Strona główna Meble pokojowe Pokoje nastolatków – przewodnik jak go urządzić?

Pokoje nastolatków – przewodnik jak go urządzić?

286
0

Wygląd pokoju to dla każdego młodego człowieka istotny aspekt. Podchodząc do jego urządzenia, warto uwzględnić zdanie nastolatka. Jest to ważne z kilku względów. Dziecko chciałoby mieć wymarzony pokój – to raz. Dwa – spodoba mu się to, że rodzice liczą się z jego zdaniem. Jak powinna zostać urządzona taka przestrzeń?

Co należy wziąć pod uwagę?

Urządzając pokój nastolatka pod uwagę nie tylko należy wziąć jego opinię. Ważnych jest także kilka innych czynników. O czym dokładnie jest mowa? Pod uwagę należy wziąć:

  • układ funkcjonalny wnętrza – pokoje młodych ludzi z reguły są małe. Całą powierzchnię – bez względu na rozmiar – należy urządzić w sposób funkcjonalny. Tak, aby korzystanie na co dzień z tego miejsca, nie stało się problematyczne. Ważne jest to, aby na całej powierzchni zostały zaplanowane trzy strefy: odpoczynku, nauki, do rozwijania swoich pasji/zainteresowań. Młodzież nie zwraca uwagę na taki aspekt, ale to już element, który powinien każdy rodzic wziąć pod uwagę.
  • To mój pokój!- nastolatki dążą do tego, aby ich pokój był spersonalizowany. Chcą oni poczuć się jak u siebie, a nie jak w miejscu, które nosi typowe ślady bytności rodziców. Jeżeli dziecko będzie dążyło do użycia dekoracji, nie można się sprzeciwiać. Tzn. wszystko w ramach rozsądku. Plakaty, obrazy, zdjęcia, czy też własne rośliny są jak najbardziej dozwolone.
  • preferencje młodego człowieka – trzeba z dzieckiem porozmawiać. Uczciwie! Rodzice muszą wysłać, czy ma ono jakieś pomysły, inspiracje. Może nie do końca będą podobały się one dorosłym, jednak od razu nie można się sprzeciwiać! Warto je przeanalizować, szukając czegoś pośrodku. Tego, co będzie podobało się zarówno młodemu człowiekowi oraz jego rodzicom.

Jakie meble należy kupić?

Czas na podjęcie decyzji odnośnie tego, jakie meble do pokoju nastolatka będą najlepsze. Jeżeli dziecko nalega na zestaw w odblaskowych, neonowych kolorach – można powiedzieć stanowcze nie. Dlaczego? Bo nigdy nie można być pewnym tego, że za kilka miesięcy preferencje dziecka się nie zmienią. Nie ma co ukrywać, ale dzieci szybko zmieniają swoje opinie, jeżeli chodzi o upodobania. Podczas zakupu mebli należy wybrać coś uniwersalnego, w takich kolorach jak: czarny, biały, naturalne kolory ziemi. Uchroni to każdego rodzica przed ewentualną wymianą mebli, gdy dziecko uzna, że to już nie jego kolor.

Jeżeli dziecko upiera się przy krzykliwych barwach, można za to pozwolić mu na dobór takich dekoracji. Jak to mówią: „i wilk syty, i owca cała”.

Podchodząc do zakupu mebli, należy uwzględnić również powierzchnię pokoju. Nie tylko mowa tu o tym, aby wszystko co się kupi, zmieściło się w pokoju. Jeżeli ma się do czynienia z pokojem o małej powierzchni, należy zrezygnować z zakupu ciężkich, masywnych mebli. Cała przestrzeń zostanie wtedy przytłoczona. Podobnie jest w drugą stronę. W przypadku dużego pokoje, lekkie meble mogą „ginąć” w nim.

Jak ustawić meble?

Strefowo. Punktem centralnym będzie łóżko. To ono powinno jako pierwsze zostać uwzględnione w pokoju, stanowiąc punkt odniesienia do innego wyposażenia. Koło niego powinna znaleźć się szafka lub mały stolik nocny. Tak, aby przed snem dziecko miało gdzie odłożyć swoje rzeczy. Na niej powinna zostać ustawiona lampka.

Gdzie powinno znaleźć się biurko? Najlepiej w okolicy okna. Łóżka w tym miejscu nie można umieścić. Biurko jak najbardziej. Chociażby z tego względu, że podczas nauki nastolatek będzie mógł korzystać z dostępu do światła naturalnego. Uchylone okno to także świeże powietrze, korzystnie pobudzające komórki mózgowe. Nad biurkiem można powiesić półki, gdzie znajdzie się miejsce na materiały naukowe i inne rzeczy.

Szafa na ubrania może znaleźć się na przeciwko łóżka lub też po jednej z jego stron. W tym względzie istnieje duża różnorodność. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, gdzie znalazło się łóżko i biurko. Jeżeli jest taka możliwość, w pokoju nastolatka powinna znaleźć się komoda. Można w niej umieścić bieliznę, koszulki lub inne tzw.”przydasie”.

Czy w pokoju dziecka należy umieścić coś jeszcze, jeżeli chodzi o wyposażenie? To wszystko uzależnione jest od tego, na co tak naprawdę pozwala cała przestrzeń, jeżeli chodzi o powierzchnię.

W jakim stylu powinien być urządzony pokój nastolatka?

Nie da się tak naprawdę w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Tutaj duże znaczenie mają preferencje młodego człowieka. Wielu z nich dąży do stylu nowoczesnego minimalistycznego. Niewielka ilość przedmiotów, oszczędność w przypadku ozdób. Chociaż, nie brakuje takich młodych ludzi, którzy wolą jednak postawić na klasyczne propozycje w przypadku aranżacji wnętrz.

Nie można zaprzeczyć, że dzieci lubią także „na bogato” urządzić swoje pokoje – czyli styl glamour. Jedno jest pewne – uparcie swojej woli nie można im narzucać, ponieważ dzieci się zniechęcą. W internecie można poszukać ciekawe inspiracje, jakie mogą stać się bazą wyjściową do urządzania wnętrza. Wspólnymi siłami uda się wybrać coś takiego, co będzie spełniało oczekiwania wszystkich. W szczególności młodego człowieka, który otrzyma pokój marzeń.