Strona główna Dodatki Żaluzje drewniane – subtelny dodatek, który odmieni wnętrze

Żaluzje drewniane – subtelny dodatek, który odmieni wnętrze

852
0
zaluzje-drewniane

Niekiedy podczas urządzania wnętrz zapominamy, jak istotnym elementem wystroju są żaluzje czy też rolety. Tymczasem dobrze dobrane żaluzje potrafią diametralnie odmienić wnętrze i nadać mu niepowtarzalny klimat. Oprócz tekstylnych, plisowanych czy rzymskich ciekawym rozwiązaniem są także żaluzje drewniane. Do jakich wnętrz będą pasować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Żaluzje drewniane, żaluzje bambusowe – Co warto wiedzieć o żaluzjach drewnianych?

Żaluzje drewniane wykonuje się najczęściej z drewna typu baswood, a więc z lipy oraz z bambusa. Można zdecydować się na żaluzje w różnych rozmiarach: szerokość lameli (pojedynczych elementów żaluzji) wynosi 25 mm lub 50 mm. Nasuwa się zatem pytanie: na jakie wymiary się zdecydować? Najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, to znaczy mniejsze lamele wybierać w przypadku montażu w świetle ramy okiennej, zaś większymi zasłonić duże okna, drzwi tarasowe czy inne przestrzenie. Wszystko zależy więc od indywidualnych potrzeb.

Ważną cechą, a jednocześnie zaletą, żaluzji drewnianych jest możliwość ustawiania listewek pod różnymi kątami (i to bez konieczności podnoszenia żaluzji), co pozwala w precyzyjny niemal sposób kontrolować wpadające do wnętrza światło. Naturalny materiał, z jakiego wykonane są żaluzje, sprawia, że nie nagrzewają się one tak bardzo jak inne. Ponadto zapewniają swego rodzaju izolację termiczną, ponieważ w lecie zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia, natomiast zimą uciekaniu ciepłego powietrza na zewnątrz. System drewnianych żaluzji obejmuje takie elementy, jak: drabinka (utrzymująca lamelki na miejscu), maskownica rynny górnej, pokrętło i obciążnik sznurka. Żaluzje można montować na skrzydle okna, ale także na ścianie.

Oczywiście nie można pominąć także pewnych wad, które jednak nie są na tyle poważne, by wpłynąć na decyzję o zamontowaniu żaluzji w domu. Należy pamiętać, że zastosowane materiały naturalne, w tym przypadku drewno, są mniej odporne na działanie wilgoci oraz ekspozycję na silne nasłonecznienie. Jednakże sytuacje, kiedy lamelki pęcznieją czy odkształcają się są naprawdę skrajne i zdarzają się niezwykle rzadko, z reguły wskutek nieprawidłowego obchodzenia się z nimi. Lepiej także unikać montowania żaluzji drewnianych w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, ogrody zimowe – są to bowiem miejsca z reguły bardzo wilgotne. Warto decydować się na żaluzje wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. Dobrej jakości drewniane żaluzje posłużą bowiem przez wiele lat.

Drewniane żaluzje – do jakich wnętrz pasują?

Żaluzje drewniane mają naprawdę szerokie zastosowanie we wnętrzarstwie. Materiał naturalny, jakim jest drewno, to surowiec, kojarzący się zarówno z prostym estetycznym designem, jak i z luksusem ze względu na wysoką jakość produktu. Naturalne piękno drewna sprawdzi się w każdym stylu – od klasycznych wnętrz aż po te, urządzone w stylu skandynawskim. Dzięki temu, że drewniane żaluzje występują w wielu różnych kolorach, można dobrać je idealnie do konkretnego pomieszczenia. Wystarczy wyobrazić sobie chociażby wnętrze w romantycznym stylu rustykalnym albo prowansalskim, gdzie pierwsze skrzypce grają właśnie naturalne materiały oraz subtelne barwy. Dopełnieniem takiej aranżacji będą wówczas drewniane żaluzje w kolorze białym. Podobnie modny ostatnio styl boho, który nie stroni od dekoracji i akcesoriów, wykonanych z naturalnych surowców. We wnętrze, udekorowane plecionymi makramami, dywanami, pledami, poduchami, idealnie wpiszą się drewniane żaluzje – w naturalnym kolorze drewna bądź pomalowane na dowolny kolor, pasujący do wnętrza. W zależności od oczekiwanego efektu można zdecydować się na kolory, które pozwolą żaluzjom subtelnie i dyskretnie dopasować się do całości aranżacji. Można też postawić na ciekawy kontrast, decydując się na żaluzje w mocnym kolorze – na przykład ciemne żaluzje do jasnej ściany.

Jak zaaranżować przestrzeń okienną za pomocą żaluzji drewnianych?

Podczas urządzania domu nie można zapomnieć o tym, jak ważną kwestią jest oprawa okien. Wydaje się, że związane z oknami elementy nie są zbyt istotne dla całości aranżacji. Jednakże to właśnie okna są źródłem światła dziennego, to w okna tak często zerkamy, to one muszą komponować się z dopracowaną w szczegółach koncepcją wystroju. Można się o tym przekonać, kiedy źle dobierzemy dodatki – krzykliwe wzorzyste rolety do spokojnego stylu skandynawskiego albo ciężkie czarne rolety rzymskie do subtelnego rustykalnego wnętrza. A zatem źle dobrane żaluzje czy rolety potrafią zniweczyć cały wysiłek, związany z urządzaniem domu. Tymczasem żaluzje drewniane są ozdobą okna samą w sobie. Łatwo jest dopasować je do konkretnego wnętrza. Prosty design oraz naturalne materiały najwyższej jakości (z drewna baswood czy z lipy syberyjskiej) – to coś, co nigdy nie wyjdzie z mody. Żaluzje drewniane są ponadczasowe, a montaż żaluzji w wybranym kolorze idealnie dopełni aranżację wnętrza. Właściwie nie trzeba już nic dodawać. Niemniej można zagospodarować parapet okienny, ustawiając korespondujące ze stylem przewodnim dekoracje – na przykład świece. W przypadku żaluzji drewnianych ważna jest ich funkcjonalność.

Poprzedni artykułRabat 10% na asortyment lenart.
Następny artykułWyprzedaż w Homla do 50%