Strona główna PORADY Wybieramy rolety zewnętrzne! Najważniejsze porady i wskazówki

Wybieramy rolety zewnętrzne! Najważniejsze porady i wskazówki

447
0
rolety-zewnetrzne

Rolety zewnętrzne to rodzaj osłon okiennych zapewniający wiele możliwości. Nie tylko umożliwiają osłonę przed światłem i wzrokiem przechodniów, ale także zapewniają mieszkańcom dodatkową ochronę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając rolety zewnętrzne. 

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Rolety zewnętrzne dostępne są w wielu wariantach. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem, a także miejscem montażu. Niektóre z nich można bowiem zamontować na każdym etapie użytkowania nieruchomości. Inne zaś jedynie w fazie jej budowy. Rodzajów rolet jest wiele, natomiast największą popularnością cieszy się przede wszystkim kilka typów.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe montuje się bezpośrednio na elewację budynku. Mogą zostać zamocowane na murze bądź we wnęce okiennej. Jednak przy tym drugim rozwiązaniu skrzynka rolety będzie ”zabierać” nieco światła, które mogłoby wpadać do wnętrza domu. Montaż takiej rolety wymaga ingerencji w elewację budynku, dlatego też nie wszędzie możliwe jest wykonanie takiej instalacji. Dużym plusem tego rozwiązania jest krótki czas montażu oraz możliwość założenia w dowolnym czasie.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe montuje się we wnęce okiennej. Dzięki temu nie wymagają ingerencji w elewację budynku. Co więcej, skrzynka takiej rolety jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz, co wpływa na zachowanie estetyki nieruchomości. Jednak montaż rolet podtynkowych należy zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu lub mieszkania.

Rolety wnękowe

Ten rodzaj rolet, jak sama ich nazwa wskazuje, montuje się we wnęce okiennej, a dokładniej mówiąc, bezpośrednio do okna. Nie wymagają ingrencji w elewację budynku, dzięki czemu można zastosować je zarówno podczas użytkowania nieruchomości, jak i na etapie jej budowy.

Zewnętrzne rolety antywłamaniowe

Wszystkie rolety zewnętrzne zapewniają dodatkową ochronę i zabezpieczają przed włamaniem. Jednak na rynku dostępne są również modele uzupełnione w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki czemu umożliwiają zachowanie dodatkowej ochrony. Aby wybrać takie rolety, należy zwrócić szczególną uwagę na ich klasę RC, czyli klasę oporu. Wyróżniamy klasy od RC1 do RC6. Jeśli chodzi o rolety, warto postawić na modele od RC1 do RC4. Pierwsza zapewnia podstawową ochronę przed włamaniem z użycie siły fizycznej, ostatnia zaś nawet z pomocą precyzyjnych narzędzi.

Rolety zewnętrzne manualne czy automatyczne?

Rolety zewnętrzne powinny być nie tylko solidne i dobrze dopasowane do parametrów budynku, ale i łatwe oraz wygodne w obsłudze. Dlatego też przy ich wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na sposób ich podnoszenia. Na rynku dostępne są zarówno rolety zewnętrzne manualne, jak i sterowane zdalnie. Te pierwsze podnosi się za pomocą specjalnego uchwytu, który steruje całym mechanizmem. Automatyczne rolety obsługuje się natomiast przy pomocy pilota lub specjalnego przycisku. Zdalne sterowanie to bez wątpienia wygodniejsza opcja, ponieważ umożliwia bezwysiłkowe i jednoczesne zasłanianie i odsłanianie rolet w całym domu.

Rolety zewnętrzne – największe zalety

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, na które w ostatnich latach decyduje się coraz więcej osób. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ prócz wspomnianej już wcześniej ochronie, ma ono naprawdę wiele wspaniałych zalet. Przede wszystkim pozwala całkowicie zaciemnić pomieszczenia, czego nie zrobią zwykłe zasłony, ani rolety. Latem zapewnią dzięki temu idealną temperaturę, a na co dzień zagwarantują najwyższą jakość snu. Ponadto, rolety zewnętrzne mają także właściwość izolacji akustycznej, co pozwala na wygłuszenie hałasów.