Strona główna PORADY Tapety winylowe – nowe i trwalsze

Tapety winylowe – nowe i trwalsze

1018
0

W związku z powracającą modą na alternatywne metody zdobienia ścian, takie jak naklejki czy tapety, coraz więcej osób szuka rozwiązań nie tylko estetycznych, ale i trwałych. Producenci tapet odpowiedzieli na tę sygnalizowaną przez klientów potrzebę i stworzyli produkt, który jest atrakcyjny wizualnie, a jednocześnie sprawdza się  w bardziej wymagających pomieszczeniach. Tapety winylowe są bowiem od tych tradycyjnych bardziej wytrzymałe, odporne na zmywanie, a przy czym niezwykle proste w montażu.

  1. Tapety winylowe – co to?
  2. Plusy tapet fizelinowych

Tapety winylowe – co to?

Tapety winylowe składają się z tradycyjnej warstwy papieru, która dodatkowo została pokryta folią PCV (inaczej – winylem). Dzięki temu rozwiązaniu tapety są trwalsze. Przede wszystkim lepiej trzymają się ścian w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (łazienka), są także bardziej odporne na zmywanie i kontakt z zanieczyszczeniami (kuchnia). Na rynku znaleźć można dwa ich rodzaje:

  • tapety winylowe na fizelinie – od tapety papierowej różni się warstwą wewnętrzną, którą tworzy fizelina; to tapety o  wielowarstwowej strukturze wzbogaconej o włókninę poliestrową, nie marszczą się i nie rwą, nadają się do stosowania w pomieszczeniach wilgotniejszych i skłonnych do szybkiego brudzenia się (łazienka i kuchnia); ponadto cechują się właściwościami tłumienia hałasu, dzięki czemu poprawiają także izolację wnętrza;
  • tapety winylowe papierowe – o większej estetyce wykonania, niestety związanej z mniejszą odpornością na wilgoć i działanie innych czynników zewnętrznych.

Plusy tapet fizelinowych

Tapety fizelinowe stają się obecnie jednymi z najpopularniejszych tego typu rozwiązań na rynku. Przede wszystkim łatwo się je nakłada – nie marszczą się bowiem i nie rwą, co oznacza, że klient oszczędza już na samym czasie trwania montażu, za który trzeba przecież zapłacić lub poświęcić na niego własny czas. Krótki czas nakładania wiąże się z zastosowaniem fizeliny zamiast papieru: tapetę zakłada się błyskawicznie, gdyż wymaga jedynie pokrycia klejem ściany, a nie również tapety (co jest konieczne przy tradycyjnych, papierowych tapetach). Taką tapetę winylową także łatwo ze ściany ściągnąć. Tapety fizelinowe są szczególnie odporne na wilgoć i zabrudzenia, a dodatkowo zapewniają one jeszcze jedną warstwę ochronną przed zimnem. Można je kłaść właściwie w każdym pomieszczeniu, natomiast szczególnie ceni się jako rozwiązanie do kuchni i do łazienki, gdzie tapety winylowe mogą okazać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kafelków i płytek.