Strona główna PORADY Praktyczne i dekoracyjne – znajdź szafki nocne do sypialni

Praktyczne i dekoracyjne – znajdź szafki nocne do sypialni

1751
0
główne_szafka-nocna-bedspl

Szafka nocna powinna znaleźć się w każdej sypialni. Potrzebne jest miejsce, by odłożyć szklankę, książkę. Jest też jednym z elementów dekoracyjnych.

Istnieją pewne kanony, wytyczne, według których aranżuje się poszczególne wnętrza. W standardowej sypialni znajduje się łóżko, szafa i szafki nocne. Każdy z tych elementów pełni jakieś funkcje. Jak to wygląda w przypadku szafki nocnej? W jaki sposób podejść do jej zakupu?

Zweryfikuj swoje potrzeby

Szafki nocne przy twoim łóżku muszą być dopasowane pod kątem potrzeb i stylu życia. Może potrzebujesz niewiele miejsca, tylko na smartfon, a może musi być i lampka nocna i gazeta, czy książka. Szafka nocna ma być przede wszystkim funkcjonalna, nie może być za mała. Jeśli natomiast z różnych względów lubisz mieć przy łóżku więcej przedmiotów, to zainwestuj w szafkę z szufladą lub zamykaną półką. Wtedy możesz schować na przykład tabletki przeciwbólowe, czy opaskę na oczy.

Funkcjonalność i unikatowy design w jednym?

Przede wszystkim szafka nocna musi być praktyczna. Ale nikt nie powiedział, że musi być nudna. Dzisiejsze trendy dają niesamowite pole do popisu. Szafki nocne mogą być zarówno w tradycyjnej odsłonie, jak i w nietypowej formie, które wyróżniają się swoim designem. Dzięki temu można z nich uczynić jeden z dekoracyjnych elementów aranżacji. Stylowe kształty całej szafki, wcięcia zamiast uchwytów, albo bogate zdobienia na foncie – wybór jest spory. Masz ogromne możliwości, a to, co może stanowić ograniczenie to wyobraźnia i… pozostała aranżacja sypialni. Meble i dodatki muszą być ze sobą spójne pod względem stylizacyjnym i kolorystycznym.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli zależy ci na pojemności, koniecznie zweryfikuj, ile miejsca jest w szafce, ile ma półek i szuflad, jaka jest ich głębokość. Najlepiej pod tym względem wypadają szafki nocne, które są w całości do dołu zabudowane. W przypadku kiedy szukasz czegoś lekkiego, skoncentruj się na meblach, które mają wyższy stelaż. Wyglądają ciekawiej i są zgrabniejsze, ale za to jest w nich mniej miejsca na drobiazgi.

Być może należysz do grupy osób, które poza tym, że w sypialni śpią, lubią napić się w łóżku porannej kawy, sięgnąć po przekąski patrząc wieczorem na film, albo też nakremować tłustym kremem ręce przed snem. Dlaczego to takie ważne? Bo w takich przypadkach szafka nocna jest znacznie bardziej eksploatowana, szybciej się brudzi niż wtedy, kiedy na szafkę odkłada się tylko telefon. Blat szafki intensywnie użytkowanej musi być z dobrego jakościowo materiału. Równie ważne jest wykończenie. Dzięki temu mebel będzie odporniejszy i trwalszy.

Stolik nocny w komplecie z łóżkiem, czy osobno?

W wielu przypadkach stawia się na zakup całego kompletu mebli. To tradycyjne rozwiązanie, które w dalszym ciągu cieszy się powodzeniem. Jest to przede wszystkim wygoda. Szukanie pojedynczych mebli, które będą pasować do całości, jest żmudne. Mało tego wybierając nietypowy model komody, czy łóżka, trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć coś, co się z nimi skomponuje. Jednak jeśli należysz do grona osób o wyjątkowym zmyśle estetycznym, to będziesz w stanie stworzyć coś ze smakiem na przykład w stylu eklektycznym. Natomiast kiedy nie czujesz się na siłach, a chcesz coś dopasować do pojedynczego mebla, to masz jeszcze inne rozwiązanie do dyspozycji. Z odsieczą przychodzą meble na wymiar, ale musisz dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz. Niezależnie od tego, czy chodzi o wymarzoną szafkę nocną, czy inny sypialniany element, możesz mieć coś oryginalnego.