Strona główna Meble ogrodowe Zrób to sam: meble ogrodowe własnego wykonania

Zrób to sam: meble ogrodowe własnego wykonania

562
0

Ogród to miejsce, które dla wielu osób jest najlepszym miejscem do odpoczynku, tym bardziej jeśli pogoda dopisuje. Aby faktycznie można było się zrelaksować wśród zieleni, warto pomyśleć o wygodnych meblach ogrodowych. Zachęcamy do zrobienia własnych mebli ogrodowych, tym bardziej że nie jest to takie trudne.

Chcąc samodzielnie wykonać meble ogrodowe, trzeba najpierw zastanowić się nad wielkością mebli oraz należy opracować ich konstrukcją. Meble będą z pewnością wykonane z drewna, więc należy dokładnie wyliczyć, jak dużo będzie go nam potrzeba. Ławki czy krzesła ogrodowe nie muszą być w całości z niego wykonane, ponieważ dostępne są także do kupienia żeliwne nogi do ławek lub do stołów. Żeliwo jest wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych, gdyż nie rdzewieje, ale pamiętać trzeba o malowaniu tych elementów specjalną farbą. Koszt żeliwnych elementów waha się pomiędzy 60 – 80 zł od sztuki, a wszystko uzależnione jest od masywności żeliwnych nóg, jak i ilości detali we wzorze. Wybór wśród tych elementów jest naprawdę duży, ponieważ można kupić nogi do ławek bez podparcia pod łokcie lub z podparciem. Nogi do stołów ogrodowych również dostępne są w różnych wariantach, gdyż można z nich zrobić typową ławę lub okrągły stoliczek kawowy.

Planując zakup drewna na meble ogrodowe, wystarczy kupić grubsze sztachety. Powinny one mieć minimum 3,5 cm grubości, 7 cm szerokości, a długość według uznania, choć standardowa ławka zazwyczaj ma 1,5 metra. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni impregnat do drewna oraz farbę, która uwidoczni rysunek drewna i nada mu odpowiedni kolor. Jeśli ktoś lubi pastelowe kolory w ogrodzie, to można także wybrać właśnie takie farby, które całkowicie pokryją rysunek drewna. Samo wykonanie nie powinno sprawić kłopotu, tym bardziej jeśli wykorzysta się do tego żeliwne elementy. Wystarczy  tylko na początku pokryć impregnatem drewniane deseczki i przykręcić je do żeliwnych elementów, uprzednio robiąc w nich otwory na śruby. Na sam koniec zostawiamy malowanie.

Koszt wykonania własnej ławki ogrodowej waha się pomiędzy 180 a 230 zł, a wszystko uzależnione jest od użytych farb, czy też aktualnej ceny drewna. Pomimo tego, koszt wykonania ławki ogrodowej jest i tak mniejszy niż kupno jej w sklepie, chyba że trafimy na bardzo atrakcyjną promocję, a więcej o promocjach znajdziecie Państwo w naszych artykułach.