Strona główna PORADY Meble kuchenne na wymiar – szukamy pomysłów na nowoczesne kuchnie

Meble kuchenne na wymiar – szukamy pomysłów na nowoczesne kuchnie

117
0

Kuchnia jest sercem domu – to w niej spędzamy czas podczas wspólnego przygotowywania posiłków. To właśnie do kuchni kierujemy rano swoje kroki, aby zaparzyć aromatyczną kawę, lub napić się wody. Często, to właśnie do kuchni przenoszą się imprezy, zarówno te w gronie przyjaciół jak i rodziny. To tylko część powodów sprawiających, że meble kuchenne i wyposażenie kuchni ma wpływ na nasze życie. Dobry projekt kuchni jest wysiłkiem, który przez lata użytkowania dzień w dzień będzie doceniany przez domowników. Jak wybrać meble kuchenne?

Jak wygląda nowoczesna kuchnia

Z pewnością nie ma jednej recepty na nowoczesną kuchnię. Meble kuchenne na wymiar dają w dzisiejszych czasach praktycznie nieskończone możliwości aranżacji. Wraz ze zmieniającymi się trendami projektanci proponują klientom inne kolory i wykończenia frontów. Wybór stylu i dominujących kolorów zawsze pozostanie kwestią indywidualną wynikającą z subiektywnych preferencji.

Jest jednak jedna cecha, bez której meble kuchenne – nie mogą zostać nazwane nowoczesnymi – to funkcjonalność. To ona sprawia, że kuchnia ma szansę równocześnie ładnie wyglądać, a domownikom pozwala korzystać z pełni jej możliwości. Funkcjonalne meble kuchenne pozwalają zachować porządek i poprawiają ergonomię pracy w kuchni.

Jakie cechy powinna posiadać funkcjonalna kuchnia i nowoczesne meble kuchenne?

  • Trójkąt roboczy – czyli odpowiednie usytuowanie podstawowych sprzętów kuchennych: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki,
  • możliwie duża powierzchnia blatów roboczych,
  • meble kuchenne z nowoczesnymi systemami, jak ciche domykanie i cargo,
  • łatwy dostęp do najważniejszych sprzętów i naczyń,
  • możliwość przechowywania.

To wszystko sprawia, że kuchnia będzie miejscem, w którym chętnie spędza się czas. Warto dobrze zaplanować przestrzeń kuchni, aby umilić i ułatwić sobie przyszłe gotowanie.

Meble kuchenne – gotowe zestawy czy meble na wymiar

Wybór mebli kuchennych i urządzenie kuchni w sposób funkcjonalny i estetyczny to nie lada wyzwanie. Mnogość opcji na rynku daje wiele możliwości, ale może być także przytłaczająca. Coraz więcej osób decyduje się na meble kuchenne na wymiar. To rozwiązanie, choć droższe daje większe możliwości dopasowania mebli dokładnie pod wymiary kuchni. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku niewielkich kuchni lub aneksów kuchennych, gdzie każdy centymetr przestrzeni powinien być wykorzystany jak najlepiej.

Wybór mebli kuchennych zależny jest od wielu czynników. W tym wypadku, nie ma jednej, złotej zasady, pozwalającej wybrać meble optymalne. Na wybór składa się wiele czynników, takich jak: budżet, metraż kuchni, oczekiwania klienta.

Meble kuchenne na wymiar pozwalają na stworzenie unikalnej przestrzeni, która będzie dokładnie dopasowana do wielkości i kubatury wnętrza. Wybierając meble na wymiar istnieje możliwość idealnego dopasowania i dokładnego zaplanowania zarówno frontów, jak i wnętrza poszczególnych szafek i szuflad. Warto wspomnieć, że rozwiązaniem pośrednim, plasującym się pomiędzy meblami robionymi na zamówienie, a gotowymi zestawami, są meble do kuchni modułowe, które są coraz popularniejszym wyborem.

Pomysły na nowoczesny wystrój kuchni

Ergonomicznie urządzona kuchnia to szansa na maksymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej i optymalne zorganizowanie przestrzeni roboczej i miejsca do przechowywania. Co jednak z wyglądem kuchni, o czym pamiętać przy projektowaniu i kupowaniu mebli kuchennych, aby rezultat był estetyczny i nowoczesny?

Kolorystyka i wykończenie frontów i blatów wpływa zarówno na estetyczną, jak i funkcjonalną stronę wnętrza. Kolory, które uznawane są za nowoczesne i dają wiele możliwości aranżacyjnych to z pewnością: biel, czerń i szarości. Coraz częściej widzimy jednak w wystroju nowoczesnych mebli także odważniejsze kolory. Ich zestawienie z dodatkami i innymi materiałami wykończeniowymi jest jednak trudniejsze. Dodatkowo, sprawdzone kolory są rozwiązaniem bezpiecznym i bez wątpienia przejdą próbę czasu.

To co ważne w kuchni o nowoczesnym designie to to, że meble kuchenne powinny być proste w formie, pozbawione dekoracyjnych ozdobników, fryzowań i zdobnych profili nadających im tradycyjny wygląd. Prosta bryła doskonale podkreśla nowoczesność, w tym wypadku często mniej znaczy więcej.

Minimalistyczna estetyka często dodaje wrażenia nowoczesności i sprawia, że wnętrze wydaje się luksusowe. Łącząc czerń i biel z naturalnymi materiałami, jak drewno czy beton jeszcze bardziej podkreślamy nowoczesny charakter wnętrza. W przypadku takiej ponadczasowej i neutralnej bazy można dodać koloru wnętrzu z pomocą odważnych dodatków takich jak lampy, sprzęt AGD i inne detale budujące warstwowość wystroju wnętrza.

Nowoczesne meble kuchenne poza wyglądem wyróżnia funkcjonalność. Coraz większą popularność zyskują systemy bezuchwytowe, które sprawiają, że bryła szafek pozostaje prosta, a korzystanie z nich jest wygodne. Projektując szafki warto z góry zaplanować co będzie w nich przechowywane. Z pewnością ułatwi to korzystanie z kuchni i bezproblemowe zachowanie porządku.

Jeśli planując remont kuchni będziemy pamiętać o równowadze między wyglądem a funkcjonalnością z pewnością powstanie projekt, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Wybierając meble kuchenne warto kierować się własnym gustem i rozwiązaniami, które będą miały charakter, ale jednocześnie będą też ponadczasowe.

Poprzedni artykułNa co warto zwrócić uwagę kupując mebla do sypialni?
Następny artykułDlaczego warto stawiać na pościel bawełnianą?