Strona główna Materace i stelaże Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

293
0

Zdrowy sen to podstawa. Wpływa on na ogólne samopoczucie, jak również i na komfortowy wypoczynek w nocy. Ma on także znaczenie dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Naukowcy potwierdzają, że podczas snu regeneruje się cały organizm, bo w tym czasie zachodzi odbudowa komórek, regulowana jest przemiana materii, normowana jest produkcja hormonów. Aby czuć się dobrze i być wypoczętym należy przesypiać przynajmniej 8 godzin. Jest to optymalna ilość snu, dzięki której organizm zacznie czuć się dobrze.

Aby faktycznie czerpać same korzyści z nocnego odpoczynku, warto wiedzieć, jakie wybrać łóżko. To właśnie ono jest tu najważniejsze, ponieważ dobry stelaż i odpowiednio dobrany materac, może zagwarantować zdrowy sen. Zatem jak wybrać odpowiedni zestaw dla siebie? Przede wszystkim testując to, co jest dostępne w dobrych sklepach z materacami i stelażami. Tylko w ten sposób można ocenić, co najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Wśród najczęściej wybieranych materacy znajdują się materace: sprężynowe, piankowe, lateksowe oraz wodne. Każdy z nich nieco różni się między sobą, co jest spowodowane budową oraz materiałem, jaki został do nich zastosowany.

materac sprężynowyMaterace sprężynowe, jak już sama nazwa wskazuje, zbudowane są ze sprężyn kieszonkowych albo bonelowych. Te pierwsze umieszczone są w specjalnych „woreczkach”, które zapobiegają plątaniu się sprężyn, dzięki czemu może być ich wykorzystanych znacznie więcej niż w przypadku sprężyn bonelowych. Dzięki temu można je rozmieścić tak, aby dawały dobre podparcie dla kręgosłupa. Przekłada się to także na trwałość materaca, ponieważ nie będzie się on odkształcał ani ubijał tak szybko, jak jego podstawowa wersja. Dodatkowo jest on wyposażony w maty z włókna kokosowego lub z wełną. Dzięki temu jedna strona materaca sprawdza się w lato, a druga w zimę, dodatkowo grzejąc.

Dobrym rozwiązaniem dla alergików są materace piankowe. Obecnie ich technologia produkcji poszła tak do przodu, że nie należy się martwić tym, że są one mało trwałe, szybko się ubiją i nie będą odpowiednio twarde. To już mity, które można łatwo obalić. Przede wszystkim najważniejsze jest tu to, jaką wybierze się gęstość pianki. Im większa, tym materac twardszy. Dużą zaletą materacy piankowych jest to, że doskonale amortyzują ruch podczas snu oraz są szczególnie polecane alergikom, ponieważ znacznie mniej osiada w nich roztoczy i kurzu.

Najbardziej luksusowym produktem wśród materacy są materace lateksowe, ponieważ wykonane są one z naturalnych soków drzew kauczukowych. Zaawansowana technologia produkcji sprawia, że lateksowe materace są delikatne, sprężyste i zapewniają idealny relaks podczas snu. Warstwa lateksu jest tu nie zawsze duża, dlatego powinien on być łączony z pianką albo stelażem drewnianym. Jeśli zależy nam na kupnie naprawdę naturalnego produktu, należy pytać sprzedawców jaka jest zawartość naturalnego kauczuku w danym materacu. Jest to dość istotne, ponieważ aby obniżyć ich cenę, producenci stosują kauczuk sztuczny. Dla nieco mniej wymagających klientów, 20% zawartości prawdziwego lateksu na pewno wystarczy i będzie można już mówić o produkcie naturalnym. Największą zaletą tego typu materacy jest doskonałe dopasowanie do fizjologicznych krzywizn ciała, dzięki czemu komfort snu jest bardzo wysoki.

Absolutną nowością na rynku jest w chwili obecnej pianka termoelastyczna, która sprawdza się najlepiej w formie poduszek. Jest ona produktem zalecanym przez lekarzy ortopedów, ponieważ dzięki temu, że potrafipianka termoelastyczna dostosować się do wagi ciała, jego temperatury oraz kształtu, daje zdrowe podparcie dla głowy i kręgów szyjnych podczas snu. Również kształt tych poduszek ma znaczenie, ponieważ zapobiega on uczuciu zdrętwienia.

Jak widać wybór wśród materacy jest spory, ale wybierając odpowiedni dla siebie, zawsze warto przedyskutować swój wybór ze sprzedawcą, który podpowie i wskaże zalety i wady każdego produktu. Jest to ważne, ponieważ warto zainwestować w dobry materac, aby codziennie wstawać wypoczętym i pełnym energii. My również zachęcamy do ich testowania, ponieważ w tej dziedzinie tylko rzeczywiste sprawdzenie jego miękkości i sprężystości będzie miało decydujący wpływ na jego wybór.