Strona główna Krzesła i fotele Jak wybrać krzesło biurowe?

Jak wybrać krzesło biurowe?

352
0

Wielogodzinna praca przy biurku może być męcząca, a to z powodu braku ruchu. Dlatego też, aby odczuwać jak najmniejszy dyskomfort, wynikający z siedzenia w jednej pozycji, warto posiadać dobrze dobrane krzesło biurowe. Ale co to oznacza dobrze dobrane krzesło? Otóż musi ono być odpowiednie do posiadanego wzrostu, wysokości biurka oraz indywidualnych upodobań. Przede wszystkim musi ono posiadać regulację wysokości i głębokości siedziska, regulację wysokości i stopnia odchylenia oparcia, regulację wysokości podłokietników, regulację wysokości i pozycji zagłówków. Dzięki spełnieniu tych kilku wymogów, każdy będzie mógł dopasować krzesło do swoichindywidualnych wymogów oraz siedzieć wygodnie. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas pracy, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla każdej części ciała.

jak wybrać krzesło biurowe

Aby fotel był wygodny, a przede wszystkim zdrowy, nie może być ani zbyt miękki, ani za twardy. W pierwszym przypadku działać to może wręcz usypiająco, a w drugim przyczyni się do odczuwania dyskomfortu podczas siedzenia. Kolejnym wymogiem jest to, aby krzesło było ustawione na odpowiednią wysokość. Zmierzyć ją jest bardzo łatwo, ponieważ nogi osoby siedzącej na takim krześle, muszą leżeć swobodnie na podłodze, dotykając całą powierzchnią stopy podłoża. Dzięki temu kąt zgięcia nóg w kolanach będzie wynosił 90 stopni, czyli zgodnie z zaleceniami. Istotne jest także to, aby fotel był tak wyprofilowany, aby podpierać kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Natomiast samo oparcie, powinno mieć funkcję samoczynnego odchylania się wraz z wykonywanym ruchem. Istotne jest także to, z jakich materiałów zostanie takie krzesło wykonane. Najbardziej atrakcyjnymi i sprawdzonymi będą przewiewne materiały o strukturze siatki. Dzięki nim krzesło nie będzie kumulować ciepła oraz po dłuższym siedzeniu na nim nie pojawi się uczucie wilgotnych ubrań.

Jeśli posiada się krzesło spełniające wszystkie powyższe wymagania, to można być pewnym, że pozycja podczas siedzenia jest zdrowa i nie będzie obciążająca dla żadnej z kończyn. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt duży nacisk np. na nogi albo na ręce może spowodować słaby dopływ, jak i przepływ krwi, a tym samym skurcze nóg lub rąk. Tego typu uczucie będzie z pewnością dość ograniczające podczas pracy, a tym samym rozpraszające.