Strona główna Meble pokojowe Pielęgnacja mebli z rattanu i wikliny

Pielęgnacja mebli z rattanu i wikliny

526
0

Wiele osób rezygnuje z kupna mebli rattanowych z powodu obaw, że utrzymanie ich w czystości jest kłopotliwe. Nic bardziej mylnego, jeśli wie się jak postępować z rattanem, bo wtedy takie meble mogą służyć latami zarówno w domu jak i w ogrodzie.

Ogromną popularnością cieszą się zestawy mebli ogrodowych z rattanu. Są one zazwyczaj wykonane na wzór mebli pokojowych, dlatego też łatwo jest dostać rattanową kanapę, fotele/krzesła oraz stoliczek. Jednak stała ekspozycja tych mebli na dworze w porze letniej, może okazać się mało korzystna dla nich. Co zatem zrobić, aby przedłużyć ich trwałość? Jeśli meble te stale będą wystawione na dworze, czyli narażone na działanie deszczu i silnego słońca, to pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest ich konserwacja. Do tego nie są potrzebne jakieś specjalne środki, wystarczy zwykły lakier bezbarwny do drewna, może być też kolorowy. Wystarczy tylko pomalować meble, aby nabrały połysku i żeby warstwa lakieru chroniła je od wnikania wody w wiklinę. Pamiętać należy, że ta czynność musi zostać wykonana przynajmniej raz do roku, aby meble zachowały porządny wygląd. Jeśli meble są tak zabezpieczone, to do ich czyszczenia można śmiało używać wilgotnej flanelowej ściereczki. Zaleca się także do ich czyszczenia użycie roztworu z sody oczyszczonej oraz cytryny. W przypadku mebli rattanowych, które znajdują się w mieszkaniu lub domu, jest podobnie. One również powinny być pokryte warstwą lakieru ochronnego, ale zabiegu tego nie trzeba wykonywać już tak często. Meblom trzymanym w domu wystarczy raz na kilka lat nadać nowy kolor albo odświeżyć lakierem bezbarwnym. Aby w doskonałym stanie trzymały się jak najlepiej, to należy ustawić je w sporej odległości od źródła ciepła, jakim jest kaloryfer lub kominek. Zbyt gorące powietrze może zbytnio je wysuszyć, a tym samym spowodować pękanie. Do czyszczenia warto używać odkurzacza, który wyciągnie kurz z każdego zagłębienia. Dostępne są również specjalne środki do pielęgnacji rattanu, które nadadzą mu połysk oraz będą chronić przed zmianami temperatur i przed wilgocią. Można je tez czyścić domowym sposobem, tak jak w przypadku mebli ogrodowych. Wystarczy do tego ściereczka z flaneli i roztwór z sody.

Jak widać pielęgnacja tych mebli nie jest skomplikowana, ani trudna, więc nie należy się obawiać, że dbanie o ich czystość będzie kłopotem. Właściwie czyszczony rattan może służyć latami oraz nie będzie na nim znać śladów upływu czasu.