Strona główna PORADY Meble drewniane – co wziąć pod uwagę?

Meble drewniane – co wziąć pod uwagę?

736
0

Meble drewniane idealnie wpasują się w każde otoczenie i stylistykę. Towarzyszą nam przez wiele lat, jeśli dbamy o nie wystarczająco dobrze. Mają wielu zwolenników, dlatego warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy ich zakupie.

  1. Jakie zalety mają meble drewniane?
  2. Jak pielęgnować drewno?
  3. Gdzie kupić dobre meble drewniane?

Jakie zalety mają meble drewniane?

Drewno charakteryzuje się dobrą jakością i służą nam na wiele lat. Jeśli jest dla nas ważna ekologia, warto skusić się na meble drewniane, gdyż nie ma w nich chemicznych związków. Sprawdzi się także dla osób z alergią, gdyż drewno ma właściwości antystatyczne. Do zalet należy także uniwersalność, ponieważ mają tradycyjny styl, który pasuje do każdego wnętrza. Dobre mebla drewniane prezentują się dobrze i pozwalają cieszyć się przyjemnym zapachem. Warto pamiętać, że każdy kawałek drewna jest unikatowy. Nie ma dwóch takich samych i każdy jest wyjątkowy.

Jak pielęgnować drewno? 

Meble drewniane są często pokryte lakierem, bejcą, woskiem lub olejem. W zależności od powierzchni powinniśmy dbać o niej w inny sposób. Lakierowane meble drewniane są odporne na wodę i alkohol, dlatego są najłatwiejsze do pielęgnacji. Na co dzień wystarczy przecierać je wilgotną szmatką, a potem na sucho. Można także stosować mleczka lub spreje o właściwościach antystatycznych. Jeśli widoczne są drobne rysy, warto posmarować je wazeliną. Inny typ drewna jest pokryty bejcą, która nie zabezpiecza przed wodą. Można je czyścić tylko na sucho, inaczej straci swój unikatowy charakter. Kolor z czasem traci połysk, dlatego pokrywa się je nową warstwą bejcu. Meble drewniane olejowane wyglądają naturalnie, jednak trzeba często powtarzać ten zabieg. Do czyszczenia tego typu powierzchni używa się specjalnego preparatu do tego. Nakłada się go na wełnę stalową i delikatnie poleruje. W przypadku codziennej pielęgnacji możemy użyć miękkiej szmatki. Jeśli meble pokryte są woskiem, czyścimy je specjalnym mleczkiem i rozcieramy go na powierzchni, po czym przecieramy bawełnianą szmatką. Warto pamiętać o regularnym ścieraniu kurzów, ponieważ brud łatwo wnika w ich powierzchnię. Także nie można stawiać na meblach pokrytych woskiem gorących i mokrych przedmiotów, ponieważ spowodują odbarwienie powierzchni.

Gdzie kupić dobre meble drewniane?

Dobrej jakości drewniane meble nie jest łatwo znaleźć. Godnym polecenia jest tutaj sklep nature style oferujący ręcznie robione meble z najlepszego materiału. W swojej ofercie mają meble sosnowe, olchowe, białe brzozowe, czy dębowe. Dysponują ogromnym doświadczeniem, dlatego warto skorzystać z ich usług.