Strona główna PORADY Łóżko z szufladami do sypialni – pomysł na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni

Łóżko z szufladami do sypialni – pomysł na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni

406
0

Bez solidnie wykonanego łóżka, nie można wyobrazić sobie żadnej sypialni. W szczególności, w przypadku małych sypialni, warto pomyśleć o maksymalnie wygodnym zagospodarowaniu przestrzeni, gdzie można zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Przydać więc może się łóżko z szufladami. Dzięki temu ilość powierzchni składowej nie będzie tak mocno ograniczona. Z drugiej jednak strony nie można zapomnieć o tym, aby nie zagrać sypialni niepotrzebnymi rzeczami.

Dopasowane łóżko z szufladami

W sklepach dostępne są różne modele łóżek z szufladami. Są to typowe modele, dopasowane do pokoju dziecięcego, mieszczące jedną osobę. Dostępne są również modele podwójne, będące doskonałą propozycją do sypialni osób dorosłych. Pod powierzchnią spania znajduje się nie jedna szuflada, ale przynajmniej kilka, ustawione jedna na drugiej. W ten sposób samo łóżko zyskuje także podwyższenie. Dzięki temu powierzchnia spania nie znajduje się tak blisko podłogi. Jest to o tyle ważne, ponieważ zyskuje się dodatkową warstwę, złożoną z szuflad, która chroni także przed zimnem, jakie odczuwać można przy podłodze.

Co można w nim przechowywać?

Łóżko z szufladami może stać się miejscem, gdzie przechowywać się będzie akcesoria związane z samą sypialnią, w tym chociażby:

  • bieliznę pościelową,
  • bieliznę do spania na zmianę,
  • dodatkowe poduszki,
  • narzutę na łóżko.

Równie dobrze szuflady można wykorzystać na przechowywanie rzeczy, niezwiązanych kompletnie ze spaniem, czy też z samą sypialnią. Szuflady mogą stać się ogromnym ułatwieniem podczas przechowywania rzeczy sezonowych, jak np. ozdoby bożonarodzeniowe, wielkanocne, czy też zimową/letnią odzież. Każdy właściciel tego łóżka znajdzie dla szuflad odpowiednie wykorzystanie. Nawet, jeżeli aktualnie ktoś nie ma pomysłu na to, co w takim miejscu mógłby umieścić.

W przypadku sypialni dziecka, w szufladzie może się znaleźć miejsce na zabawki. Ewentualnie, w dzień można w szufladzie przechowywać pościel, aby ta nie została zabrudzona podczas zabawy (co może przydarzyć się w każdym momencie).

Format łóżka do sypialni

Jeżeli ktoś stawia na łóżko z szufladami, do wyboru będzie miał model kontynentalny. Czym wyróżnia się taki format łóżka?

Jest to łóżko wyższe, które na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tych standardowych propozycji. Jedyna różnica wizualna polegać będzie na tym, że dany model będzie wyższy. Główne różnice znaleźć można bowiem w samym środku. Łóżko umieszczone jest na ogromnej skrzyni, która zostaje podzielona na szuflady. To na tej skrzyni-szufladach zostaje umieszczony materac. Jego grubość zależna jest od indywidualnych potrzeb właściciela. Przy samej ścianie znajduje się jeszcze duży zagłówek, specjalnie obity modnym materiałem (zresztą, jak same łóżko).

Rozmiar łóżka

Jedna z najważniejszych kwestii. Szuflady są niezwykle praktycznym elementem, który pomaga utrzymać w ryzach porządek na całej powierzchni. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ważny jest również sam rozmiar łóżka, który powinien zostać dopasowany do potrzeb użytkowników.

Ważna jest długość. Biorąc pod uwagę ten wymiar, należy wziąć wzrost osób śpiących w tym miejscu na co dzień, dodając z każdej ze stron (od strony głowy i od strony nóg), po 10 cm. Tak, aby mieć pewność, że dana osoba nie będzie miała problemu z tym, aby móc rozłożyć się bez żadnego przykurczu nóg.

Szerokość łóżka uzależniona jest po części od powierzchni samej sypialni oraz od osób, jakie będą na nim spały. W przypadku dwóch osób dorosłych musi to być min. 90 cm szerokości. Jednej osobie wystarczy ok. 45-50 cm szerokości.

Podobnie jest, jeżeli chodzi o materac. Do jego zakupu zawsze należy podejść w sposób indywidualny, ponieważ należy uwzględnić swoje problemy zdrowotne, jeżeli takowe występują. Najlepiej udać się do sklepu z materacami, kładąc się chociażby na kilka minut na wybranych przez siebie egzemplarzach. Plecy będą w stanie samodzielnie wyczuć, który egzemplarz będzie tym najbardziej odpowiednim.

Gdzie pasuje łóżko z szufladami?

Jak już było zauważone, łóżko z szufladami jest wysokie. Jest to więc idealna opcja dla tych osób, które nie lubią spać tak blisko ziemi. Z tego egzemplarza powinni skorzystać również seniorzy, którzy dzięki temu nie będą musieli specjalnie się specjalnie schylać, aby się na nim położyć. Z tego faktu ucieszą się również panie w ciąży, które będą już na tzw. „ostatnich nogach”.

Wspominając o ciąży i o małym dziecku, które na pewien czas (w szczególności zaraz po narodzinach) zamieszka w sypialni rodziców. W szufladach można znaleźć miejsce na jego ciuszki, które są małe i na pewno bez trudu się tam zmieszczą. Zawsze będą pod ręką i nie będzie trzeba nigdzie ich specjalnie szukać.

Łóżko z szufladami jest doskonałą propozycją do każdej sypialni. Zarówno do pomieszczeń, gdzie przestrzeń jest sporo ograniczona, jak również do większych sypialni. W przypadku małych sypialni, trzeba jednak dokonać odpowiednich pomiarów, aby być pewnym tego, że łóżko nie będzie utrudniało swobodnej komunikacji do wyjścia i w każdą inną stronę.