Strona główna PORADY Stoliki metalowe ogrodowe, praktyczny i przydatny mebel w ogrodzie lub na balkonie

Stoliki metalowe ogrodowe, praktyczny i przydatny mebel w ogrodzie lub na balkonie

414
0

Pięknie zagospodarowana zielona przestrzeń wokół domu, przytulny i ciekawie zaaranżowany balkon- kto z nas nie chciałby mieć u siebie takiego miejsca do wypoczynku. A jednak, kiedy stajemy przed projektowaniem i planowaniem konkretnych rozwiązań- często mamy pustkę w głowie i nie wiemy na co się zdecydować. Jeśli więc weźmiemy pod lupę miejsce, w którym mamy wypoczywać, planować posiłki czy chociażby poranną kawę- na pewno będziemy potrzebować mebli, które nam to umożliwią. I tutaj pojawiają się piękne, ponadczasowe meble ogrodowe z metalu. Dlaczego właśnie takie meble mogą okazać się strzałem w dziesiątkę?

Doskonała alternatywa dla drewna

Metal jest  materiałem znanym i bardzo popularnym, a co najważniejsze- często wybieranym do naszych ogrodów. Dzieje się tak z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że cechuje go bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na zmienne warunki pogodowe. Za wykorzystaniem metalu w kwestii mebli ogrodowych przemawia także fakt, że może on przybierać różnego rodzaju niestandardowe formy, a dodatkowe linie gięte i ozdobniki dodają każdej przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.

Co ważne, mebli takich jak chociażby stoliki metalowe nie trzeba w żaden sposób konserwować. I tutaj produkty wykonane z metalu mają ogromną przewagę na przykład nad propozycjami z drewna, które wymagają jednak od swoich użytkowników trochę więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Krzesła lub też stoliki metalowe są też wyjątkowo lekkie. Będzie to więc odpowiedni wybór także w sytuacji, kiedy zależy nam na zakupie mebli mobilnych, które łatwo będzie przenosić z miejsca na miejsce.

Jak idealnie dobrać stolik metalowy do posiadanej przestrzeni?

Stolik wraz z krzesłami to jeden z najczęściej wybieranych zestawów na start przy aranżacji ogrodu przy domu lub na balkonie. Wybór różnego rodzaju produktów na rynku sprawia, że ciężko może być nam sobie wyobrazić aranżację, którą chcielibyśmy stworzyć w praktyce. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę praktyczne wskazówki aranżacji takiej przestrzeni:

  • Stoliki metalowe są dostępne w różnych rozmiarach, nigdy jednak nie warto kupować mebla zbyt dużego, gdyż jego użytkowanie nie będzie komfortowe. W znacznie mniejszym stopniu ma to znaczenie w ogrodzie, ale dość istotne może być na przykład na wąskim balkonie, gdzie ta przestrzeń już jest ograniczona. Jeśli chcielibyśmy mieć możliwość powiększenia takiego stolika, czasem w sprzedaży znajdziemy modele rozkładane lub też zestawy niewielkich stolików metalowych o kilku różnych wysokościach, które składa się poprzez wsunięcie jednego stolika pod drugi. To także spora oszczędność przestrzeni.
  • Warto zastanowić się także nad kształtem takiego stolika. Jeśli ma się on znaleźć w centralnej części tarasu lub też gdzieś, gdzie naokoło umieścimy fotele lub krzesła, idealnym rozwiązaniem będzie stolik okrągły. Jeśli jednak chcemy taki stolik dostawić do ściany, do innego mebla lub nawet bezpośrednio do budynku, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stolik kwadratowy lub też prostokątny.

Wiele możliwości stylizowania mebli metalowych

Takie meble ogrodowe jak stoliki metalowe czy stoły dają ogromne pole do popisu, gdyż da się je zaadaptować do ogrodów i balkonów utrzymanych w różnej stylistyce. Bardzo wiele zależy od charakteru samych mebli, ale i od dodatków oraz dekoracji. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór jednej stylistyki, która będzie obecna we wszystkich elementach architektury ogrodowej.

Klasyka i styl romantyczny 

Metalowe meble ogrodowe doskonale wpiszą się w klasyczny projekt ogrodu z dużą ilością pergoli, kratek na pnącza czy z pięknymi różami. Tym bardziej, że stoliki metalowe mogą posiadać szereg ozdobników i dekoracyjnych detali, które całości dodają uroku i nieco romantycznego charakteru. W połączeniu z pięknym oświetleniem ogrodowym można stworzyć miejsce o niepowtarzalnym klimacie. W sprzedaży dostępne są także stoliki metalowe z dodatkowymi dekoracjami na blacie, np. w formie mozaiki ułożonej z płytek ceramicznych. Takie podejście do projektowania mebli ogrodowych czyni tego typu produkty czymś wyjątkowym. Idealnym dodatkiem do bogato zdobionego stolika będzie metalowa lampa ogrodowa w formie latarenki. Dopełnieniem kompozycji mogą być donice również wykonane z metalu.

Styl nowoczesny czyli prostota i minimalizm

Meble i stoliki metalowe mogą też posiadać prostą i minimalistyczną formę, która wpisuje się w nurt nowoczesnych stylizacji. Dodatkiem do mebli metalowych mogą być miękkie poduchy wykonane z wodoodpornej tkaniny. W takim miejscu można użyć loftowych lampionów, donic ze skrzynek wykonanych z postarzanego drewna oraz metalowych koszy drucianych.

Podsumowując, stoliki metalowe oraz inne metalowe meble ogrodowe to doskonałe produkty do urządzenia zarówno balkonu jak i tarasu. Dają ogromne możliwości aranżacyjne, ale co istotne- to produkty na lata, które cechuje wysoka wytrzymałość. To odpowiednia propozycja dla osób, które chcą kupić meble, które przez lata będą cieszyć ich oczy swoim niezmiennym pięknem.