Strona główna PORADY Wyjątkowe meble do salonu dla koneserów dźwięku, jak zamontować kino domowe?

Wyjątkowe meble do salonu dla koneserów dźwięku, jak zamontować kino domowe?

284
0

Pokój dzienny to wyjątkowe miejsce w każdym domu- jego serce, w którym chcemy mieć miejsce na wypoczynek i miejsce do spędzania wspólnie czasu. Salon bardzo często jest pomieszczeniem największym spośród wszystkich w mieszkaniu, co sprawia, że staramy się go w pewien sposób podzielić na strefy, które będą praktyczne i funkcjonalne na co dzień. Obowiązkowym elementem każdego pokoju dziennego jest strefa odpoczynku i relaksu i to właśnie tutaj najczęściej decydujemy się na umieszczenie kina domowego. W jaki sposób zaprojektować tę strefę, aby faktycznie było to miejsce odpowiednie do słuchania muzyki czy tez oglądania filmów i seriali? 

Dobrze dobrane meble do salonu- jakie meble powinny stworzyć dla nas strefę wypoczynku?

To, na jakie meble powinniśmy się zdecydować w dużej mierze zależy od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. W przypadku większego metrażu pomieszczenia, bardzo wygodnym rozwiązaniem jest narożnik meblowy, który czasem jest też określany mianem rogówki. W praktyce, jest to obszerna kanapa, która może przyjąć kształt litery „L” lub też „U”. Jak sama nazwa wskazuje, taki kształt doskonale dopasowuje się do rogu pomieszczenia. Można więc dosunąć mebel do ściany tworząc przytulny kącik telewizyjny. Taki kącik można też zaaranżować pod skosem dachu. Jeśli jednak nasze pomieszczenie jest nieustawne lub też nie mamy możliwości umieszczenia narożnika pod ścianą- w praktyce bardzo dobrze sprawdza się też rozwiązanie, w przypadku którego duża kanapa stanowi centralny punkt całego pomieszczenia.

Zestaw mebli wypoczynkowych powinien być na tyle duży, aby pomieścić wszystkich członków rodziny. Nigdy nie warto z niego rezygnować, gdyż jest naprawdę wygodny. Do kanapy możemy też zawsze dobrać dodatkowe fotele- są to meble do salonu, które zawsze dodają mu stylu i charakteru. Kultową propozycją jest fotel typu „uszak” czy też eleganckie i stylowe fotele w stylu ludwikowskim. Spójność stylistyczna w kwestii doboru foteli do kanapy może zostać zachowana poprzez taka samą kolorystykę tych elementów czy też ich podobny charakter mebli.

Meble, które będą dobrze pasowały do kina domowego we wnętrzu

Stworzenie strefy z kinem domowym w salonie zazwyczaj wymaga dodatkowego mebla, który często jest też określany jako szafka RTV. Jest to podłużna, dość niska komoda, na której w razie potrzeby możemy umieścić telewizor, a także część głośników z zestawu stereo. To także miejsce na dodatkowe urządzenia, które służą całej rodzinie do rozrywki i wspólnego spędzania czasu. Może to też byc miejsce do przechowywania filmów, płyt czy gier. Taka szafka jest bardzo praktycznym meblem do postawienia naprzeciwko zestawu wypoczynkowego, ale też może dodać wnętrzu niesamowitego charakteru. Może to być mebel posiadający szereg przydatnych szuflad, jeśli natomiast chcemy dodać mu lekkości- zdecydujmy się na model stojący na wysokich nóżkach lub też niejako wiszący w powietrzu bezpośrednio na ścianie.

Drewno, a może metal? Jak dopasować charakter szafki RTV?

Możemy zdecydować o tym, z jakiego materiału zostanie taka szafka wykonana. Pełne kolekcje meblowe popularnych producentów zazwyczaj zawierają szafkę RTV w ramach mebli systemowych. Oznacza to, że wybierając konkretną kolekcję możemy zakupić spójne stylistycznie meble do całego pomieszczenia, wówczas szafka RTV będzie utrzymana w identycznym stylu co np. stół i krzesła, witryna meblowa czy szafa. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór komody stanowiącej kontrapunkt we wnętrzu, mebel zupełnie inny od pozostałych elementów wyposażenia. Z powodzeniem może to być szafka metalowa utrzymana w mocnej, intensywnej kolorystyce. Wiele zależy od tego, jaki mamy pomysł na wnętrze i jaki styl jest nam najbliższy.

Odpowiednie rozłożenie sprzętu kina domowego- jak powinno wyglądać w praktyce?

Kino domowe sprawia, że nawet najzwyklejszy serial telewizyjny można oglądać z zaciekawieniem i zaangażowaniem, a każdy film może przywodzić na myśl seanse w prawdziwym kinie. Mając już zaaranżowany kącik telewizyjny, w którym będziemy mogli wypocząć- powinniśmy pomyśleć o odpowiednim rozłożeniu sprzętu. Warto wziąć tutaj pod uwagę kilka ważnych wskazówek:

  • Sercem każdego zestawu kina domowego jest tzw. głośnik centralny. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go zaraz pod lub nad telewizorem. Jeśli więc zdecydujemy się ustawić telewizor na szafce RTV- najlepiej umieścić go pod telewizorem na specjalnej półce. W takim ułożeniu telewizor powinien znajdować się naprzeciwko kanapy, co pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów dźwiękowych.
  • Kolumny frontowez zestawu kina domowego umieszczamy w równych odległościach od telewizora po jego obu stronach. W zależności od tego, czy mamy mniejsze kolumny czy wysokie głośniki wolnostojące- możemy zdecydować się na ich umieszczenie na szafce RTV lub też poza nią.
  • Subwoofer– jest to głośnik sporej wielkości, który emituje dźwięki o najniższej częstotliwości. Element ten możemy tak naprawdę umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, dobrze jednak, aby zmieścił się w strefie wypoczynkowej tak, aby dźwięki były dla nas słyszalne siedząc na kanapie czy fotelu.
  • Kolumny tylne– to dwie, spore kolumny, które powinniśmy umieścić np. za kanapą czy fotelami. To dzięki tym głośnikom będziemy mieli wrażenie, że dźwięk dosłownie nas otacza, jest wielopoziomowy i posiada wysoką jakość.

Tak zaprojektowany kącik telewizyjny to cudowne miejsce dla każdego domownika, gdzie można naprawdę wypocząć przy dobrej muzyce czy ciekawym serialu.