Strona główna PORADY Sofa rozkładana w salonie

Sofa rozkładana w salonie

944
0
sofa-rozkladana-w-salonie

Rozkładana sofa w salonie to centralny punkt każdego domu. Jest to miejsce, które powinno być reprezentacyjne i wybrane pod charakter naszego mieszkania. Z kolei funkcja rozkładania zapewnia możliwość odpoczynku, a nawet snu. Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze i jak wybrać najlepszą sofę nawet do kawalerki? Sprawdzamy, o czym warto pamiętać, kupując nową kanapę do naszego salonu.

  1. Jak wybrać sofę rozkładaną do salonu?
  2. Sofa rozkładana w salonie – funkcjonalność i design
  3. Sofa rozkładana w salonie – pomysły aranżacyjne
  4. Sofa rozkładana w małym salonie
  5. Rodzaje sof rozkładanych w salonie

Jak wybrać sofę rozkładaną do salonu?

Pokój dzienny jest przestrzenią w domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Właśnie dlatego warto zastanowić nad wyborem sofy o jeden moment dłużej. To w końcu na niej będziemy spędzać wolny czas, relaksować się po pracy, czy też rozmawiać z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi.

Jak zatem wybrać idealną sofę? Na początek warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Nasze całe mieszkanie powinno jak najbardziej odpowiadać naszym potrzebom. Pomyślmy zatem, czy sofa będzie nam służyć przede wszystkim wypoczynkowi, czy także spaniu, a jeśli tak to, czy tylko nam, czy również innym osobom. Obecność małych dzieci również odrywa niemałą rolę.

Każda z sof będzie inaczej skonstruowana, aby zapewnić różne funkcje. Sofa rozkładana do wypoczynku powinna być głęboka oraz miękka, aby przesiadywanie na niej przez kilka godzin było jak najbardziej komfortowe. Z kolei, jeśli wiemy, że będziemy na niej spali warto, aby była ona dostatecznie twarda i posiadała wysokiej klasy podnośniki, które odpowiadają za jej sprawne rozłożenie.

Sofa rozkładana w salonie – funkcjonalność i design

Funkcjonalność oraz design jednocześnie? Takie rozwiązania jest w stanie zapewnić sofa rozkładana, która zostanie wybrana zgodnie z jej docelowym zastosowaniem. Regulowane oparcie, podłokietniki, a także dekoracyjne i wygodne poduszki – te i inne rzeczy wpływają na poczucie komfortu, jak i estetykę pomieszczenia.

Żeby jednak dana sofa była funkcjonalna oraz dopasowana do pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jednym z nich jest oczywiście obicie, którym jest ona pokryta. Musi ono być dostatecznie grube, aby nie zostało przetarte, a także odporne na wodę i przyjmowanie plam. Jeśli jesteśmy rodzicami, sofa rozkładana z powłoką np.: teflonową będzie najlepszym wyborem

Sofa rozkładana w salonie – pomysły aranżacyjne

Sofy pozwalają na wiele kombinacji oraz aranżacji, dzięki którym możemy odmienić swój salon. Wszystko jednak zależy od wielkości pomieszczenia oraz stylu, w jakim nasze mieszkanie zostało zaaranżowane.

Jednym z najczęściej wybieranych układów jest dostawienie sofy pod ścianę. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej uniwersalne i bezpieczne. Jednakże, jeśli zależy nam na oryginalności warto postawić sofę pośrodku salonu.

Jest wiele możliwości na unikalne ustawienie sofy. Jednym z nich jest otwarcie jednego jej boku na przykład na telewizor, tworząc tym samym literę U. Jeśli zaś zależy nam na dosunięciu kanapy do ściany, warto wybrać narożnik. Są one większych gabarytów i pozwalają na wypoczynek wielu osobom naraz, jak też na komfortowy sen.

Sofa rozkładana w małym salonie

W przypadku małych salonów oraz kawalerek, posiadanie sofy jest również możliwe. Ważne jest wtedy, aby dobrać jej odpowiedni kształt oraz rozmiar. Nawet jeżeli ma być ona punktem reprezentacyjnym w naszym salonie, nie powinna być zbyt duża, abyśmy o nią nie zawadzali.

Lepiej także unikać kanapy stojącej pośrodku pomieszczenia. Zamiast tego lepiej dosunąć ją do ściany i zaoszczędzić tym sposobem jak najwięcej miejsca. Możemy również zdecydować się na narożniki, jeśli zależy nam na maksymalizacji powierzchni do wypoczynku.

Co jednak z konstrukcją? Małe kanapy, aby uzyskać pożądany kształt, powinny wykorzystywać stabilne materiały jak też stal. Nic jednak nie sto na przeszkodzie, aby konstrukcja była wykonana z masywu drewnianego, czy też klejonego warstwowo. Unikajmy jednak sofy z płyty wiórowej. Jest ona co prawda tania, ale jej wykonanie, wytrzymałość oraz stabilność pozostawiają wiele do życzenia.

Rodzaje sof rozkładanych do salonu

Katalogi salonów meblowych pękają od rodzaju sof. Różnią się one przede wszystkim obiciem, kolorem tapicerki, ale także rozkładem. Do wyboru mamy tradycyjne modele dwuosobowe, ale także dedykowane 3 osobom – są one znacznie bardziej reprezentacyjne i mogą być z powodzeniem ustawiane pośrodku salonu.

Do wyboru mamy także wieloosobowe, rozkładane narożniki w kształcie litery L, czy też U. Jest zatem z czego wybrać. Warto jednak, aby nasza decyzja była podyktowana naszymi potrzebami. Wybierzmy sofę, która jest nie tylko ładna i wkomponowuje się w przestrzeń, ale również zapewnia wygodę.

Sofa rozkładana powinna umożliwiać jednocześnie wypoczynek oraz spanie. Dlatego przed jej zakupem sprawdźmy jej konstrukcję oraz materiał, z jakiego została wykonana. W ten sposób wybierzemy idealny model, który będzie atrakcyjnie prezentować się w salonie i pozwalać na zasłużony odpoczynek po pracy i spotkanie w gronie najbliższych.