Strona główna Meble biurowe Krzesełka do biurka: Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze?

Krzesełka do biurka: Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze?

178
0

W wielu domach nie brakuje miejsc, gdzie znaleźć można biurko, które służy młodemu człowiekowi do nauki lub dorosłym do pracy. Popularność home office w ostatnich czasach wzrosła, więc wykonywanie domowych obowiązków w zaciszu domowym jest jak najbardziej naturalną sprawą. Wszyscy dbają o to, aby w ich domach pojawiły się odpowiednie meble – w tym biurko oraz krzesła. Warto podkreślić fakt doboru krzesła do biurka z odpowiednią uwagą, ponieważ zła decyzja może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Gdzie kupić krzesło do biurka?

Właściwie to krzesełka do biurka oferowane są aktualnie w wielu miejscach. Można ze spokojem pójść do dyskontów, gdzie do dyspozycji jest wiele produktów – począwszy od spożywczych po chemie, jakie to oferowane są w atrakcyjnych cenach. Wraz z nadejściem września (nieco wcześniej) w ich asortymencie można znaleźć także artykuły, jakie przeznaczone są dla wszystkich uczniów. Pomimo tego, że ich ceny są bardzo kuszące, należy uważać kupując w takim miejscu krzesła dedykowane do biurka, ponieważ może się okazać, że będzie to zły wybór, który może odbić się niekorzystnie na postawie młodego człowieka, a nawet osoby dorosłej. Zanim ktokolwiek będzie chciał kupić takie krzesełka do biurka, w pierwszej kolejności powinien poznać kryteria, które będą decydować o tym, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, aby móc dokonać trafionego wyboru.

O czym nie można zapomnieć?

Szeroki asortyment katalogowy różnych sklepów może wprawić w oszołomienie. Krzesełka różnić się będą kolorami, wykonaniem, dodatkowym zdobnictwem i wieloma innymi elementami. Nie ma się czemu dziwić. Gusta klientów są odmienne i każdy chce znaleźć produkt idealny. Podziwiać więc należy pomysłowość producentów, którzy stają na wysokości zadania, chcąc zaspokoić potrzeby swoich konsumentów. Biorąc pod uwagę krzesło do biurka, należy zadbać o wzięcie pod uwagę następujących elementów:

  • waga i wzrost użytkownika – na samym początku należy wspomnieć o tym, że nie ma produktów uniwersalnych. Wystarczy bowiem powiedzieć, że każdy człowiek różni się wzrostem i wagą. Są to bowiem dwa pierwsze elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze krzesła. Wzrost – biorąc go pod uwagę użytkownik powinien mieć możliwość swobodnego oparcia stóp na ziemi. I to na całej powierzchni. Stopy nie powinny tylko stykać się z podłogą. Ich całkowite oparcie na ziemi pomoże w utrzymaniu większej stabilności. Dodatkowo należy sprawdzić, czy kolana swobodnie uginają się pod kątem prostym, a plecy są oparte na całej linii. To dlatego wskazuje się na to, aby kupować krzesła, które można regulować. W szczególności, jeżeli chodzi o możliwość podniesienia siedziska w górę lub w dół. Waga – zbyt ciężkie osoby mogą zapadać się w miękkie siedziska. Te lżejsze – mogą odczuwać dyskomfort, jeżeli chodzi o twarde siedziska.
  • zadania do wykonania – kupując krzesło do biurka należy wziąć pod uwagę to, jakie czynności będą przy nim na co dzień wykonywane. Czy będzie to praca, która będzie wymagać spędzenia kilku lub nawet kilkunastu godzin przed biurkiem? W takim przypadku przydadzą się regulowane podłokietniki, które sprawiają, że ręce tak mocno nie drętwieją. Ten mały element przydaje się także tym osobom, które spędzają dużo czasu przy blacie biurka i wykonują ręczne notatki, np. uczniowie. Graficy lub architekci na pewno ucieszą się z krzeseł, które zapewnią im mobilność. Tzn. warto wyposażyć się w kółka, dzięki czemu przesuwanie po podłodze nie będzie stanowić problemu. Wytrawni gracze na pewno powinni zwrócić uwagę na specjalnie dla nich dedykowane fotele gamingowe.
  • wysokość biurka – tak, aby swobodne korzystanie z niego nie stanowiło żadnych problemów. Wielu rodziców zwraca uwagę nie tylko na to, aby krzesło można było regulować na odpowiedniej wysokości. Do dyspozycji są również biurka, które umożliwiają taką regulację. Zakup dwóch elementów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika sprawi, że będzie można mówić o zestawie idealnym, który będzie można wykorzystywać przez długi czas.

