Strona główna Meble pokojowe Nowoczesna aranżacja salonu w 2023? Przedstawiamy pomysły oraz inspiracje

Nowoczesna aranżacja salonu w 2023? Przedstawiamy pomysły oraz inspiracje

432
0

Pokój dzienny to wyjątkowe miejsce w naszym domu, gdzie toczy się nasze wspólne życie rodzinne. W praktyce, jest to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń, co do którego mamy sporo wymagań. Jednocześnie ma wyglądać modnie, estetycznie i wyjątkowo, a z drugiej strony chcielibyśmy, aby było to miejsce odpowiednie do wypoczynku, przyjazne i przytulne- takie, w którym po prostu chce się spędzać czas. Co będzie modne w 2023 roku? Jak dobierać elementy wykończenia wnętrza, z jakich materiałów korzystać i na jakie kolory postawić, aby rzeczywiście stworzyć projekt nowoczesny i na czasie? 

Zwrot ku materiałom wysokiej jakości

W 2023 roku aranżacja salonu przede wszystkim powinna być oparta o klasyczne materiały odznaczające się wysoką jakością. Jednym z takich materiałów, który jednocześnie sprawia, że pomieszczenie jest przytulne i przyjazne jest drewno. To też materiał o wyjątkowej trwałości. Jeśli więc jesteśmy amatorami drewna we wnętrzach- możemy je wprowadzić zarówno w roli podłogi, mebli systemowych, ale i w bardziej nieoczywisty sposób w formie dekoracji ściennych:

  • Hitem wnętrzarskim są drewniane lamele. Można je ułożyć w pionie na ścianie, którą chcemy zaznaczyć i wyeksponować. Ich układanie nie jest trudne, a warto zauważyć, że dodatkowo będą w stanie optycznie powiększyć nasze pomieszczenie- układając je w pionie zyskujemy wrażenie wyższego sufitu niż jest to w rzeczywistości. Lamele stanowią ciekawą formę geometryczną, dekorację, która nie nudzi się z czasem i jest zaskakującym akcentem pod względem swojej formy.
  • Warto zwrócić uwagę na dekoracje z drewna w formie mozaiki, na która składają się niewielkie heksagony/ plastry miodu. Tak samo jak w przypadku lameli, takie wykończenie ściany dodaje jej nowoczesnej, geometrycznej formy, która zwraca na siebie uwagę już po przekroczeniu progu pomieszczenia.
  • Wykończenie ściany w formie poziomych, układanych na zakładkę drewnianych desek. Każda z tych desek może mieć odrobinę inne wybarwienie drewna, co tworzy interesującą, ale nadal naturalną kompozycję. Ułożenie desek w poziomie pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie dodając mu przestronności. To doskonały trik aranżacyjny do pomieszczeń mniejszych, gdzie liczy się dla nas każdy centymetr.

Obok drewna na pewno warto stosować czarną, kutą stal oraz szkło. Oba te materiały wykończeniowe doskonale łączą się z drewnem. Zastosowanie luster i przeszkleń dodaje pomieszczeniu lekkości. 

Aranżacja salonu- jaki schemat kolorów zastosować?

Nowoczesny salon 2023 to przede wszystkim zwrot ku naturze i płynącej z niej harmonii. Nie używamy więc dużej ilości krzykliwych kolorów, staramy się nie przesadzać z ilością wprowadzanych do wnętrza barw. Szalenie modne będą pastele, beże oraz kremy. Stawiamy na jasne kolory, w których człowiek po prostu dobrze się czuje i które dają wrażenie większej przestrzeni. Popularne są także propozycje aranżacji całkowicie monochromatycznych. Nie boimy się stosować dużej ilości bieli, która jest najbardziej klasycznym i ponadczasowym rozwiązaniem- nadal bardzo popularnym.

Jakie dodatki wykorzystywać?

Wśród najmodniejszych dodatków znajdziemy przedmioty, które są ładne, ale i praktyczne, a dodatkowo naturalne. Kosze wiklinowe oraz inne pojemniki plecione z naturalnych traw. Rattan, a także różnego rodzaju plecione tkaniny. Spora ilość pojemników i koszyków pozwala na znacznie lepszą i sprytniejszą organizację przestrzeni. Plecione, naturalne maty stołowe to doskonałe uzupełnienie takiego projektu. Miękkie koce i poduszki- o tym również nie powinniśmy zapominać, gdyż to sprawia, że nasz salon będzie dla nas dobrym miejscem do wypoczywania.

Złoto i srebro- zawsze modne

W kwestii dodatków- również panuje klasyczne podejście, które pozwala stworzyć przestrzeń stonowaną i elegancką jednocześnie. Doskonałym rozwiązaniem są złote lub też srebrne dodatki, które mają wysoki połysk. Ich sporą zaletą jest to, że pasują właściwie do wszystkiego i dodają wnętrzu szyku i elegancji.

Niezmienny hit wnętrzarski- zieleń we wnętrzach

Zielone ściany

Modna aranżacja salonu to także sporo otaczającej nas natury, którą można wprowadzić do wnętrza na różne sposoby. Ogromną popularnością cieszą się zielone ściany zbudowane w formie doniczek modułowych z dedykowanym systemem nawadniania oraz doświetlania roślin. Dzięki takiemu rozwiązaniu zielona ściana może znajdować się w dowolnym, wybranym przez nas miejscu, a nie tylko tam, gdzie jest wyjątkowo jasno. W przypadku takiej ściany doskonale sprawdzają się rośliny pnąco- zwisające.

Dżungla w mieszkaniu

Drugim pomysłem aranżacyjnym są całe witryny przekształcone w terraria, w których można stworzyć odpowiednie warunki do uprawy roślin tropikalnych, sprowadzanych z drugiego końca świata. Witryny to wspaniałe, przeszklone meble, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem i zielenią prezentują się przepięknie. A jeśli zwrot w kierunku natury to też duże rośliny towarzyszące nam na co dzień jak palmy czy też kultowa monstera, która nadal przeżywa swój renesans po tym, jak porzucono miłość do niej wraz z końcem PRL-u.