Stare meble to piękno i historia, która niejednokrotnie bywa dłuższa niż nam się może zdawać. Dlatego też, aby przywrócić im dawny blask i nadać nowe życie, warto zająć się ich renowacją. Jest to jednak nie zawsze proste zajęcie, a do tego wymaga sporych ilości czasu. Liczy się tu także precyzja oraz wyczucie, a także wiedza, dzięki której będzie można fachowo podejść do zadania. W związku z tym zamieszczamy nasze podpowiedzi, które mamy nadzieję, że pomogą w przeprowadzeniu renowacji starych mebli.
– Meble się czyści wodą z niewielką ilością detergentu pamiętając, że należy tą czynność wykonać jak najszybciej, aby drewno nie nasiąkło wodą i od niej nie ściemniało.
– Aby jasne meble wyglądały na starsze można pomalować je pędzlem gorącym olejem lnianym, wcierając go w drewno. Meble należy zostawić do wyschnięcia, a po 3 dniach należy zebrać nadmiar oleju i ponownie pozostawić na okres tygodnia. Ostatnim etapem jest ich przecieranie ostrą szczotką, np. ryżową zawiniętą w grubszą ścierkę, aż uzyska się złotawy kolor i połysk.
– Meble niepoliturowane, szczególnie te bardzo zniszczone, można odnowić używając do tego szorstką i twardą szczotkę. Trzeba ją namoczyć w amoniaku albo specjalnym preparacie ze spirytusu drzewnego, terpentyny i amoniaku, a następnie czyścić szczotką. Po zakończeniu konieczne jest ich spłukanie wodą oraz osuszenie, po czym nadają się już one do malowania farbami lub bejcą. W przypadku drewna żywicznego konieczne jest jego umycie (przynajmniej 3 razy), a gdy chodzi o dębinę to na litr wody należy dodać 100 g soli. Po takim umyciu i wysuszeniu można nakładać farbę, a potem pastę i polerować.
– Do renowacji powinno kupować się tylko profesjonalne farby i lakiery, które najlepiej nabywać tylko w specjalistycznych sklepach. Zawsze należy sprawdzać, czy producent nie zaleca stosowania dodatkowych czynności, które mają poprzedzać malowanie mebli. Ważne jest także, aby stosować środki jednego producenta, co pozwoli uzyskać najlepszy efekt renowacji.