Naturalny kształt pleców

Mało się o tym mówi, ale warto podkreślić ten fakt, że krzesło do biurka – niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z młodym człowiekiem, czy też osobą dorosła – powinno zapewniać odpowiednie podparcie dla pleców. Na tyle, aby każda osoba mogła utrzymać ich naturalny kształt. Kształt pleców w swoim naturalnym wymiarze przypomina literę S. Takie właśnie powinny być także krzesła. Dzięki temu każdy z użytkowników będzie miał zapewnione odparcie dla odcinka lędźwiowego oraz piersiowego. Ważne jest to w szczególności dla osób, które z góry zdają sobie sprawę z tego, że przy biurku spędzają wiele godzin. Aby móc zapewnić sobie takie krzesło, należy zwrócić uwagę nie tylko na możliwość regulacji wysokości, ale także oparcia i głębokości siedziska.

Krzesła dla dzieci i dla dorosłych

Jak już było wspomniane, w sklepach można znaleźć ciekawe egzemplarze, które zachwycają swoim wyglądem i funkcjonalnością.

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru krzesełka do biurka jest fakt zwrócenia uwagi na to, czy ma się do czynienia z modelem dedykowanym dla dorosłego, czy też dla dziecka. Jest to bardzo ważne, ponieważ – pomimo obecnej regulacji – krzeseł dla dorosłych nie da się dobrze wyregulować dla dzieci i i na odwrót. O ile młodzież już może nieco przypominać w wymiarach swoich rodziców, o tyle kilkulatki jeszcze nie. Należy więc zwrócić uwagę na to, gdzie takie krzesła się kupuje (w jakim sektorze), aby mieć pewność, że korzysta się z najlepszych z dostępnych możliwości.

Warto zwrócić na jeszcze jeden, istotny element – możliwość wykonywania obrotów i kółka, które znajdują się pod spodem. Obecność kółek pod spodem zaliczyć można do obowiązkowych, ponieważ dzięki temu zyskuje się większą ruchomość. Do tego można być pewnym tego, że odpowiednio dobrane kółka nie będą w stanie tak mocno porysować paneli, jak to jest w przypadku zwykłych krzeseł. Ważne jest również to, aby fotel mógł obracać się dookoła własnej osi. Z tego ostatniego elementu na pewno chętnie będą korzystać wszystkie dziec, jakie można zaliczyć do grona tych wyjątkowo ruchliwych.

Solidnie wykonane krzesełka do biurka

Ergonomiczne krzesełka do biurka to wydatek rzędu dwustu, trzystu złotych. Cena uzależniona jest od tego, z jakim dokładnie producentem ma się do czynienia. Wynika to też z tego faktu, że krzesła wykonane są z solidnych materiałów. Dzięki temu każda osoba ma pewność co do tego, że kupuje coś z czego można korzystać przez kilka najbliższych lat.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, z czego takie krzesła są wykonane. Wśród najbardziej polecanych i solidnych materiałów, które są w stanie wytrzymać długi okres użytkowania, jest naturalna skóra. Jest ona nie tylko wytrzymała, ale do tego bardzo wygodna. Należy również nadmienić, że ma się do czynienia z materiałem, który jest w stanie zapewnić dobrą wentylację. Na drugim miejscu znajduje się ekoskóra.  Może i nie jest ona tak mocno wytrzymała, ale można mieć pewność, że jest ona o wiele lepszą propozycją od tych wszystkich tkanin, które nie są w stanie wytrzymać intensywnej eksploatacji dłużej niż jeden rok.

Ważnym aspektem są także gumowe kółka. To dzięki nim nie trzeba będzie obawiać się tego, że porysują one parkiet od ciągłego przesuwania.

Maksymalna wygoda przy biurku

Współcześni producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, ze ich klienci w sposób świadomy podchodzą do wyboru krzeseł. To dlatego projektują oni te meble tak, aby mogły one spełniać najwyższe standardy.

Dobrze dopasowane krzesło do biurka zmniejsza uczucie zmęczenia. Ciało – w szczególności plecy oraz kark – nie odczuwają tak dużego obciążenia. Do tego trzeba również dorzucić ręce, które wygodnie spoczywać mogą na podłokietnikach. Organizm, który nie będzie odczuwał tak mocnego obciążenia, będzie mógł zapewnić większą efektywność – zarówno w trakcie nauki, jak również wykonywania domowych obowiązków.

To właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na to, z jakich krzeseł korzysta się podczas siedzenia przy biurku.