Strona główna PORADY Tworzymy szafki na buty – 5 sprawdzonych pomysłów

Tworzymy szafki na buty – 5 sprawdzonych pomysłów

415
0

Przedpokój jest często niedocenianą przestrzenią w domu. Niewiele osób przykłada wagę do jego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że to właśnie jego pierwszego widzą goście, po przekroczeniu progu mieszkania. Właśnie dlatego powinien panować w nim porządek i ład, które można osiągnąć poprzez wybór odpowiedniego wyposażenia. W przedpokoju nie może zabraknąć przede wszystkim estetycznych i pojemnych szafek na buty. Oczywiście można zakupić gotowe rozwiązania, ale dobrym pomysłem jest też samodzielne stworzenie oryginalnych mebli. Jak zrobić jedyne w swoim rodzaju szafki buty?

O czym pamiętać, przed rozpoczęciem prac?

Obuwie w przedpokoju musi być ułożone we właściwym miejscu. Chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale także organizacyjne. O wiele łatwiej zachować porządek, jak i zadbać o dobry stan obuwia, jeśli będzie ono miało dla siebie stałe miejsce. Porozrzucane po przedpokoju buty mogą zostać uszkodzone. Możemy na nie nadepnąć i zniszczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o delikatny materiał typu zamsz czy jedwab. Chcąc wykonać szafkę na buty, musimy wziąć pod uwagę pewne kwestie. Po pierwsze ważne jest to, ile butów mamy, jaki jest ich rodzaj, ale także to jak często z nich korzystamy.

Przed przygotowaniem mebla warto pogrupować obuwie, co ułatwi jego lokalizację. Posiadając szafkę, można bez trudu kontrolować ilość obuwia, jak i jego miejsce.

Jak wykonać szafkę na buty z tapicerowanym siedziskiem?

Ciekawą propozycją jest przygotowanie designerskiej szafki na buty z praktycznym siedziskiem. Do tego będziemy potrzebować:

 • deski i kantówki,
 • rama szafy od przedpokoju,
 • materiał tapicerowany,
 • wypełnienie siedziska.

Jeżeli posiadamy szafę wbudowaną we wnękę, to na jej podstawie można zrobić pojemną szafkę na buty. Stelażem szafki będzie wówczas rama tego mebla. Na początku musimy przymocować ramę szafy do ściany oraz ramienia garderoby. Oczywiście wcześniej pamiętajmy o tym, aby dobrze oszlifować deski, jeśli tego wymagają. Zwłaszcza te z palet mogą posiadać drzazgi i nierówności. Po ich przygotowaniu dokładnie odmierzamy ich długość, która musi odpowiadać długości ramy szafy. Deski zabezpieczamy lakierem do drewna, w wybranym przez nas kolorze. Powinien on odpowiadać kolorystycznie innym meblom znajdującym się na korytarzu.

Następnie elementy te mocujemy do ramy szafy, po czym wzmacniamy przy użyciu kantówek. W następnym kroku układamy wypełnienie na siedzisku. Do tego celu możemy sięgnąć po matę albo miękką gąbkę. Przykrywamy całość materiałem obiciowym i mocujemy przy użyciu zszywacza tapicerskiego. Tą czynność należy wykonać we dwie osoby. Inną opcją jest montaż obicia przy pomocy młotka i pinezek.

Szafka na buty z palet- sposób wykonania

Oryginalne szafki na buty, które doskonale spełnią swoją funkcję, da się też wykonać ze zwykłych palet. Do tego celu będziemy potrzebować:

 • paletę,
 • farbę i biały podkład do wnętrz,
 • szeroki pędzel do farby.

Najpierw musimy wybrać paletę drewnianą o odpowiedniej wielkości. Zakupić ją można praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Następnie zabezpieczamy podłogę (np. gazetami) i kładziemy paletę. Przed wykonaniem z niej szafki na buty, musimy ją dokładnie zeszlifować. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich drzazg, jak i ostrych krawędzi.

W kolejnym kroku malujemy drewno białą farbą do wnętrz. Po nałożeniu warstwy czekamy dobę, po czym malujemy deski na wybrany kolor. Inną opcją jest zabezpieczenie powierzchni lakierem do drewna, jeżeli nie chcemy zmieniać koloru palety. Na koniec montujemy paletę do ściany przy użyciu gwintów. Przegrody mogą być użyte jako mocowanie na szpilki, baleriny, kapcie czy sandały.

Jak zrobić szafkę na buty przy użyciu starych skrzynek?

Proste szafki na buty stworzymy też ze zwykłych, starych skrzynek po piwie. Wystarczy zamknięte skrzynki postawić bokiem na podłodze, po czym ułożyć je obok siebie, jak i na sobie. W pojedynczej skrzynce mieszczą się co najmniej dwie pary butów. Stare skrzynki przed wykorzystaniem najlepiej zabezpieczyć podkładem, po czym pomalować farbą do drewna. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie farby w sprayu. We wnętrzu każdej skrzynki można również zamontować półeczkę, która będzie rozdzielać obuwie. Tego rodzaju szafki na buty sprawdzą się świetnie w przedpokoju urządzonym w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

Jak wykonać szafkę na buty z drewnianym lub metalowych półek?

Kolejną propozycją na zrobienie szafki na buty jest użycie drewnianych albo metalowych półek. Można je umieścić na ścianie czy też wewnątrz szafy na ubranie, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Za materiał do stworzenia szafki mogą nam posłużyć także drewniane schody. Szczeble znajdą zastosowanie jako podpórki. Wystarczy je pomalować czy polakierować, aby nabrały ładnego stylu i blasku. Do zrobienia takiego mebla potrzebujemy:

 • drewniane lub metalowe półki,
 • podpórki albo schody,
 • śruby,
 • farba albo lakier.

Aby zrobić szafkę na buty z półek, najpierw malujemy je według własnego gustu. Następnie dokonujemy pomiarów na ścianie i ustalamy miejsce, gdzie ma się znaleźć szafka. W kolejnym kroku umieszczamy podpórki w wybranych miejscach, po czym umieszczamy na nich półki.

Sposób na stworzenie szafki na obuwie z kartonu

Niezwykle oryginalną propozycją jest stworzenie mebla z kartonu. To propozycja na ekologiczny element wyposażenia wnętrza, który będziemy mogli poddać recyklingowi. Zaletą takiego rozwiązanie jest to, że w tym wypadku możemy zrobić dowolną ilość przegródek. Tego typu szafki na buty umieścimy w widocznym miejscu czy też w dolne części szafy. Do wykonania mebla musimy przygotować:

 • karton, 
 • ołówek,
 • linijkę,
 • taśmę klejącą,
 • farby akrylowe,
 • pędzle.

Aby zrobić szafkę, przyda nam się karton o wymiarach 40 × 40. Zginamy go w 3 równych miejscach i formujemy trójkąt. Przyklejamy taśmą, tak aby utrzymaj się jego kształt, po czym malujemy go na wybrany kolor. Wykonujemy cały rząd takich trójkątów, a także tyle pięter ile jest nam potrzebnych, kładąc na każdy rząd podstawę wykonaną z kartonu.