Strona główna Dodatki Prawidłowe oświetlenie wnętrz sprawia, że wygodniej się w nich żyje

Prawidłowe oświetlenie wnętrz sprawia, że wygodniej się w nich żyje

301
0

Oświetlenie mieszkania, to bardzo ważny element jego wystroju. Ma ono wpływ na samopoczucie, ale również zupełnie prozaicznie, musi umożliwiać wykonywanie różnych czynności wtedy, gdy jest już ciemno. Zatem jak prawidłowo oświetlić wnętrza, aby było praktycznie i przytulnie?

Wszystko zależy od tego o jakim pomieszczeniu mówimy. Znaczące różnice będą już wynikały z tego, czy mowa o sypialni czy pokoju dziennym. Warto zacząć od, w większości domów najważniejszego pomieszczenia, którym jest kuchnia. Tutaj niejednokrotnie koncentruje się domowe życie, dlatego też przestrzeń kuchenna zarazem musi być dobrze oświetlona, ale również gdy jest taka potrzeba musi mieć punktowe źródła światła. Dlatego też bardzo ważne jest, aby głównie źródło światła zlokalizować praktycznie zaraz nad stałem, ponieważ to przy nim spożywa się posiłki i także się je tu przygotowuje. Oprócz tego dobrze oświetlone muszą być blaty kuchenne, ponieważ bywa też tak, że trzymamy na nich sporą ilość sprzętu, z którego często korzystamy. Poza tym wieczorem, takie oświetlenie zamontowane pod szafkami, pozwoli swobodnie korzystać z kuchni bez konieczności oświetlania jej w całości. Dzięki temu, korzystając nawet tylko z lampy nad stołem, można w każdym momencie doświetlić sobie obszar roboczy, znajdujący się na kuchennym blacie. Jeśli w mieszkaniu posiadamy jadalnię, to również obowiązuje tu zasada maksymalnego oświetlenia przestrzeni wokół stołu. Tym samym żyrandol czy wisząca lampa musi być umiejscowiona zaraz nad stołem, aby wszystko co na nim się znajduje było dobrze widoczne. Taka lampa powinna być zawieszona na wysokości znajdującej się zaraz nad głowami osób siedzących przy stole, dzięki temu spotkania przy stole, posiłki oraz życie domowe będzie mogło się toczyć w odpowiednim oświetleniu. Jeśli takie źródło światła jest niewystarczające dla całego pomieszczenia, wtedy warto postawić dodatkową lampę stojącą na podłodze lub na szafce. Dzięki temu światło, szczególnie wieczorem, będzie stonowane, nieco przyciemnione, więc będzie sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi.

W pokoju dziennym, w którym wykonuje się wiele czynności, źródeł światła może być wiele. Tutaj w zasadzie panuje spora dowolność, ponieważ można zdecydować się na oświetlenie na ścianach, czy też prosto z sufitu, jak też i łączyć wiele dostępnych form, tak aby współgrały one z aranżacją wnętrza. Takiej dowolności nie ma już w sypialni, tutaj nie ma potrzeby montowania silnego źródła światła, dlatego też wystarczą lampki nocne na szafkach lub plafony czy kinkiety na ścianach, oczywiście znajdujące się blisko miejsca gdzie śpimy. Uzupełnieniem może być stojąca lampa doświetlająca całą przestrzeń sypialni. Tutaj też nie ma potrzeby montowania mocnych żarówek, ponieważ światło ma zachęcać do snu. Osoby, które lubią czytać w łóżku, powinny posiadać odpowiednio dobrane lampki nocne, które będą najsilniejszy strumień światła rzucać na książkę, a tym samym nie razić światłem dzięki wytłumiającym abażurom.

Jak widać światło w mieszkaniu jest bardzo ważne, ponieważ bez niego nie dałoby się funkcjonować późnym wieczorem. Dlatego też powinno być ono umiejętnie rozmieszczone. Dobrze by było wzmocnić silnym światłem te strefy w domu, w których najdłużej przebywamy wykonując domowe czynności, a stonować je w miejscach relaksu.