Strona główna Meble pokojowe Meble secesyjne nadal w modzie

Meble secesyjne nadal w modzie

904
0

Bogata ornamentyka utrzymana, ale pełna lekkości to cecha charakterystyczna dla stylu secesyjnego. Dzisiaj powraca moda na secesję, gdyż jest to styl pełen gracji, wdzięku, a przy tym pełen bogatych zdobień. Nie sposób się takim meblom oprzeć.

Secesyjne meble, jak i różne dodatki i akcesoria, w historii meblarstwa należy umiejscowić na przełomie XIX i XX wieku. W secesji najważniejsze było zerwanie z historyzmem, aby wprowadzić nowy styl i nowy porządek praktycznie w każdej dziedzinie sztuki, także w meblarstwie. Charakterystyczne jest utrzymywanie w meblach giętych linii, opływowych kształtów oraz misterne dekoracje. Tutaj królowały elementy roślinne lub zwierzęce, a najczęściej wykorzystywanymi były motywy kwiatowe, liście roślin, a przy tym ważki czy motyle. Przy okazji wraz z rozwojem tego stylu, pojawiła się potrzeba nadawania meblom nowej giętkiej linii. Konieczne zatem było wypracowanie nowej techniki produkcji mebli. To właśnie dzięki secesji upowszechniło się gięcie mebli na gorąco. Oprócz tego dość popularne stało się fornirowanie, co wykorzystywano nawet przy produkcji mebli z taniego i łatwo dostępnego drewna, takiego jak topola czy sosna. Inkrustowanie mebli masą perłową, materiałem uwielbianym przez artystów tamtej epoki, również należało do technik wykorzystywanych podczas ich produkcji. Do dzisiaj zachowało się wiele pięknych stoliczków kawowych, których blaty mienią się ferią perłowych barw.
Dzisiaj meble secesyjne można zamawiać u producentów, którzy specjalizują się w stolarstwie artystycznym. Jeśli chce się posiadać oryginalne meble secesyjne, to zostają jeszcze antyki, ale tutaj ich cena będzie naprawdę wysoka. Dlatego też na pocieszenie zamówić można meble drewniane utrzymane w stylu secesyjnym, wykonane zgodnie z przedstawionym projektem. Tutaj uwaga, bo stolarzy, którzy mogliby się podjąć wykonania takiego zestawu meblowego jest niewielu.

Chcąc urządzić wnętrze w stylu secesyjnym zgodnie z zasadami tego stylu, warto zapoznać się ze stroną internetową http://artdecor24.pl/style/secesja . Znajduje się tu najwięcej ciekawych bibelotów, które również tworzą niepowtarzalny charakter we wnętrzu.