygge i chcesz znaleźć idealne meble skandynawskie? Nie musisz udawać się do popularnej sieci oferującej takie meble. Możesz wybrać meble online, wszak do wyboru będziesz mieć znacznie więcej mebli do salonu, jadalni czy sypialni. Oczywiście przykład stylu skandynawskiego nie jest najbardziej fortunny, bo to taki, który jest najczęściej powielany. Gorzej jest z estetyką glamour, kolonialną czy też industrialną. Tu często trzeba sięgać głębiej, by znaleźć meble dedykowane do danej stylistyki. W przypadku industrialnej ważny będzie prosty design i metalowe elementy, nie tylko uchwyty, ale również ramy czy nogi. W przypadku kolonialnej bardzo często wybiera się meble z drewna egzotycznego albo z tworzywa drewnopochodnego z fornirowanym wykończeniem bądź takim idealnie imitującym rysunek drewna. Meble glamour to moduły z dodatkiem elementów tapicerowanych i tu nie mamy na myśli jedynie sof czy łóżek, ale również komody czy witryny, w przypadku których wyfrezowane uchwyty mogą być podkreślone materiałem tapicerskim. 

Meble drewniane czy drewnopochodne – poznaj różnice i wybierz świadomie

Istotne znaczenie przy doborze mebli ma rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane i tu zasadniczo mamy trzy możliwości: drewno, płyta meblowa i płyta MDF. Meble drewniane mają wielu zwolenników. Ich atutem jest naturalny rysunek drewna, a także autentyczny zapach lasu. Takie meble tworzą przyjazny mikroklimat w domu, jednak są dość ciężkie. Alternatywą są meble drewnopochodne. Płyta meblowa powstaje z wiór drewnianych, które sprasowywane są razem z żywicami, a poszczególne części są zwykle sklejane. Płyta MDF to zmielone drewno ze związkami organicznymi także poddane wysokiej temperaturze i sprasowaniu. Ta ostatnia jest bardziej odporna na wilgoć, dlatego świetnie nadaje się na fronty meblowe. Warto zatem szukać mebli, zwłaszcza do kuchni, gdzie fronty zostały wykonane z płyty MDF. Obydwie powierzchnie mogą być laminowane, natomiast foliowana może być tylko płyta MDF. Dlatego, gdy wybierasz meble na wysoki połysk to ich fronty są zrobione właśnie z tego materiału.      

Zwróć uwagę na funkcje i elementy zwiększające komfort użytkowania

Niezależnie od tego czy kupujesz meblościankę czy też meble wypoczynkowe ważne są dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowania. W przypadku komód czy witryn mogą to być wyfrezowane uchwyty. Takie rozwiązanie jest na pewno lepsze dla rodzin z małymi dziećmi, które w ferworze zabawy mogą uderzyć się o meble. Tutaj trzeba pamiętać, by dodatkowo miały one wyoblone krawędzie, najlepiej zabezpieczone materiałem ABS. Ważny jest też system cichego domykania szuflad i szafek. Taka technologia zwiększa trwałość mebli, a także zapobiega odgłosom trzaskania. W przypadku narożników czy sof ważne może być wyposażenie w funkcję spania, zwłaszcza jeśli w razie konieczności mają pełnić funkcję awaryjnego łóżka. Tu trzeba jeszcze zwrócić uwagę na materac jaki został użyty w danym modelu. Najlepiej sprawdza się wysokoelastyczny. Jeśli kupujesz tradycyjne łóżko do sypialni to wiedz, że wybór modeli ze stelażem i materacem może się bardziej opłacić, ale wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli kupujesz łóżko małżeńskie dla dwóch osób, które znacznie różnią się wagą, to lepiej będzie dokupić materac osobno z dwoma poziomami twardości, wszak jakość snu jest bardzo ważna.        

Modułowe i wielofunkcyjne, czyli jak zaoszczędzić na kupnie mebli  

Wbrew pozorom nawet jeśli kupujesz meble do całego mieszkania to możesz zaoszczędzić. Wystarczy, że zdecydujesz się na modułowe meble online, które dostępne są w różnych wariantach i całych kompletach, ale równie dobrze masz możliwość wybrania pojedynczych modułów z danej kolekcji i skomponowania własnej meblościanki. Sposobem na oszczędność, np. do pokoju dziecka może być wybór mebli wielofunkcyjnych. Łóżko z komodą i biurkiem, albo regał, który jednym ruchem można zamienić na łóżko to tylko niektóre propozycje.

Kupując meble trzeba zwracać uwagę na jakość, precyzję wykonania w każdym detalu, dodatkowe funkcje zwiększające komfort. Świadome zakupy to zawsze dobrze przemyślane produkty, które posłużą na więcej niż kilka sezonów.