Strona główna Meble pokojowe Jak dbać o narożnik z funkcją spania: praktyczne wskazówki dla klientów

Jak dbać o narożnik z funkcją spania: praktyczne wskazówki dla klientów

201
0

Bezdyskusyjnie narożnik z funkcją spania zaliczany jest do większych wydatków, dlatego warto przestrzegać zasad właściwej jego pielęgnacji, aby jego funkcjonalność i wygląd wraz z upływem czasu pozostały nienaruszone. Kluczowe jest zachowanie regularności w czyszczeniu i pielęgnacji tego mebla. Sumienność działaniu sprawi, że nawet pomimo użytkowania narożnik z funkcją spania nadal będzie prezentował się godnie. Przedstawiamy jak dbać o narożnik z funkcją spania i o czym szczególnie należy pamiętać.

Czyszczenie narożnika z funkcją spania – odkurzanie, odplamianie, odświeżanie

W przypadku narożników bardzo szybko można dostrzec wszelkie zaniedbania w ich czyszczeniu, jednak systematyczna dbałość sprawi, że będą wyglądały jak nowe przez długi czas. Kluczowe jest, aby w ramach domowych obowiązków wykonywać następujące prace:

  • Odkurzanie narożnika,
  • Niezwłoczne usuwanie plam,
  • Odświeżanie powierzchni mebla.

Regularne odkurzanie

Podstawową czynnością związaną z dbaniem o narożnik i jest z pewnością regularne odkurzanie całej powierzchni mebla. Ze względu na stosowany materiały wykazuje podatność nagromadzenie pyłu, brudu i sierści zwierząt. Wykorzystywanie tak zanieczyszczonego mebla do spania jest nie tylko niehigieniczne, ale także zaburza prawidłową regenerację organizmu w trakcie snu. Kluczowe jest aby do czyszczenia narożnika wykorzystywać wyłącznie szczotkę posiadającą miękkie włosie lub dedykowaną do wykorzystywania podczas odkurzania tapicerki. Taka końcówka bardzo często znajduje się w zestawach z odkurzaczem. Odkurzanie powinno obejmować Całą powierzchnię narożnika. Są to zarówno siedziska, oparcia, podłokietniki jak i wszelkie zakamarki. Równolegle należy także regularnie czyścić skrzynię przeznaczoną do przechowywania pościeli.

Zabrudzenia usuwaj na bieżąco

Wszelkie plamy powstałe na powierzchni narożnika powinny być jak najszybciej usuwane. W wielu przypadkach tylko niezwłoczna interwencja umożliwia uniknięcie ich zakorzenienia na długi czas. Jednocześnie dzięki temu można uniknąć także wykorzystywania silnych środków czy też silnego tarcia. Ze względu na materiały jak i fakt wykorzystywania meble do spania, usuwanie plam powinno odbywać się przy zastosowaniu delikatnego środka do czyszczenia. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty umożliwiające usuwanie plam z tapicerek. Każdorazowo warto zapoznać się ze wskazaniami producenta i postępować zgodnie z instrukcją użycia. W większości przypadków należy nanieść jego niewielką ilość na plamę, następnie delikatnie go wklepać za pomocą suchej ściereczki lub gąbki.

W przypadku zakupu nowych środków do czyszczenia tapicerek najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie przy po naniesieniu go na materiał nie dochodzi do niepożądanych reakcji, które mogą skutecznie oszpecić lub całkowicie nawet zniszczyć materiał. Taką próbę należy przeprowadzić niewidocznym miejscu i po zakończeniu czynności sprawdzić po upływie doby, czy narożnik nadal prezentuje się w stanie nienaruszonym.

Systematycznie odświeżaj narożnik

Kolejnym, niezastąpionym krokiem jest regularne odświeżanie całego narożnika. Ma to na celu usunięcie nieprzyjemnych zapachów z jego powierzchni i odświeżenie tkaniny. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które przeznaczone są wyłącznie do odświeżenia tapicerek. Alternatywnie można wypróbować domowe sposoby. Najlepsza w tym jest niezastąpiona w gospodarstwie domowym soda oczyszczona. Wystarczy posypać ją po całej powierzchni narożnika i pozostawić na kilka godzin, a następnie całość bardzo dokładnie odkurzyć.

Co stanowi realne zagrożenie dla narożnika z funkcją spania?

Nasz narożnik z funkcją spania każdego dnia będzie narażony na kontakt z czynnikami, które są dla niego potencjalnym zagrożeniem. Wśród nich najbardziej niebezpieczne są:

  • Promienie słoneczne,
  • Bezpośrednie ciepło z grzejników lub kominka,
  • Towarzystwo zwierząt domowych,
  • Korzystanie z nieodpowiednich środków do czyszczenia.

Ogranicz dostęp światła słonecznego

W pierwszej kolejności należy zminimalizować światło słoneczne. Ustawienie go w miejscu gdzie przez wiele godzin dziennie będzie padało wprost na niego światło po pewnym czasie doprowadzi do bardzo nieestetycznych odbarwień. Poza wyblaknięciem kolorów w danym miejscu także szybsze zużycie tapicerki. W ramach posiadanych możliwości należy rozważyć zastosowanie odpowiedniej zasłony na okno lub żaluzji czy też rolet. Niejednokrotnie tylko w taki sposób można uzyskać mniejsze narażenie na promienie UV.

