Strona główna Meble pokojowe Pielęgnacja mebli drewnianych

Pielęgnacja mebli drewnianych

541
0

To co naturalne zawsze zwraca uwagę i przyciąga spojrzenia, dlatego też warto posiadać w domu choć jeden komplet drewnianych mebli. Są one bardzo praktyczne, a przede wszystkim o wiele bardziej wytrzymałe niż meble z płyty wiórowej. Dlatego też raz zakupione meble z drewna mogą służyć długimi latami.

Aby faktycznie wyglądały one długo jak nowe, warto dobrze się nimi zająć. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale trzeba co nieco o niej wiedzieć, aby meble zachowały swój naturalny wygląd. Przede wszystkim, gdy w domu znajdą się nowe meble z litego drewna, to nie można ich zakrywać przez przynajmniej 6 do 8 tygodni. Powinny być one wtedy równomiernie wystawione na ekspozycję, aby drewno mogło równomiernie pochłaniać promienie słoneczne. Dzięki temu można uniknąć pojawienia się nierównego kolorytu na meblach. Stawiając na nich wazony lub inne dekoracje, można w tym początkowym okresie spowodować, że pod nimi zostaną ciemniejsze miejsca. Ważne jest także to, w jaki sposób wyciera się kurze. W przypadku mebli drewnianych trzeba pamiętać, że duże ilości wody są dla mebli szkodliwe.

Ważne jest, aby meble czyścić zaledwie wilgotną ściereczką, a na dodatek dobrze jest wycierać je do sucha. Jeśli zdarzy się, że coś wyleje się na meble, to należy natychmiast usunąć rozlaną ciecz, ponieważ zostawiając ją może ona spowodować tak zwane „puchnięcie” mebli, czyli może dojść do zniszczenia ich struktury. Jeśli meble utraciły swój blask, to można zastosować do nich oliwkę pielęgnacyjną dla dzieci. Do nadania im dawnego blasku przyda się jej już niewielka ilość. Wystarczy odrobinę oliwki nanieść na ścierkę i wytrzeć nią meble, po tym zabiegu dobrze jest meble przetrzeć jeszcze raz, ale już suchą i czystą ścierką, która zbierze nadmiar użytego środka. Oczywiście do czyszczenia mebli można również stosować specjalne środki czyszczące, które są dostępne w większości sklepów. Są one bogate w substancje woskowe oraz żywiczne, które nabłyszczają meble. Używając ich trzeba pamiętać, że zawsze po ich zastosowaniu należy meble wytrzeć do sucha, usuwając nadmiar tych specyfików. Regularnie stosując takie gotowe środki czystości dobrze jest od czasu do czasu czyścić meble za pomocą tylko wilgotnej ściereczki.

Jak widać pielęgnacja mebli drewnianych nie jest taka trudna, ale należy pamiętać o tych kilku zasadach, aby meble drewniane mogły wyglądać jak najdłużej jak nowe. Dbając o nie z pewnością będą one mogły latami sprawować swoją funkcję, budząc zachwyt nad ich doskonałym stanem, mimo upływu lat.