Strona główna PORADY Oczka wpustowe – niedoceniani mistrzowie drugiego planu

Oczka wpustowe – niedoceniani mistrzowie drugiego planu

499
0
Modern luxury bathroom

Domowe oświetlenie przybiera rozmaite formy i kształty. Coraz częściej wykorzystujemy je w pełni świadomie, jako integralny element wyposażenia przestrzeni życiowej. Światło równocześnie pozwala na swobodne przemieszczanie się, umożliwia wykonywanie różnych czynności i prac domowych oraz dekoruje.

Styl wnętrza w pewnym stopniu determinuje zastosowanie konkretnych produktów oświetleniowych. Inne lampy wprowadzamy do nowoczesnego salonu, a inne do klasycznej sypialni lub łazienki. Są jednak oprawy oświetleniowe niemal w pełni uniwersalne, które z powodzeniem uzupełniają nowoczesne i tradycyjne aranżacje.

Mowa oczywiście o oczkach wpustowych, na których chcielibyśmy się dziś skupić.

Oczka wpustowe – ukryte oprawy, dające światło do każdej przestrzeni

Lampa wpustowa zazwyczaj wyróżnia się skrajnie prostą budową i znaczącym ograniczeniem zewnętrznych elementów zdobniczych. Najczęściej, cała chowa się w powierzchni sufitu lub ściany, na której jest zamontowana.

Nowoczesne oprawy wpustowe wykorzystują technologię LED, która sprawia, że stają się wydajnym, trwałym i niezmiernie energooszczędnym źródłem światła, służącym nam przez naprawdę długie lata, gwarantując znaczące obniżenie rachunków za energię elektryczną. Oczka wpustowe są więc bardzo funkcjonalne.

Stosuje się je przede wszystkim jako oświetlenie uzupełniające lub dekoracyjne, choć w niektórych pomieszczeniach pełnią rolę światła głównego i zadaniowego (na przykład w łazienkach).

Lampy wpustowe, których szeroki wybór można znaleźć w Azzardo.com.pl, montuje się zazwyczaj w grupach po kilka sztuk, zwiększając funkcjonalność wnętrza oraz tworząc ciekawe efekty wizualne. Gdzie możemy zatem wykorzystać tego typu dyskretne oświetlenie, żeby uzyskać najlepsze efekty wnętrzarskie?

Praktyczny przedpokój i klatki schodowe

Oczka wpustowe dość powszechnie montuje się jako oświetlenie sufitowe w przedpokojach. W zależności od kształtu pomieszczenia wybiera się układ w zwartej grupie lub w jednej linii. Oczka gwarantują wystarczającą ilość światła do wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się, a także wykonywania podstawowych czynności tuż przed wyjściem lub po powrocie do domu.

Na klatkach schodowych coraz częściej umieszcza się je także na ścianach, tuż nad poziomem stopni. W ten sposób, doświetlają ciągi komunikacyjne, zdecydowanie zmniejszając ryzyko potknięcia i upadku.

Łazienka – praktyczna i pełna światła

W nowoczesnych i modnych łazienkach oczka to jeden z najczęściej wybieranych produktów oświetleniowych. Stosuje się je na sufitach jako oświetlenie główne lub nad kabinami prysznicowymi. Dodają wnętrzu przytulności oraz budują idealną przestrzeń do relaksu i wyciszenia.

Modern luxury bathroom

Sypialnia i salon – wypoczynek i dekoracja

W pomieszczeniach, służących przede wszystkim do odpoczynku, oczka wpustowe najczęściej pełnią rolę oświetlenia uzupełniającego oraz dekoracji. Mogą być zamontowane w wielowarstwowych sufitach podwieszanych, tworząc dekoracyjne gry świateł i cieni. Często też umieszcza się je w pobliżu szafek i półek ściennych, aby podświetlać ustawione na nich ozdobne drobiazgi lub dzieła sztuki.

Kuchnia – funkcjonalność w roli głównej

W kuchniach oprawy wpustowe najczęściej występują jako podświetlenie pod szafkami wiszącymi lub światło zadaniowe nad blatami roboczymi. Właściwie dobrane i umieszczone w odpowiednio dużej grupie, pozwalają oświetlić całą przestrzeń do pracy tak, żeby w pełni spełniała swoją funkcję i gwarantowała komfort podczas codziennych zajęć w kuchni.

Jakie style wykorzystują oczka wpustowe?

Jak widzimy, oczka wpustowe to rozwiązanie naprawdę praktyczne, które bez trudu sprawdza się we wszystkich domowych wnętrzach, a jeśli zakupimy oprawy o odpowiednio wysokim współczynniku wodoodporności IP, bez trudu użyjemy ich nawet do oświetlenia elewacji budynku oraz ogrodu.

Oprawy tego typu można montować w każdej z obowiązujących obecnie aranżacji. Stanowią perfekcyjne uzupełnienie prostego stylu klasycznego, dopełniają wnętrza industrialne, a także budują wielowarstwowe oświetlenie w ozdobnych przestrzeniach art déco lub stosujących się do zasad geometrii z lat 70. ubiegłego wieku.

Oczka wpustowe są zatem rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdza się w każdej przestrzeni. Znajdźmy zatem dla nich miejsce również w naszych domach.