Strona główna Meble pokojowe Meble politurowane, jak o nie dbać

Meble politurowane, jak o nie dbać

668
0

Dzisiaj politura kojarzy nam się ze starymi meblami, ale najczęściej są nią pokryte antyki. Pielęgnacja takich mebli nie należy do najłatwiejszych, ponieważ powierzchnia politurowana zaliczana jest do bardzo wymagających. Przede wszystkim jest podatna na zarysowania, jak również pozostają na niej ślady po np. gorących szklankach. Trzeba również wiedzieć, że politura z biegiem czasu matowieje, tym samym tracąc swój połysk. Co zatem zrobić, aby nabrały znowu blasku?

Pielęgnacja mebli politurowanych wymaga zastosowania odpowiednich środków. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku się do tego nadają, ponieważ większość z nich zostaje na meblu, tworząc cienką warstwę lepkiej substancji. Z czasem, gdy tych warstw nazbiera się więcej, może dojść nawet do tego, że odczuwalne będzie przyklejanie się różnych przedmiotów do powierzchni mebla. Oprócz tego politura z takim środkiem o wiele szybciej zbiera brud, kusz i tłuszcz, przez co dość szybko może stracić na swoich walorach wizualnych. Aby mieć pewność, że taki mebel jest dobrze i dokładnie wyczyszczony, należy do jego pielęgnacji podejść w sposób profesjonalny. Nie warto ufać reklamom środków czyszczących, które zachwalają skuteczność preparatów. Lepiej skorzystać ze sposobu, który zalecają renomowane pracownie konserwatorskie. Jedna z nich zaleca do pielęgnacji politury stosować mieszaninę sporządzoną na bazie benzyny lakowej oraz oleju lnianego. Obie substancje należy zmieszać w proporcji 5:1, czyli na 50cm3 benzyny musi przypaść 10cm3 oleju lnianego. W sklepach benzyny lakowej można szukać także pod nazwą Lack Nafta oraz Alifat Nafta, które są substancjami łatwo dostępnymi i bez problemu można je kupić w sklepach zaopatrzonych w farby. Przy kupnie oleju lnianego należy nieco uważać, ponieważ olej lniany to nie to samo co pokost lniany, ale dodatkowa uwaga – można olej lniany zastąpić olejem wazelinowym. O olej lniany należy pytać w sklepach sprzedających farby dla artystów plastyków i raczej trzeba się nastawić na to, że będzie on dostępnych w niewielkich pojemnikach. Jeśli mieszanka do czyszczenia zostanie już przygotowana, to można przystąpić do czyszczenia. Ważne jest, aby czynność tę wykonywać przy otwartych oknach, aby opary z benzyny i oleju szybko mogły być wywietrzone. Dodatkowo należy pamiętać, że benzyna jest substancją łatwo palną, więc należy unikać ognia oraz możliwości jego wystąpienia. Czyszczenie należy rozpocząć od wstępnego przetarcia powierzchni mebla wilgotną ściereczką. Po tym konieczne jest wytarcie politury jeszcze raz do sucha, najlepszą nową ściereczką. Kolejnym krokiem jest lekkie nawilżenie ściereczki z flaneli sporządzonym roztworem z benzyny i oleju. Czyścić trzeba niewielkie powierzchnie, a jeśli szmatka jest zabrudzona, to należy wymienić ją na czystą. W ten sposób czyścimy po kolei, niewielkimi partiami kolejne powierzchnie. Po wyczyszczeniu należy politurę zostawić przynajmniej na godzinę czasu do wyschnięcia. Jeśli po tym czasie czyszczony meble nadal lśni się od warstwy tłuszczu, to wtedy należy go wypolerować czystą i miękką ściereczką, uważając aby nie porysować politury zbyt mocnym dociskaniem ścierki.

Podany sposób czyszczenia politury to metoda na odzyskanie dawnego blasku mebli politurowanych. Z pewnością tego typu czyszczenie wystarczy zastosować raz, a mebel znacząco się odmłodzi. Tego typu czyszczenie przeprowadza się raz na kilka lat, gdyż jest całkowicie wystarczające. Zwykłe czyszczenie z kurzu i brudu można wykonywać zwykłą miękką ściereczką zaledwie zwilżoną wodą, po czym politurę wycieramy do sucha. Tyle powinno wystarczyć, aby mebel prezentował się doskonale.