Strona główna Meble ogrodowe Proste sposoby odnawiania mebli rattanowych

Proste sposoby odnawiania mebli rattanowych

1852
0

Meble rattanowe przeżywają swój renesans. Dzisiaj można zakupić nowoczesne i designerskie rattanowe komplety do ogrodu, jak również utrzymane w klasycznej stylizacji meble rattanowe do domu. Wybór jest ogromny, gdyż rattan należy do najbardziej naturalnych tworzyw, z których wykonuje się meble. Wbrew pozorom nie są one trudne w pielęgnacji, dzięki czemu można z nich korzystać przez długie lata, zachowując ich naturalność i doskonały wygląd.

Aby meble rattanowe mogły służyć latami, trzeba o nie odpowiednio dbać, ale bez obaw, nie jest ani trudne, ani wymagające. Ze względu na to, że są wykonane z naturalnego tworzywa, trzeba zwracać uwagę na to, czy nie są np. zbyt blisko postawione przy źródle ciepła, które może je wysuszać i doprowadzić do pęknięć oraz kruszenia. Meble rattanowe są meblami wodoodpornymi, więc doskonale sprawdzą się jako meble ogrodowe, choć aby przedłużyć ich żywotność i dobry wygląd, raczej nie należy ich zostawiać na otwartej przestrzeni, gdzie będą narażone na opady deszczu. Co prawda rattan jest pokryty lakierem, gwarantującym mu ochronę przed wilgocią, ale gdy dojdzie do przemoczenia tych mebli, wtedy niestety mogą one zmienić odcień na dużo ciemniejszy lub też mogą po prostu zmatowieć. Są to dwie podstawowe zasady, które należy stosować, aby meble te  zachowały na dłużej swój dobry wygląd. Jeśli jednak już stracą na swoich walorach, wtedy można w prosty sposób im go przywrócić. Na brak blasku zaleca się czyścić meble rattanowe miękką flanelą nasączoną roztworem wody z cytryną zmieszaną z 15% wodą utlenioną zgodnie z proporcją: na 1 litr wody przypada po 4 łyżeczki soku z cytryny oraz 4 łyżeczki wody utlenionej. Oczywiście należy pamiętać, że ściereczka z flaneli musi być zaledwie wilgotna, aby nie dopuścić do namoczenia rattanu. Blask meblom rattanowym można nadać także poprzez ich woskowanie specjalnym woskiem do mebli, co wykonuje się za pomocą delikatnej ściereczki. W specjalistycznych sklepach można dostać profesjonalne środki to czyszczenia rattanu, ale nawet i na uporczywe plamy czy zabrudzenia są domowe sposoby.

Gdy plamy na rattanie nie chcą zejść po delikatnych środkach czyszczących, wtedy jedynym rozwiązaniem jest użycie bardzo niewielkich ilości rozpuszczalnika do farb. Wystarczy naprawdę mała ilość na szczoteczce kuchennej, aby usunąć zabrudzenie bez uszkodzenia warstwy lakieru. Gdy meble rattanowe staną się całkowicie matowe i bez połysku, wtedy konieczne jest nadanie im drugiej młodości za pomocą specjalnych lakierów do rattanu. Dobór odpowiedniego koloru nie będzie stanowił żadnego problemu, ponieważ dostępne są lakiery w odcieniach naturalnych, jak również w bardziej odważnej kolorystyce. Rattan można w ten sposób odnawiać co kilka lat, dzięki czemu będzie on dobrze chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych. Rattan to bardzo wdzięczne naturalne tworzywo, ponieważ nawet drobne naprawy konstrukcji wykonanego z niego mebla można wykonać całkowicie samodzielnie. Jeśli w krześle rattanowym zapadnie się siedzisko, to wystarczy tylko je odwrócić i nawilżyć od spodu ciepłą wodą. Przy nawilżaniu należy uważać, aby wierzchnia część siedziska nie została zamoczona. Tyle wystarczy, aby rattan podczas wysychania się skurczył, a siedzisko stało się bardziej sztywne i powróciło do swojego początkowego położenia.

Jak widać pielęgnacja mebli z rattanu nie jest wcale trudna, ani wymagająca. Należy tylko zadbać o to, aby nie ulegały one zamoczeniu, gdyż wtedy kolor rattanu lub wikliny może znacząco się przyciemnić. Jeśli chcemy takie meble użytkować w ogrodzie, wtedy należy pamiętać, aby osłaniać je przed deszczem i palącym słońcem, a ich żywotność znacząco się wydłuży. Kilka prostych zasad sprawi, że te naturalne meble będą mogły służyć długimi latami i nadal zachwycać swoją niejednokrotnie misterną plecionką.