Strona główna PORADY Jak wybrać szafkę pod umywalkę?

Jak wybrać szafkę pod umywalkę?

2751
0
jak-wybrac-szafke-pod-umywalke

Łazienka to pomieszczenie bardzo funkcjonalne. Im mniejsza, tym lepiej musi być urządzona, z wykorzystaniem kompaktowych rozwiązań, które pozwalają na tak małej powierzchni przechowywać wiele rzeczy. Szafka łazienkowa pod umywalkę to mebel bardzo praktyczny, który jednocześnie może stanowić ozdobę wnętrza. Jaka szafka pod umywalkę będzie najlepsza do twojej łazienki?

  1. Rodzaje szafek pod umywalkę
  2. Szafka pod umywalkę – jak dobrać najlepszą?

Szafki łazienkowe pod umywalki to nowoczesny sposób na utworzenie przy umywalce praktycznych i pojemnych schowków na kosmetyki, chemię do prania lub sprzątania. Wybierając i kupując szafkę do łazienki, zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana – powinien być odporny na wilgoć, oraz sposób jej wykończenia.

Rodzaje szafek pod umywalkę

Od tego, jaki rodzaj szafek pod umywalkę wybierzesz, zależeć będzie funkcjonalność łazienki i jej wygląd. Szafka i umywalka to dwa elementy, na które najczęściej zwracają uwagę twoi goście, a jej wielkość i sposób montażu zadecydują o tym, czy umywalka będzie miała walory zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne.

Szafka pod umywalkę dopasowana do umywalki to jedno z najchętniej stosowanych rozwiązań, głównie w małych łazienkach. Umywalka ma dokładnie takie wymiary jak szafka i nakłada się ją bezpośrednio na szafkę. W ten sposób powstaje integralna całość. Powinieneś jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wyprofilowanie szafki oraz wykonanie jej pod wymiar – jeśli zdecydujesz się zrobić mebel samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wybór gotowego zestawu od jednego z renomowanych producentów. Szeroki wybór szafek łazienkowych znajdziesz w ofercie sklepu Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-lazienkowe/szafki.html.

Szafka pod umywalkę wisząca z szufladami to kolejna, warta rozważenia propozycja. Jeśli się na nią zdecydujesz, bardzo szybko docenisz jej aspekt praktyczny, który ta szafka zawdzięcza głównie szufladom. Po ich otwarciu, z góry widzisz całą zawartość, a po potrzebne akcesoria nie musisz się nisko schylać. Dobrym rozwiązaniem jest szafka z dwiema szufladami – mniejszą na drobne akcesoria codziennego użytku, umieszczoną bezpośrednio pod umywalką, i większą, zlokalizowaną na dole, w której schowasz środki czystości w wysokich opakowaniach.

Szafka pod umywalkę stojąca z drzwiczkami sprawdzi się głównie w większych łazienkach, w których nie musisz dbać o optyczne powiększenie pomieszczenia. Szafki stojące dostępne są w dwóch wersjach – z nóżkami, które oddalają dno szafki od podłogi, oraz bez nóżek – wtedy szafka stoi bezpośrednio na podłodze. Oba rozwiązania mają swoje zalety, które wpływają m.in. na wygodę sprzątania. Wybierając tę szafkę pamiętaj, aby pozostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca od innych mebli i elementów armatury, która pozwoli ci swobodnie otwierać drzwiczki.

Szafka pod umywalkę nablatową to bardzo nowoczesne i designerskie rozwiązanie, stosowane często w łazienkach minimalistycznych. Bardzo praktyczna będzie szafka dłuższa niż umywalka – powstałe w ten sposób miejsce możesz wykorzystać do odkładania kosmetyków i przyborów toaletowych. Pamiętaj jednak, że w przypadku szafki pod umywalkę nablatową powinieneś szczególnie dbać o jej czystość. Woda, wychlapująca się z umywalki na blat, może go szybko zniszczyć.

Szafka pod umywalkę – jak dobrać najlepszą?

O tym jaka szafka pod umywalkę będzie najlepsza do twojej łazienki, decyduje styl, w jakim chcesz urządzić to pomieszczenie, oraz dostępna powierzchnia. Szafki wiszące optycznie powiększają wnętrze, dlatego stosuje się je często w małych łazienkach, natomiast szafki na umywalkę nablatową zajmują zwykle dużo miejsca, dlatego są lepszym rozwiązaniem do dużych i przestronnych łazienek. Jak wybrać szafkę pod umywalkę dopasowaną do twojej łazienki? Weź pod uwagę swoje preferencje estetyczne i zastanów się, jak bardzo funkcjonalna powinna być twoja szafka.

Przede wszystkim zdecyduj, w jaki sposób na szafce ma być umieszczona umywalka. Szafki pod umywalki nablatowe prezentują się bardzo nowocześnie i designersko, jednak wymagają więcej codziennej troski, w postaci, np. wycierania rozchlapującej się wody. W przypadku tych szafek bardzo istotna jest jakość ich wykonania oraz zastosowane materiały – szczególnie blat powinien być odporny na działanie wilgoci, a miejsce styku umywalki z szafką trzeba dobrze zabezpieczyć, aby dopływająca tam woda nie powodowała puchnięcia i zniszczeń.

Szafki pod umywalki wpuszczane w blat to wybór bardziej klasyczny niż szafka pod umywalkę nablatową i często wybierany przez właścicieli małych łazienek. Dzięki wpuszczeniu umywalki w blat szafki, mebel chroniony jest przed destrukcyjnym działaniem wody. Minusem jest zmniejszenie się powierzchni do przechowywania we wnętrzu szafki – jej część zajmować będzie umywalka. W tej szafce nie zamontujesz też szuflady bezpośrednio pod umywalką. Szafka pod umywalkę wpuszczoną w blat stanowi integralną całość z dedykowaną jej umywalką, dzięki czemu konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej i funkcjonalnej.

Najlepsza szafka pod umywalkę spełni wszystkie twoje wymagania oraz będzie na tyle praktyczna, że ułatwi codzienne czynności higieniczne.