Strona główna PORADY Kiedy warto zainwestować w łóżka piętrowe?

Kiedy warto zainwestować w łóżka piętrowe?

264
0

Łóżka piętrowe są bardzo nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych łóżek głównie dlatego, że zajmują one mniej miejsca. Są wykonane z różnego typu materiałów i można je zamówić na wymiar. Kiedy warto kupić łóżko piętrowe i jaki model wybrać, by służyło przez wiele lat.

Typy łóżek piętrowych

Łóżka piętrowe są idealnym rozwiązaniem, kiedy nasza rodzina powiększa się, a w domu posiadamy jeden pokój dziecięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy znacznie więcej wolnego miejsca. Maluchy będą miały własną przestrzeń, a my pewność, że będą spały wygodnie i komfortowo. W przeciwieństwie do łóżek tradycyjnych, łóżka piętrowe można wybrać w różnych wariantach. Najczęściej są one tak skonstruowane, by zarówno na górze jak i na dole znajdowało się miejsce do spania.

Łóżka piętrowe można znaleźć w następujących konfiguracjach:

  • łóżko piętrowe klasyczne – takie łóżko posiada jedno miejsce do spania na dole oraz jedno na górze, do którego prowadzi drabinka, jest ona najczęściej umieszczona w nogach łóżka,
  • łóżko piętrowe z biurkiem – to dość nowoczesne rozwiązanie, idealne również dla jednego dziecka, w takim modelu pod łóżkiem znajduje się biurko oraz niewielka szafka do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy, w tych modelach istnieje możliwość umieszczenia biurka obok łóżka znajdującego się na dole lub można zamówić pojedyncze łóżko piętrowe, które pod spodem będzie posiadało wygodne biurko, w pierwszym układzie dolne łóżko jest prostopadle do łóżka na górze, a tylko jego część znajduje się pod łóżkiem górnym.
  • łóżko piętrowe z szafą – taka zabudowa posiada oprócz dolnego łóżka również szafę dwudrzwiową, która pozwala na chowanie ubrań, co znacznie oszczędza miejsce w pokoju,
  • łóżko piętrowe trzyosobowe – taki typ łóżka posiada wysuwaną szufladę z materacem, dzięki której w jednym pokoju może spać trójka dzieci – to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli do maluchów przyjdzie kolega lub koleżanka.

Jeśli posiadamy mały metraż, konieczne jest zamówienie łóżka piętrowego na wymiar, co pozwoli na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Stolarz dobierze również rozmiar łóżek oraz kolor frontów tak, by pasował do dziecięcych pokoi.

W jakich sytuacjach łóżka piętrowe są najbardziej opłacalne?

Łóżka piętrowe, jak wspomnieliśmy wyżej, najbardziej pasują do mniejszych wnętrz, w których liczy się każdy metr wolnej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że pokój powinien mieć odpowiednią wysokość, najlepiej minimum 3 metry. W innym wypadku wstawanie z łóżka piętrowego może być niekomfortowe. Na pewno będzie to idealne rozwiązanie, jeśli w pokoju musi zmieścić się dwoje dzieci lub kiedy maluchy będą chciały zaprosić do siebie kogoś na nocowanie. Wtedy łóżko z wysuwaną szufladą z materacem będzie wspaniałym pomysłem. Kiedy dodatkowe posłanie nie będzie już potrzebne, można je bez przeszkód wsunąć pod dolne łóżko.

Na co zwrócić uwagę decydując się na łóżka piętrowe?

Przy wyborze łóżka piętrowego dla malucha lub większej ilości dzieci, konieczne jest sprawdzenie jakości wykonania takiego mebla. Trzeba pamiętać, że na górnym łóżku powinno spać dziecko młodsze, które jest z reguły lżejsze. Dzieje się tak, ponieważ górna konstrukcja ma określoną odporność na przeciążenie. Szersze łóżko z kolei może być umieszczone na dole. Wybierając z kolei pojedynczy model, z jednym łóżkiem, powinniśmy odpowiednio zagospodarować dolną część mebla. Może tam znajdować się mała kanapa ze stolikiem, przy której dziecko będzie się bawiło. Dla starszych dzieci na pewno odpowiednim rozwiązaniem będzie biurko, przy którym odrobi lekcje. W takim modelu warto postawić również na niewielkie półki lub małą komodę z szufladami, w których maluch będzie mógł schować książki lub zabawki. Jeśli łóżko będzie szersze, a na dole umieścimy funkcjonalne biurko z szufladami, wtedy taki mebel posłuży znacznie dłużej, również jako łóżko młodzieżowe.

Przy wyborze łóżka piętrowego najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. W tym celu po bokach górnego łóżka umieszczane są boczne szczebelki lub zabudowa, która gwarantuje, że dziecko nie spadnie w trakcie snu. Konieczne jest także sprawdzenie stabilności drabinki – niektóre modele, odpowiednie zwłaszcza dla młodszych dzieci, posiadają boczne schodki, w których można ukryć funkcjonalne schowki. Nie zajmują one wiele miejsca, a są na pewno bezpieczniejsze dla młodszych dzieci.

Ciekawą i atrakcyjną dla dzieci opcją, są łóżka piętrowe ze schodkami oraz zjeżdżalnią. Ta szczególnie spodoba się najmłodszym, którzy będą chętniej wstawać rano, a także mogą jej używać do zabawy.

By łóżko piętrowe było jednorazowym wydatkiem, warto wydać na nie nieco więcej i wybrać model wykonany z drewna lub wysokiej jakości sklejki. Wybierajmy również neutralne kolorystycznie łóżka, z dodatkowymi schowkami. Dzieci szybko „wyrastają” z mebli i z wiekiem potrzebują znacznie więcej miejsca na przechowywanie. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości mebel, będzie on służył nawet do wieku nastoletniego. Oprócz łóżka warto więc dobrać lepszy materac, który odpowiada za komfortowy sen dziecka.