Odsuń narożnik od grzejnika

Planując rozmieszczenie mebli w danym pomieszczeniu rekomendowane jest, aby docelowo narożnik z funkcją spania nie znajdował się zbyt blisko źródeł ciepła. Zagrożenie jest stanowi dla niego tylko kominek ale także niepozorny kaloryfer. Narażenie mebla na długotrwałą wysoką temperaturę doprowadza do uszkodzenia tapicerki, a to bezpośrednio przekłada się na jej żywotność i malo estetyczny wygląd. Dobrym rozwiązaniem będzie odsunięcie mebla od źródła ciepła, aby nie zakłócał ruchów ogrzanego powietrza.

Zabezpiecz przed zwierzętami

Posiadacze zwierząt powinni rozważyć zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, które pozwolą ochronić powierzchnię narożnika do spania przed pazurami i sierścią. Można do tego wykorzystać specjalne nakładki czy koce ochronne które radykalnie zmniejszają prawdopodobieństwo uszkodzenia. Pomimo zastosowanych okryć nie można zapomnieć o regularnym odkurzaniu całej powierzchni, ponieważ małe drobinki mogą przedostać się i gromadzić w każdej chwili.

Uważaj na skórzane tapicerki

Istotne jest również aby preparaty do czyszczenia narożnika dobierać zgodnie ze wskazaniami. Jest to kluczowe przede wszystkim w przypadku narożników posiadających skórzaną tapicerkę. Wówczas wykorzystywanie preparatów przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji skóry stanowi podstawę całości podejmowanych działań. Podczas czyszczenia narożnika ze skórzaną tapicerką należy wystrzegać się stosowania zbyt wilgotnej ściereczki. Ryzyko nadmiernego nasączenia bardzo gwałtownie wzrasta i powoduje nieodwracalne zmiany w wyglądzie.

Jak wyczyścić narożnik z funkcją spania z sierści zwierząt?

Posiadacze psów i kotów z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich mebel do spania będzie szczególnie narażony na sierść ich pupili. Stąd istotne jest, aby wypracować odpowiednie nawyki pozwalające na regularne usuwanie zgromadzonej pozostałości po odpoczynku zwierzęcia. Utrzymywanie czystej powierzchni narożnika jest nieco trudniejsze, jednak nadal możliwe.

Idealnie do tego sprawdza się gumowa rękawiczka i woda. Wystarczy założyć gumową rękawiczkę na swoją rękę, a następnie delikatnie zwilżyć ją wodą. Taką rękawicą należy przejechać kilkukrotnie po powierzchni narożnika. Sierść z łatwością przylepia się do powierzchni rękawiczki, a tym samym jest usuwana z narożnika.

Ewentualnie można zastosować także taśmę klejącą. Wystarczy klejącą część przyłożyć do miejsca, gdzie zgromadziła się sierść. Ważne jest, aby dość często wymieniać kawałek taśmy na nowy. Bardzo dużą skuteczność w walce z sierścią zwierząt na narożniku sucha gąbka. Działa ona niczym magnes i gromadzi całą sierść. Równolegle można rozważyć także zakup odkurzacza do sierści lub odkurzacza ze specjalną końcówką przeznaczoną do czyszczenia tapicerki zwierząt. Jest to z pewnością najbardziej higieniczny i najszybszy sposób.

Profesjonalne czyszczenie narożnika – koszt

Osoby posiadające ograniczoną ilość czasu lub brak umiejętności umożliwiających powierzchni narożnika z funkcją spania mogą skorzystać z oferty firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem różnych tapicerek. Profesjonalna usługa czyszczenia sprawdza się nie tylko kiedy nie potrafisz sobie poradzić z powstałymi zabrudzeniami, ale także zapewnia jego tak dogłębne oczyszczenie zgodnie ze sztuką. Nie warto zwlekać z taką usługą w przypadku gdy na narożniku powstała plama trudna do usunięcia. Czas działa wówczas na niekorzyść właściciela. Zabrudzenie zaczyna się utrwalać i może pozostać na stałe.

Koszt takiej usługi uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest zakres zleconych prac, a także miejsce świadczonej pracy. W dużych miastach jest to wyżej wyceniane niż w małych miejscowościach. Ponadto usunięcie starych zabrudzeń wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim fachowej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich środków oraz preparatów. Narożniki wykonane z delikatnych tkanin także zazwyczaj mają wyższą cenę. Podczas czyszczenia wzrasta ryzyko trwałego uszkodzenia, dlatego nie warto zlecać tej pracy amatorom. Można analizować czynności wykonywane podczas czyszczenia, aby w razie konieczności móc to samodzielnie powtórzyć

Poprzedni artykułCzy warto inwestować w wygodny fotel masujący?
Następny artykułDlaczego wybór krzesła biurowego jest ważny dla zdrowia kręgosłupa?
Redaktor MebleWyprzedaż
Urządzanie wnętrz to nie tylko kupowanie mebli, to przede wszystkim wizja, budowanie nastroju i miejsca gdzie będziemy spędzać większość naszego życia. Największą sztuką jest połączyć te wszystkie elementy z kupieniem mebli w dobrych cenach. Dlatego właśnie powstał portal o wyprzedażach, promocjach i przecenach na meble i akcesoria do urządzania domu. Nasz portal pozwoli Wam na znalezienie super okazji w przystępnych, wyprzedażowych cenach.